På trods af at være bombet helt ned på skudstatistikken, der løs på 29-2 står Brøndby IF fortsat med en åben kamp onsdag aften, når der er returmøde med Red Bull Salzburg i CL-playoff ‘en.
Det østrigske storhold vandt bare 2-1 i den første kamp, hvor et tidligt Mikael Uhre-mål sendte Brøndby i føring, hvilket holdt til ind i anden halvleg.
Nu gælder det returmødet på et godt proppet Brøndby Stadion, hvor 25.000 tilskuere vil være på plads til at bære de forsvarende danske mestre frem mod den store overraskelse, det trods alt vil være, hvis missionen skal lykkes.
Men der er flere ting, der taler i retning af, at chancerne bestemt kan være til stede for Brøndby. I forhold til den første kamp, hvor hele syv spillere var uden med sygdom – seks af dem i corona-karantæne, kan de fleste af dem formentlig være i spil til truppen onsdag aften.
Det vil under alle omstændigheder styre Brøndby-holdets startformation og ikke mindst bredden, når der bliver behov for indskiftninger.
Troels Bager Thøgersen har set nærmere på, hvad der yderligere kan sende Brøndby i retning af den samlede sejr.
– Vi skal ikke undervurdere den ramme, der kommer på Brøndby Stadion. Der kommer tryk på, når det er Brøndbys første Champions League-kvalifikation i 16 år – det betyder super meget for klubben. Der skal nok komme gang i den på tribunerne, og jeg er ikke et sekund i tvivl om, at det kommer til at løfte spillerne, siger Troels Bager Thøgersen, der på ingen måder vil fravriste det østrigske storhold den fuldstændigt klare favoritrolle til at nappe Champions League-billetten, men som dog alligevel godt kan se overraskelsen ske.
– Man er trods alt et mål nede – og det er set i lyset af, at det sagtens kunne være sluttet 5-1 til Salzburg i den første kamp. Så selvfølgelig er der noget at komme efter. Når det kun er et mål, så lever Brøndby.
– Det kan godt være, at det er en fordel for Brøndby, at man nu har oplevet det her Salzburg-hold på egen krop i den første kamp. Man skal håbe på, at en tur i videorummet og nogle grundige forberedelser, hjælper på, at Salzburg ikke får skabt lige så mange chancer, som det var tilfældet i den første kamp.
– Så hvis nu Brøndby kan komme foran, er det trods alt ikke længere væk end et rødt kort, en fejl ved en dødbold eller andet, hvor Salzburg som alle andre hold også kan frustreres. Også med tanke på, at Salzburg uden tvivl føler, at de burde have lukket den her duel i første kamp. Et mål, så det er det her helt lige, og så kan Salzburg-holdet sagtens blive nervøse for, hvordan det skal gå.
Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst i videoen.
LIVE
LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
CUSTOM
Brighton – Liverpool
MEDIE
Nu dukker første historie op
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
