Chokeret Laudrup: Jeg forstår det simpelthen ikke

Michael Laudrup var rystet over Manchester Citys defensive brølere i 3-2-nederlaget til Real Madrid.



Det har været en tung sæson for Manchester City indtil videre, men tirsdag aften var de engelske mestre godt på vej mod en vigtig sejr over Real Madrid i Champions Leagues playoff-runde.

I det 80. minut bragte Erling Haaland nemlig Manchester City foran med 2-1 på et straffespark, og dermed så det ud til, at Pep Guardiolas tropper ville sikre sig et fornuftigt udgangspunkt forud for returopgøret i Madrid om en uge.

Sådan skulle det dog ikke gå, for Real Madrid udnyttede i de allersidste minutter yderst tvivlsomt forsvarsspil fra Manchester City til at vende opgøret fuldstændigt på hovedet, da Brahim Diaz og Jude Bellingham sørgede for, at madrilenerne kunne rejse hjem med en 3-2-sejr.

For Viaplay-ekspert Michael Laudrup er det svært at komme udenom, at Manchester City nu har fået et rigtigt skidt udgangspunkt i forhold til at komme videre i Champions League.

– Det siger sig selv. Men hvis det havde været for et år eller to-tre år siden, så ville jeg have sagt: ‘Der er stadig gode muligheder. De kan godt vinde 1-0 på Bernabéu, fordi de har så godt et hold.’ Men det er jo svært at blive ved med at tro på det her Manchester City-hold, når vi har set det her med sådan nogle kæmpe fejl så mange gange i de sidste tre måneder.

– I dag sad vi faktisk og roste dem langt henad vejen, fordi de kom godt igen efter en svær start i de første 10 minutter. De kom foran. Madrid kommer tilbage, men City kommer foran igen og kommer tilbage i kampen på et svært tidspunkt.

– Og lige pludselig laver man to fejl, hvor den ene er værre end den anden. Målet til 3-2 er jo på lilleput-niveau. Og det har vi bare set for mange gange. Jeg forstår simpelthen ikke, at spillere på det her niveau gentagne gange kan lave så store og så elementære fejl, lød det fra Michael Laudrup i Viaplays dækning på Etihad Stadium efter storkampen.

I sin analyse af opgøret i Manchester pegede Michael Laudrup også på, at han har ondt af Pep Guardiola.

Du kan se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Danske klubber scorer millioner på VM

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand