Der var ikke meget flot fodbold at nyde, da FC Barcelona gæstede Napoli til det første af to opgør i Champions Leagues ottendedelsfinaler. Til gengæld er spændingen intakt til returopgøret.
En dårlig kamp endte 1-1. Andreas Christensen fik de første 85 minutter for gæsterne, mens Jesper Lindstrøm kom ind midt i anden halvleg for Napoli.
Barcelona og Napoli er kendt som nogle af de hold, der spiller flottest fodbold, men begge mandskaber er langt fra deres bedste forfatning for tiden.
Det var især tydeligt for hjemmeholdet, der mandag fyrede træner Walter Mazzarri og erstattede ham med Francesco Calzona. Napoli indledte kampen med enorm usikkerhed i de bageste geledder.
Det gav Barcelona et overtag, men man formåede ikke at omsatte det til de helt store chancer.
Napoli fik stille og roligt bugt med det usikre spil omkring den halve time. Frem mod pausen havde napolitanerne bolden en del, men man skabte absolut intet farligt.
I en uskøn kamp var Barcelona trods alt det bedste hold, og det var fuldt fortjent, da gæsterne kom i front efter en times spil.
Symptomatisk for Napolis tilstand lod man Robert Lewandowski stå ganske umarkeret i feltet. Pedri lagde en flad bold frem i feltet til polakken, som relativt let kunne tage et træk til siden og sparke bolden fladt ind.
Det var svært at se, hvordan Napoli skulle komme tilbage i opgøret. På det tidspunkt havde holdet ikke haft en eneste afslutning inden for rammen.
Det havde man heller ikke med et kvarter igen, da bolden blev spillet op på den stærke angriber Victor Osimhen. Og med en klasseangriber som ham behøver man heller ikke meget mere.
Han vendte Iñigo Martinez væk med sin fysik, og så kunne han i fri position sparke bolden let i kassen. Det var hans første kamp i år efter at have været til Africa Cup of Nations med Nigeria, og han har været savnet på holdet.
Det blev ikke til flere mål. Der er returopgør i Spanien 12. marts.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
