Ærlig Jens Stryger: Det vil være en skuffelse!

Jens Stryger Larsen tog tirsdagens nederlag til FC København i kvalifikationen til Champions League meget afslappet.



Tirsdag aften blev Trabzonspor sendt tilbage til Tyrkiet med et nederlag på 1-2 af FC København. 

Dermed er storklubben pisket til at vinde om en uge, når returkampen spilles på Şenol Güneş Spor Kompleksi Akyazı Stadyumu. 

Hvis det ikke lykkes, vil det ikke være godt. Så klar var meldingen fra Jens Stryger Larsen, da han mødte pressen i nationalarenaen efter kampen. 

– Der er ikke nogen tvivl, om det vil være en skuffelse at ryge ud, da et af vores mål er at komme i Champions League-gruppespillet, sagde landsholdsspilleren og fortsatte: 

– Så det vil da være en skuffelse, men jeg har tro på det her hold, og jeg er sikker på, vi nok skal levere et resultat om en ugens tid. 

Den 31-årige fodboldstjerne tilføjede, at han forventer, at Trabzonspor bliver hjulpet på vej i Tyrkiet. 

– Jeg helt sikker på, at der bliver endnu mere tryk på til næste kamp. Det er et vanvittigt stadion med vanvittige fans dernede. De skal nok hjælpe os med at komme frem på banen og få scoret nogle mål. 

Og efter nederlaget til Superliga-klubben erkendte Jens Stryger Larsen, at den tyrkiske klub skal ændre nogle ting inden returopgøret. 

– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultatet, men jeg vil også sige, at til tider spiller vi godt, og til tider laver vi dumme og uprovokerede fejl. Det får vi rettet op på. 

Både før, under og efter kampen måtte den tidligere Brøndby-stjerne finde sig i en masse hilsner fra hjemmeholdets tilhængere. 

Men selvom ordene ikke var pæne, så tog Jens Stryger Larsen situationen med ro. 

– Buhen er en del af gamet. Der er ikke så meget der. Jeg har prøvet det før. Det er ikke første gang, jeg har været herinde og fået den modtagelse. Jeg vil ikke sige, jeg var påvirket af det. Jeg vidste godt, det kunne ske. 

Afsluttende satte EM-deltageren fra 2021 nogle ord på sin start i Tyrkiet, hvor han blandt andet er kommet tæt på Andreas Cornelius. 

– Jeg har fået en fantastisk modtagelse dernede af klubkammeraterne, trænerne, lederne og det hele. Vi startede fantastisk med at vinde Super Cuppen dernede, og jeg fik også lavet et mål i den kamp, så det var fantastisk og starte med et trofæ. Vi har ligeledes startet godt i ligaen, så det hele har bare spillet, siden jeg kom derned. 

– Det har været dejligt med Cornelius i truppen. Det er første gang, jeg prøver at have en dansker i truppen. Jeg lånte også gæsteværelset hos ham de første 10 dage, jeg var der. 







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Hvad f….. sker der Tullberg?

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen med dyster melding

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Han fik et lortetilbud fra OB



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Spotpris – så billig er Højbjerg

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

AaB i vildt comeback

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FC København – Silkeborg IF

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Transferpres på Albert Grønbæk

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’