Både Manchester United og RB Leipzig kom godt fra land i Champions Leagues gruppespil i første spillerunde, og nu brager de to hold sammen på Old Trafford onsdag aften.
I den kamp er førstepladsen i puljen på spil, men også et par stimer kan fortsætte eller brydes. Således har Manchester United haft et rigtig godt tag i tyske hold på hjemmebane i de seneste knap 20 år, mens RB Leipzig er brandvarme på udebane i Champions League. Det kan du læse mere om i de ti optakts-statistikker til kampen nedenfor.
10 optakts-statistikker til onsdagens brag – leveret i samarbejde med spilxperten.com:
– Manchester United og RB Leipzig mødes for første gang i europæisk sammenhæng, og De Røde Djævle har kun vundet en af deres seneste fire kampe mod tysk modstand i Europa. De har omvendt tabt to af de seneste fire.
– Manchester United er ubesejret i deres seneste 10 hjemmekampe mod tyske hold i Europa med syv sejre og tre uafgjorte. Deres sidste hjemmebanenederlag til et tysk hold kom imod Bayern München i april 2001.
– RB Leipzig har vundet begge deres kampe mod engelske hold i europæisk sammehæng uden at have indkasseret et mål – de slog Spurs samlet 4-0 i sidste sæson UEFA Champions League ottendedelsfinaler.
– Manchester United har tabt fire af deres seneste seks hjemmekampe i Champions League, mens de kun har vundet én. De fire nederlag er lige så mange nederlag, som de havde i deres foregående 71 kampe.
– Siden RB Leipzig tabte deres første to udekampe i Champions League, er de ubesejrede i deres seneste fem udekampe i turneringen, hvoraf de har vundet fire.
– Manchester United vil prøve at vinde deres to første Champions League-kampe i en sæson for ottende gang i klubbens historie. Lykkes det, vil det være kun anden gang, siden Sir Alex Ferguson trak sig tilbage i 2013, og sidst det lykkedes var i 2017/18 under Jose Mourinho.
– RB Leipzig vil være det 108. hold, Manchester United har taget imod i en europæisk hjemmekamp. De er det ottende tyske hold, der spiller på udebane mod Manchester United, og ingen af de foregående syv vandt deres første besøg hos Manchester United – fem af dem tabte endda.
– Christopher Nkunku har skabt flere chancer for sine holdkammerater end nogen anden RB Leipzig-spiller i Champions League siden starten af sidste sæson med 19 af slagsen, skønt hans assist til Angeliños andet mål mod Istanbul Başakşehir var hans første assist i hans 10. optræden for klubben i turneringen.
– Manchester Uniteds Bruno Fernandes har været direkte involveret i 17 mål i sine sidste 14 starter i europæisk regi for Sporting CP og Manchester United. Han har scoret 12 mål og lagt op til fem.
– RB Leipzigs Angeliño har været direkte involveret i fire mål i fem Champions League-kampe for klubben med 2 mål og 2 assists, efter at han havde været involveret i kun et mål i sine første syv optrædener i turneringen – dem spillede han for PSV og Manchester City.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
