Ærlig Jens Stryger: Det vil være en skuffelse!

Jens Stryger Larsen tog tirsdagens nederlag til FC København i kvalifikationen til Champions League meget afslappet.



Tirsdag aften blev Trabzonspor sendt tilbage til Tyrkiet med et nederlag på 1-2 af FC København. 

Dermed er storklubben pisket til at vinde om en uge, når returkampen spilles på Şenol Güneş Spor Kompleksi Akyazı Stadyumu. 

Hvis det ikke lykkes, vil det ikke være godt. Så klar var meldingen fra Jens Stryger Larsen, da han mødte pressen i nationalarenaen efter kampen. 

– Der er ikke nogen tvivl, om det vil være en skuffelse at ryge ud, da et af vores mål er at komme i Champions League-gruppespillet, sagde landsholdsspilleren og fortsatte: 

– Så det vil da være en skuffelse, men jeg har tro på det her hold, og jeg er sikker på, vi nok skal levere et resultat om en ugens tid. 

Den 31-årige fodboldstjerne tilføjede, at han forventer, at Trabzonspor bliver hjulpet på vej i Tyrkiet. 

– Jeg helt sikker på, at der bliver endnu mere tryk på til næste kamp. Det er et vanvittigt stadion med vanvittige fans dernede. De skal nok hjælpe os med at komme frem på banen og få scoret nogle mål. 

Og efter nederlaget til Superliga-klubben erkendte Jens Stryger Larsen, at den tyrkiske klub skal ændre nogle ting inden returopgøret. 

– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultatet, men jeg vil også sige, at til tider spiller vi godt, og til tider laver vi dumme og uprovokerede fejl. Det får vi rettet op på. 

Både før, under og efter kampen måtte den tidligere Brøndby-stjerne finde sig i en masse hilsner fra hjemmeholdets tilhængere. 

Men selvom ordene ikke var pæne, så tog Jens Stryger Larsen situationen med ro. 

– Buhen er en del af gamet. Der er ikke så meget der. Jeg har prøvet det før. Det er ikke første gang, jeg har været herinde og fået den modtagelse. Jeg vil ikke sige, jeg var påvirket af det. Jeg vidste godt, det kunne ske. 

Afsluttende satte EM-deltageren fra 2021 nogle ord på sin start i Tyrkiet, hvor han blandt andet er kommet tæt på Andreas Cornelius. 

– Jeg har fået en fantastisk modtagelse dernede af klubkammeraterne, trænerne, lederne og det hele. Vi startede fantastisk med at vinde Super Cuppen dernede, og jeg fik også lavet et mål i den kamp, så det var fantastisk og starte med et trofæ. Vi har ligeledes startet godt i ligaen, så det hele har bare spillet, siden jeg kom derned. 

– Det har været dejligt med Cornelius i truppen. Det er første gang, jeg prøver at have en dansker i truppen. Jeg lånte også gæsteværelset hos ham de første 10 dage, jeg var der. 





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæk Wass: Han filmede!

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Henter FC København-spiller

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark