Champions League: Manchester United har godt styr på tyske hold

Få ti stats til kampen mellem Manchester United og RB Leipzig.



Både Manchester United og RB Leipzig kom godt fra land i Champions Leagues gruppespil i første spillerunde, og nu brager de to hold sammen på Old Trafford onsdag aften.

I den kamp er førstepladsen i puljen på spil, men også et par stimer kan fortsætte eller brydes. Således har Manchester United haft et rigtig godt tag i tyske hold på hjemmebane i de seneste knap 20 år, mens RB Leipzig er brandvarme på udebane i Champions League. Det kan du læse mere om i de ti optakts-statistikker til kampen nedenfor.

10 optakts-statistikker til onsdagens brag – leveret i samarbejde med spilxperten.com:

– Manchester United og RB Leipzig mødes for første gang i europæisk sammenhæng, og De Røde Djævle har kun vundet en af ​​deres seneste fire kampe mod tysk modstand i Europa. De har omvendt tabt to af de seneste fire.

– Manchester United er ubesejret i deres seneste 10 hjemmekampe mod tyske hold i Europa med syv sejre og tre uafgjorte. Deres sidste hjemmebanenederlag til et tysk hold kom imod Bayern München i april 2001.

– RB Leipzig har vundet begge deres kampe mod engelske hold i europæisk sammehæng uden at have indkasseret et mål – de slog Spurs samlet 4-0 i sidste sæson UEFA Champions League ottendedelsfinaler.

– Manchester United har tabt fire af deres seneste seks hjemmekampe i Champions League, mens de kun har vundet én. De fire nederlag er lige så mange nederlag, som de havde i deres foregående 71 kampe.

– Siden RB Leipzig tabte deres første to udekampe i Champions League, er de ubesejrede i deres seneste fem udekampe i turneringen, hvoraf de har vundet fire.

– Manchester United vil prøve at vinde deres to første Champions League-kampe i en sæson for ottende gang i klubbens historie. Lykkes det, vil det være kun anden gang, siden Sir Alex Ferguson trak sig tilbage i 2013, og sidst det lykkedes var i 2017/18 under Jose Mourinho.

– RB Leipzig vil være det 108. hold, Manchester United har taget imod i en europæisk hjemmekamp. De er det ottende tyske hold, der spiller på udebane mod Manchester United, og ingen af ​​de foregående syv vandt deres første besøg hos Manchester United – fem af dem tabte endda.

– Christopher Nkunku har skabt flere chancer for sine holdkammerater end nogen anden RB Leipzig-spiller i Champions League siden starten af ​​sidste sæson med 19 af slagsen, skønt hans assist til Angeliños andet mål mod Istanbul Başakşehir var hans første assist i hans 10. optræden for klubben i turneringen.

– Manchester Uniteds Bruno Fernandes har været direkte involveret i 17 mål i sine sidste 14 starter i europæisk regi for Sporting CP og Manchester United. Han har scoret 12 mål og lagt op til fem.

– RB Leipzigs Angeliño har været direkte involveret i fire mål i fem Champions League-kampe for klubben med 2 mål og 2 assists, efter at han havde været involveret i kun et mål i sine første syv optrædener i turneringen – dem spillede han for PSV og Manchester City. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dårligt nyt for Isaksen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Portugal – Kroatien

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De køber ham for 740 mio.

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er en interessant spiller’

Her er Jonas Winds nye klub