Både Manchester United og RB Leipzig kom godt fra land i Champions Leagues gruppespil i første spillerunde, og nu brager de to hold sammen på Old Trafford onsdag aften.
I den kamp er førstepladsen i puljen på spil, men også et par stimer kan fortsætte eller brydes. Således har Manchester United haft et rigtig godt tag i tyske hold på hjemmebane i de seneste knap 20 år, mens RB Leipzig er brandvarme på udebane i Champions League. Det kan du læse mere om i de ti optakts-statistikker til kampen nedenfor.
10 optakts-statistikker til onsdagens brag – leveret i samarbejde med spilxperten.com:
– Manchester United og RB Leipzig mødes for første gang i europæisk sammenhæng, og De Røde Djævle har kun vundet en af deres seneste fire kampe mod tysk modstand i Europa. De har omvendt tabt to af de seneste fire.
– Manchester United er ubesejret i deres seneste 10 hjemmekampe mod tyske hold i Europa med syv sejre og tre uafgjorte. Deres sidste hjemmebanenederlag til et tysk hold kom imod Bayern München i april 2001.
– RB Leipzig har vundet begge deres kampe mod engelske hold i europæisk sammehæng uden at have indkasseret et mål – de slog Spurs samlet 4-0 i sidste sæson UEFA Champions League ottendedelsfinaler.
– Manchester United har tabt fire af deres seneste seks hjemmekampe i Champions League, mens de kun har vundet én. De fire nederlag er lige så mange nederlag, som de havde i deres foregående 71 kampe.
– Siden RB Leipzig tabte deres første to udekampe i Champions League, er de ubesejrede i deres seneste fem udekampe i turneringen, hvoraf de har vundet fire.
– Manchester United vil prøve at vinde deres to første Champions League-kampe i en sæson for ottende gang i klubbens historie. Lykkes det, vil det være kun anden gang, siden Sir Alex Ferguson trak sig tilbage i 2013, og sidst det lykkedes var i 2017/18 under Jose Mourinho.
– RB Leipzig vil være det 108. hold, Manchester United har taget imod i en europæisk hjemmekamp. De er det ottende tyske hold, der spiller på udebane mod Manchester United, og ingen af de foregående syv vandt deres første besøg hos Manchester United – fem af dem tabte endda.
– Christopher Nkunku har skabt flere chancer for sine holdkammerater end nogen anden RB Leipzig-spiller i Champions League siden starten af sidste sæson med 19 af slagsen, skønt hans assist til Angeliños andet mål mod Istanbul Başakşehir var hans første assist i hans 10. optræden for klubben i turneringen.
– Manchester Uniteds Bruno Fernandes har været direkte involveret i 17 mål i sine sidste 14 starter i europæisk regi for Sporting CP og Manchester United. Han har scoret 12 mål og lagt op til fem.
– RB Leipzigs Angeliño har været direkte involveret i fire mål i fem Champions League-kampe for klubben med 2 mål og 2 assists, efter at han havde været involveret i kun et mål i sine første syv optrædener i turneringen – dem spillede han for PSV og Manchester City.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
