Det kan godt være, at Marten de Roon spiller på et italiensk hold, men han er trods alt hollænder. Og tro mod sit lands traditioner sætter han pris på offensiv, chancebetonet fodbold.
Det var netop det, han så fra FC Midtjylland onsdag aften i Herning. Derfor roste han efter opgøret de danske værter for deres tilgang, selv om den i sidste ende også føre til deres endeligt.
– Jeg synes, de forsøgte at spille. Det var også en fordel for os. Jeg synes, de begyndte rigtig godt i de første 10-15 minutter. Vi forsøgte at se tingene an, men derefter synes jeg, vi spillede en rigtig god kamp. Vi angreb godt, og vi erobrede mange bolde på deres banehalvdel, så vi kunne blive farlige direkte, sagde de Roon.
– Midtjylland er et godt hold at se, for de forsøger at spille. De forsvarer sig ikke med 11 mand, men det kan også være en fordel for os, for det giver meget plads til det andet hold. Jeg synes, det er et hold, man kan være stolt af. Det er godt at se, at de ikke forsvarede sig med 11 mand. Men jeg synes, vi var bedre.
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning
FC Midtjylland-træner Brian Priske holdt fast i holdets vanlige opstilling, 4-2-3-1. Han havde dog også overvejet at sætte en mand mere på den centrale midtbane for at styrke defensiven, men valgte altså at tage chancen og gå med det, som holdet er lykkedes med før.
Også Atalanta-træner Gian Piero Gasperini mente, at den midtjyske satsning endte med at komme hans hold til gode.
– Efter vi kom foran, så ja, muligvis var det en fordel for os, at vi fik så meget plads på banen. Vi var dygtig til at udnytte al den plads, vi fik fra FC Midtjylland, sagde han efter kampen.
Atalanta endte på tredjepladsen i Serie A i de to seneste sæson, og i sommer var holdet få minutter fra at spille sig i Champions League-semifinalen. Den succes er funderet på højoktan, speederen-i-bund-fodbold med aggressivt pres og angreb direkte mod mål.
Læs også:Sviatchenko: Vi havde for meget respekt for Atalanta i første halvleg
Netop de elementer lykkedes holdet med mod FC Midtjylland, mente Marten de Roon.
– Vi har spillet sammen i tre eller fire år, så vi er et rutineret hold. Derfor har vi vores måde at spille på. Vi gjorde det godt, ikke kun med at erobre boldene, men generelt. Og så har vi en dygtig træner, som er god til at forberede os til kampene. Vi har også god intensitet, når vi spiller, og vi er meget fokuseret på banen, sagde han.
Oven på 4-0-nederlaget er FC Midtjyllands næste Champions League-kamp allerede i næste uge. Der venter endnu et offensivt indstillet og angrebsivrigt hold, Liverpool.
Læs også:Priske ærgrer sig over FCM-fejl: Må hverken laves i CL eller Superligaen
Læs også:Jesper Hansen: Atalanta var gode til at straffe vores fejl
Læs også:Liverpool følger Atalanta og sejrer i FCM’s gruppe
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
TOPNYHED
Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
TOPNYHED
Den største underpræstation i Superligaen
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
TIPSBLADET SPECIAL
Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
LIGE NU
To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
FCK-stjernefrø scorer!
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
NYHEDER
Manchester United-stjerne skal være mere arrogant
Skuffer fælt
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
NYHEDER
Stjerne i Superligaen – utur i Norge
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
NYHEDER
Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF
MEDIE
Hentet af ambulance
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
NYHEDER
Freder Superliga-boss
Stråler i sikker FCK-sejr
BIZART
Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
TOPNYHED
Hyldes – nu er det forbi
Juventus rejser sig
NYHEDER
Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’
MEDIE
Dansker i spil til stort svensk job
MEDIE
Brian Riemer forlænger
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
Her kan du se Hobro IK mod FC København
NYHEDER
Junnosuke Suzuki overrasker
TOPNYHED
Beklager over for Brøndby og kommer med garanti
AVIS
Raser over ‘heksejagt’
Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’
TOPNYHED
