Benfica – Real Madrid

Real Madrid er på en svær opgave, når man tirsdag møder Benfica på udebane i den første playoff-kamp, inden der er returopgør i næste uge.



Champions League-hymnen spiller igen på Estádio da Luz, når Benfica tager imod Real Madrid tirsdag den 17.02.2026. Det er første opgør i playoff-runden, og kun tre uger efter de to hold mødtes i en dramatisk afslutning på gruppespillet. Dengang trak Benfica det længste strå, og spørgsmålet er, om lynet kan slå ned samme sted to gange.

Holdnyt:
Benfica:

Benficas vej til knockout-fasen har været alt andet end overbevisende. Med kun tre sejre i otte kampe (V3/U0/T5) er de heldige med at være her. Intet andet hold med fem nederlag klarede skærene. Alligevel er der grund til optimisme i Lissabon.

Den afgørende 4-2 sejr over netop Real Madrid sikrede avancement i sidste øjeblik. José Mourinhos mandskab leverede en pragtpræstation, skabte otte store chancer og en xG på 3.01 – næsten det dobbelte af spaniernes. Hjemmebanen har været stærk med sejre over Napoli og Real Madrid.

Real Madrid:

På trods af det nylige nederlag er Real Madrid favoritter. Deres trup er bred, og erfaringen i disse kampe er enorm. Men de seneste resultater i pokalturneringer har vist svaghedstegn – tre nederlag i de seneste fire, inklusiv et choknederlag til Albacete.

Álvaro Arbeloas hold har defensive hovedpiner. At indkassere otte store chancer og en xGA på 3.01 mod Benfica var alarmerende, selvom de havde 67 procents boldbesiddelse. Med returkampen på Santiago Bernabéu kan de tillade sig at spille mere afventende, men presset er på Kongeklubben.

Karantæner:

Real Madrid er hårdt ramt af fravær. Rodrygo afsoner en karantæne på to kampe efter et rødt kort for brok i seneste opgør. Midterforsvareren Raul Asencio er ligeledes ude med karantæne efter sit røde kort i samme kamp.

Bud på startopstillinger:

Hold 1: (4-2-3-1): Trubin; Cabral, Araujo, Otamendi, Dahl; Barreiro, Aursnes; Prestianni, Silva, Schjelderup; Pavlidis

Hold 2: (4-4-2): Courtois; Jimenez, Asencio, Huijsen, Carreras; Guler, Valverde, Tchouaméni, Camavinga; Mbappe, Garcia

Dom:

Kampbilledet fra sidst sidder stadig på nethinden. Real Madrid blev udspillet på Estádio da Luz. Selvom de er favoritter på papiret, taler meget for en gentagelse. Hjemmebanefordelen er massiv for Benfica, og Mourinho er mester i at sætte sit hold op til netop disse aftener.

Real Madrids offensive svækkelser med Rodrygo ude og tvivl om Mbappé er markante. Benfica viste, at de kan skabe et væld af chancer mod spaniernes defensiv. De ved, at en føring er nødvendig før turen til Madrid. Det bliver tættere end sidst, men hjemmeholdet har en psykologisk fordel.

Buddet herfra er en Benfica sejr med slutresultatet 2-1.

Kampodds:

Benfica vinder til odds 4.00. Værdien ligger hos hjemmeholdet, der beviste deres styrke for blot få uger siden. Real Madrids usikre form i pokalkampe og vigtige fravær gør hjemmesejren til et attraktivt spil.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Chido Obi var ustyrlig

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

– Det er en gigantisk fiasko

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag