Det har været en tung sæson for Manchester City indtil videre, men tirsdag aften var de engelske mestre godt på vej mod en vigtig sejr over Real Madrid i Champions Leagues playoff-runde.
I det 80. minut bragte Erling Haaland nemlig Manchester City foran med 2-1 på et straffespark, og dermed så det ud til, at Pep Guardiolas tropper ville sikre sig et fornuftigt udgangspunkt forud for returopgøret i Madrid om en uge.
Sådan skulle det dog ikke gå, for Real Madrid udnyttede i de allersidste minutter yderst tvivlsomt forsvarsspil fra Manchester City til at vende opgøret fuldstændigt på hovedet, da Brahim Diaz og Jude Bellingham sørgede for, at madrilenerne kunne rejse hjem med en 3-2-sejr.
For Viaplay-ekspert Michael Laudrup er det svært at komme udenom, at Manchester City nu har fået et rigtigt skidt udgangspunkt i forhold til at komme videre i Champions League.
– Det siger sig selv. Men hvis det havde været for et år eller to-tre år siden, så ville jeg have sagt: ‘Der er stadig gode muligheder. De kan godt vinde 1-0 på Bernabéu, fordi de har så godt et hold.’ Men det er jo svært at blive ved med at tro på det her Manchester City-hold, når vi har set det her med sådan nogle kæmpe fejl så mange gange i de sidste tre måneder.
– I dag sad vi faktisk og roste dem langt henad vejen, fordi de kom godt igen efter en svær start i de første 10 minutter. De kom foran. Madrid kommer tilbage, men City kommer foran igen og kommer tilbage i kampen på et svært tidspunkt.
– Og lige pludselig laver man to fejl, hvor den ene er værre end den anden. Målet til 3-2 er jo på lilleput-niveau. Og det har vi bare set for mange gange. Jeg forstår simpelthen ikke, at spillere på det her niveau gentagne gange kan lave så store og så elementære fejl, lød det fra Michael Laudrup i Viaplays dækning på Etihad Stadium efter storkampen.
I sin analyse af opgøret i Manchester pegede Michael Laudrup også på, at han har ondt af Pep Guardiola.
Du kan se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Nu taler Messi
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”