Der var ikke meget flot fodbold at nyde, da FC Barcelona gæstede Napoli til det første af to opgør i Champions Leagues ottendedelsfinaler. Til gengæld er spændingen intakt til returopgøret.
En dårlig kamp endte 1-1. Andreas Christensen fik de første 85 minutter for gæsterne, mens Jesper Lindstrøm kom ind midt i anden halvleg for Napoli.
Barcelona og Napoli er kendt som nogle af de hold, der spiller flottest fodbold, men begge mandskaber er langt fra deres bedste forfatning for tiden.
Det var især tydeligt for hjemmeholdet, der mandag fyrede træner Walter Mazzarri og erstattede ham med Francesco Calzona. Napoli indledte kampen med enorm usikkerhed i de bageste geledder.
Det gav Barcelona et overtag, men man formåede ikke at omsatte det til de helt store chancer.
Napoli fik stille og roligt bugt med det usikre spil omkring den halve time. Frem mod pausen havde napolitanerne bolden en del, men man skabte absolut intet farligt.
I en uskøn kamp var Barcelona trods alt det bedste hold, og det var fuldt fortjent, da gæsterne kom i front efter en times spil.
Symptomatisk for Napolis tilstand lod man Robert Lewandowski stå ganske umarkeret i feltet. Pedri lagde en flad bold frem i feltet til polakken, som relativt let kunne tage et træk til siden og sparke bolden fladt ind.
Det var svært at se, hvordan Napoli skulle komme tilbage i opgøret. På det tidspunkt havde holdet ikke haft en eneste afslutning inden for rammen.
Det havde man heller ikke med et kvarter igen, da bolden blev spillet op på den stærke angriber Victor Osimhen. Og med en klasseangriber som ham behøver man heller ikke meget mere.
Han vendte Iñigo Martinez væk med sin fysik, og så kunne han i fri position sparke bolden let i kassen. Det var hans første kamp i år efter at have været til Africa Cup of Nations med Nigeria, og han har været savnet på holdet.
Det blev ikke til flere mål. Der er returopgør i Spanien 12. marts.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
AVIS
