Ærlig Jens Stryger: Det vil være en skuffelse!

Jens Stryger Larsen tog tirsdagens nederlag til FC København i kvalifikationen til Champions League meget afslappet.



Tirsdag aften blev Trabzonspor sendt tilbage til Tyrkiet med et nederlag på 1-2 af FC København. 

Dermed er storklubben pisket til at vinde om en uge, når returkampen spilles på Şenol Güneş Spor Kompleksi Akyazı Stadyumu. 

Hvis det ikke lykkes, vil det ikke være godt. Så klar var meldingen fra Jens Stryger Larsen, da han mødte pressen i nationalarenaen efter kampen. 

– Der er ikke nogen tvivl, om det vil være en skuffelse at ryge ud, da et af vores mål er at komme i Champions League-gruppespillet, sagde landsholdsspilleren og fortsatte: 

– Så det vil da være en skuffelse, men jeg har tro på det her hold, og jeg er sikker på, vi nok skal levere et resultat om en ugens tid. 

Den 31-årige fodboldstjerne tilføjede, at han forventer, at Trabzonspor bliver hjulpet på vej i Tyrkiet. 

– Jeg helt sikker på, at der bliver endnu mere tryk på til næste kamp. Det er et vanvittigt stadion med vanvittige fans dernede. De skal nok hjælpe os med at komme frem på banen og få scoret nogle mål. 

Og efter nederlaget til Superliga-klubben erkendte Jens Stryger Larsen, at den tyrkiske klub skal ændre nogle ting inden returopgøret. 

– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultatet, men jeg vil også sige, at til tider spiller vi godt, og til tider laver vi dumme og uprovokerede fejl. Det får vi rettet op på. 

Både før, under og efter kampen måtte den tidligere Brøndby-stjerne finde sig i en masse hilsner fra hjemmeholdets tilhængere. 

Men selvom ordene ikke var pæne, så tog Jens Stryger Larsen situationen med ro. 

– Buhen er en del af gamet. Der er ikke så meget der. Jeg har prøvet det før. Det er ikke første gang, jeg har været herinde og fået den modtagelse. Jeg vil ikke sige, jeg var påvirket af det. Jeg vidste godt, det kunne ske. 

Afsluttende satte EM-deltageren fra 2021 nogle ord på sin start i Tyrkiet, hvor han blandt andet er kommet tæt på Andreas Cornelius. 

– Jeg har fået en fantastisk modtagelse dernede af klubkammeraterne, trænerne, lederne og det hele. Vi startede fantastisk med at vinde Super Cuppen dernede, og jeg fik også lavet et mål i den kamp, så det var fantastisk og starte med et trofæ. Vi har ligeledes startet godt i ligaen, så det hele har bare spillet, siden jeg kom derned. 

– Det har været dejligt med Cornelius i truppen. Det er første gang, jeg prøver at have en dansker i truppen. Jeg lånte også gæsteværelset hos ham de første 10 dage, jeg var der. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Klar transferbesked til Christian Eriksen