Der var ikke meget flot fodbold at nyde, da FC Barcelona gæstede Napoli til det første af to opgør i Champions Leagues ottendedelsfinaler. Til gengæld er spændingen intakt til returopgøret.
En dårlig kamp endte 1-1. Andreas Christensen fik de første 85 minutter for gæsterne, mens Jesper Lindstrøm kom ind midt i anden halvleg for Napoli.
Barcelona og Napoli er kendt som nogle af de hold, der spiller flottest fodbold, men begge mandskaber er langt fra deres bedste forfatning for tiden.
Det var især tydeligt for hjemmeholdet, der mandag fyrede træner Walter Mazzarri og erstattede ham med Francesco Calzona. Napoli indledte kampen med enorm usikkerhed i de bageste geledder.
Det gav Barcelona et overtag, men man formåede ikke at omsatte det til de helt store chancer.
Napoli fik stille og roligt bugt med det usikre spil omkring den halve time. Frem mod pausen havde napolitanerne bolden en del, men man skabte absolut intet farligt.
I en uskøn kamp var Barcelona trods alt det bedste hold, og det var fuldt fortjent, da gæsterne kom i front efter en times spil.
Symptomatisk for Napolis tilstand lod man Robert Lewandowski stå ganske umarkeret i feltet. Pedri lagde en flad bold frem i feltet til polakken, som relativt let kunne tage et træk til siden og sparke bolden fladt ind.
Det var svært at se, hvordan Napoli skulle komme tilbage i opgøret. På det tidspunkt havde holdet ikke haft en eneste afslutning inden for rammen.
Det havde man heller ikke med et kvarter igen, da bolden blev spillet op på den stærke angriber Victor Osimhen. Og med en klasseangriber som ham behøver man heller ikke meget mere.
Han vendte Iñigo Martinez væk med sin fysik, og så kunne han i fri position sparke bolden let i kassen. Det var hans første kamp i år efter at have været til Africa Cup of Nations med Nigeria, og han har været savnet på holdet.
Det blev ikke til flere mål. Der er returopgør i Spanien 12. marts.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
VM-spiller får fem karantænedage
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
