Champions League: Manchester United har godt styr på tyske hold

Få ti stats til kampen mellem Manchester United og RB Leipzig.



Både Manchester United og RB Leipzig kom godt fra land i Champions Leagues gruppespil i første spillerunde, og nu brager de to hold sammen på Old Trafford onsdag aften.

I den kamp er førstepladsen i puljen på spil, men også et par stimer kan fortsætte eller brydes. Således har Manchester United haft et rigtig godt tag i tyske hold på hjemmebane i de seneste knap 20 år, mens RB Leipzig er brandvarme på udebane i Champions League. Det kan du læse mere om i de ti optakts-statistikker til kampen nedenfor.

10 optakts-statistikker til onsdagens brag – leveret i samarbejde med spilxperten.com:

– Manchester United og RB Leipzig mødes for første gang i europæisk sammenhæng, og De Røde Djævle har kun vundet en af ​​deres seneste fire kampe mod tysk modstand i Europa. De har omvendt tabt to af de seneste fire.

– Manchester United er ubesejret i deres seneste 10 hjemmekampe mod tyske hold i Europa med syv sejre og tre uafgjorte. Deres sidste hjemmebanenederlag til et tysk hold kom imod Bayern München i april 2001.

– RB Leipzig har vundet begge deres kampe mod engelske hold i europæisk sammehæng uden at have indkasseret et mål – de slog Spurs samlet 4-0 i sidste sæson UEFA Champions League ottendedelsfinaler.

– Manchester United har tabt fire af deres seneste seks hjemmekampe i Champions League, mens de kun har vundet én. De fire nederlag er lige så mange nederlag, som de havde i deres foregående 71 kampe.

– Siden RB Leipzig tabte deres første to udekampe i Champions League, er de ubesejrede i deres seneste fem udekampe i turneringen, hvoraf de har vundet fire.

– Manchester United vil prøve at vinde deres to første Champions League-kampe i en sæson for ottende gang i klubbens historie. Lykkes det, vil det være kun anden gang, siden Sir Alex Ferguson trak sig tilbage i 2013, og sidst det lykkedes var i 2017/18 under Jose Mourinho.

– RB Leipzig vil være det 108. hold, Manchester United har taget imod i en europæisk hjemmekamp. De er det ottende tyske hold, der spiller på udebane mod Manchester United, og ingen af ​​de foregående syv vandt deres første besøg hos Manchester United – fem af dem tabte endda.

– Christopher Nkunku har skabt flere chancer for sine holdkammerater end nogen anden RB Leipzig-spiller i Champions League siden starten af ​​sidste sæson med 19 af slagsen, skønt hans assist til Angeliños andet mål mod Istanbul Başakşehir var hans første assist i hans 10. optræden for klubben i turneringen.

– Manchester Uniteds Bruno Fernandes har været direkte involveret i 17 mål i sine sidste 14 starter i europæisk regi for Sporting CP og Manchester United. Han har scoret 12 mål og lagt op til fem.

– RB Leipzigs Angeliño har været direkte involveret i fire mål i fem Champions League-kampe for klubben med 2 mål og 2 assists, efter at han havde været involveret i kun et mål i sine første syv optrædener i turneringen – dem spillede han for PSV og Manchester City. 





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham