Ærlig Jens Stryger: Det vil være en skuffelse!

Jens Stryger Larsen tog tirsdagens nederlag til FC København i kvalifikationen til Champions League meget afslappet.



Tirsdag aften blev Trabzonspor sendt tilbage til Tyrkiet med et nederlag på 1-2 af FC København. 

Dermed er storklubben pisket til at vinde om en uge, når returkampen spilles på Şenol Güneş Spor Kompleksi Akyazı Stadyumu. 

Hvis det ikke lykkes, vil det ikke være godt. Så klar var meldingen fra Jens Stryger Larsen, da han mødte pressen i nationalarenaen efter kampen. 

– Der er ikke nogen tvivl, om det vil være en skuffelse at ryge ud, da et af vores mål er at komme i Champions League-gruppespillet, sagde landsholdsspilleren og fortsatte: 

– Så det vil da være en skuffelse, men jeg har tro på det her hold, og jeg er sikker på, vi nok skal levere et resultat om en ugens tid. 

Den 31-årige fodboldstjerne tilføjede, at han forventer, at Trabzonspor bliver hjulpet på vej i Tyrkiet. 

– Jeg helt sikker på, at der bliver endnu mere tryk på til næste kamp. Det er et vanvittigt stadion med vanvittige fans dernede. De skal nok hjælpe os med at komme frem på banen og få scoret nogle mål. 

Og efter nederlaget til Superliga-klubben erkendte Jens Stryger Larsen, at den tyrkiske klub skal ændre nogle ting inden returopgøret. 

– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultatet, men jeg vil også sige, at til tider spiller vi godt, og til tider laver vi dumme og uprovokerede fejl. Det får vi rettet op på. 

Både før, under og efter kampen måtte den tidligere Brøndby-stjerne finde sig i en masse hilsner fra hjemmeholdets tilhængere. 

Men selvom ordene ikke var pæne, så tog Jens Stryger Larsen situationen med ro. 

– Buhen er en del af gamet. Der er ikke så meget der. Jeg har prøvet det før. Det er ikke første gang, jeg har været herinde og fået den modtagelse. Jeg vil ikke sige, jeg var påvirket af det. Jeg vidste godt, det kunne ske. 

Afsluttende satte EM-deltageren fra 2021 nogle ord på sin start i Tyrkiet, hvor han blandt andet er kommet tæt på Andreas Cornelius. 

– Jeg har fået en fantastisk modtagelse dernede af klubkammeraterne, trænerne, lederne og det hele. Vi startede fantastisk med at vinde Super Cuppen dernede, og jeg fik også lavet et mål i den kamp, så det var fantastisk og starte med et trofæ. Vi har ligeledes startet godt i ligaen, så det hele har bare spillet, siden jeg kom derned. 

– Det har været dejligt med Cornelius i truppen. Det er første gang, jeg prøver at have en dansker i truppen. Jeg lånte også gæsteværelset hos ham de første 10 dage, jeg var der. 





Troels Bech slår fast: Glem det!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Kevin Diks skriver historie

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Han stiller ultimative krav

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

De må have mareridt om ham i nat!

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Hjulmand graver sig ned i London

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet