Der var ikke meget flot fodbold at nyde, da FC Barcelona gæstede Napoli til det første af to opgør i Champions Leagues ottendedelsfinaler. Til gengæld er spændingen intakt til returopgøret.
En dårlig kamp endte 1-1. Andreas Christensen fik de første 85 minutter for gæsterne, mens Jesper Lindstrøm kom ind midt i anden halvleg for Napoli.
Barcelona og Napoli er kendt som nogle af de hold, der spiller flottest fodbold, men begge mandskaber er langt fra deres bedste forfatning for tiden.
Det var især tydeligt for hjemmeholdet, der mandag fyrede træner Walter Mazzarri og erstattede ham med Francesco Calzona. Napoli indledte kampen med enorm usikkerhed i de bageste geledder.
Det gav Barcelona et overtag, men man formåede ikke at omsatte det til de helt store chancer.
Napoli fik stille og roligt bugt med det usikre spil omkring den halve time. Frem mod pausen havde napolitanerne bolden en del, men man skabte absolut intet farligt.
I en uskøn kamp var Barcelona trods alt det bedste hold, og det var fuldt fortjent, da gæsterne kom i front efter en times spil.
Symptomatisk for Napolis tilstand lod man Robert Lewandowski stå ganske umarkeret i feltet. Pedri lagde en flad bold frem i feltet til polakken, som relativt let kunne tage et træk til siden og sparke bolden fladt ind.
Det var svært at se, hvordan Napoli skulle komme tilbage i opgøret. På det tidspunkt havde holdet ikke haft en eneste afslutning inden for rammen.
Det havde man heller ikke med et kvarter igen, da bolden blev spillet op på den stærke angriber Victor Osimhen. Og med en klasseangriber som ham behøver man heller ikke meget mere.
Han vendte Iñigo Martinez væk med sin fysik, og så kunne han i fri position sparke bolden let i kassen. Det var hans første kamp i år efter at have været til Africa Cup of Nations med Nigeria, og han har været savnet på holdet.
Det blev ikke til flere mål. Der er returopgør i Spanien 12. marts.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
Liverpool præsenterer succestræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
