Det har været en tung sæson for Manchester City indtil videre, men tirsdag aften var de engelske mestre godt på vej mod en vigtig sejr over Real Madrid i Champions Leagues playoff-runde.
I det 80. minut bragte Erling Haaland nemlig Manchester City foran med 2-1 på et straffespark, og dermed så det ud til, at Pep Guardiolas tropper ville sikre sig et fornuftigt udgangspunkt forud for returopgøret i Madrid om en uge.
Sådan skulle det dog ikke gå, for Real Madrid udnyttede i de allersidste minutter yderst tvivlsomt forsvarsspil fra Manchester City til at vende opgøret fuldstændigt på hovedet, da Brahim Diaz og Jude Bellingham sørgede for, at madrilenerne kunne rejse hjem med en 3-2-sejr.
For Viaplay-ekspert Michael Laudrup er det svært at komme udenom, at Manchester City nu har fået et rigtigt skidt udgangspunkt i forhold til at komme videre i Champions League.
– Det siger sig selv. Men hvis det havde været for et år eller to-tre år siden, så ville jeg have sagt: ‘Der er stadig gode muligheder. De kan godt vinde 1-0 på Bernabéu, fordi de har så godt et hold.’ Men det er jo svært at blive ved med at tro på det her Manchester City-hold, når vi har set det her med sådan nogle kæmpe fejl så mange gange i de sidste tre måneder.
– I dag sad vi faktisk og roste dem langt henad vejen, fordi de kom godt igen efter en svær start i de første 10 minutter. De kom foran. Madrid kommer tilbage, men City kommer foran igen og kommer tilbage i kampen på et svært tidspunkt.
– Og lige pludselig laver man to fejl, hvor den ene er værre end den anden. Målet til 3-2 er jo på lilleput-niveau. Og det har vi bare set for mange gange. Jeg forstår simpelthen ikke, at spillere på det her niveau gentagne gange kan lave så store og så elementære fejl, lød det fra Michael Laudrup i Viaplays dækning på Etihad Stadium efter storkampen.
I sin analyse af opgøret i Manchester pegede Michael Laudrup også på, at han har ondt af Pep Guardiola.
Du kan se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER