Det har været en tung sæson for Manchester City indtil videre, men tirsdag aften var de engelske mestre godt på vej mod en vigtig sejr over Real Madrid i Champions Leagues playoff-runde.
I det 80. minut bragte Erling Haaland nemlig Manchester City foran med 2-1 på et straffespark, og dermed så det ud til, at Pep Guardiolas tropper ville sikre sig et fornuftigt udgangspunkt forud for returopgøret i Madrid om en uge.
Sådan skulle det dog ikke gå, for Real Madrid udnyttede i de allersidste minutter yderst tvivlsomt forsvarsspil fra Manchester City til at vende opgøret fuldstændigt på hovedet, da Brahim Diaz og Jude Bellingham sørgede for, at madrilenerne kunne rejse hjem med en 3-2-sejr.
For Viaplay-ekspert Michael Laudrup er det svært at komme udenom, at Manchester City nu har fået et rigtigt skidt udgangspunkt i forhold til at komme videre i Champions League.
– Det siger sig selv. Men hvis det havde været for et år eller to-tre år siden, så ville jeg have sagt: ‘Der er stadig gode muligheder. De kan godt vinde 1-0 på Bernabéu, fordi de har så godt et hold.’ Men det er jo svært at blive ved med at tro på det her Manchester City-hold, når vi har set det her med sådan nogle kæmpe fejl så mange gange i de sidste tre måneder.
– I dag sad vi faktisk og roste dem langt henad vejen, fordi de kom godt igen efter en svær start i de første 10 minutter. De kom foran. Madrid kommer tilbage, men City kommer foran igen og kommer tilbage i kampen på et svært tidspunkt.
– Og lige pludselig laver man to fejl, hvor den ene er værre end den anden. Målet til 3-2 er jo på lilleput-niveau. Og det har vi bare set for mange gange. Jeg forstår simpelthen ikke, at spillere på det her niveau gentagne gange kan lave så store og så elementære fejl, lød det fra Michael Laudrup i Viaplays dækning på Etihad Stadium efter storkampen.
I sin analyse af opgøret i Manchester pegede Michael Laudrup også på, at han har ondt af Pep Guardiola.
Du kan se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
AVIS