Det har været en tung sæson for Manchester City indtil videre, men tirsdag aften var de engelske mestre godt på vej mod en vigtig sejr over Real Madrid i Champions Leagues playoff-runde.
I det 80. minut bragte Erling Haaland nemlig Manchester City foran med 2-1 på et straffespark, og dermed så det ud til, at Pep Guardiolas tropper ville sikre sig et fornuftigt udgangspunkt forud for returopgøret i Madrid om en uge.
Sådan skulle det dog ikke gå, for Real Madrid udnyttede i de allersidste minutter yderst tvivlsomt forsvarsspil fra Manchester City til at vende opgøret fuldstændigt på hovedet, da Brahim Diaz og Jude Bellingham sørgede for, at madrilenerne kunne rejse hjem med en 3-2-sejr.
For Viaplay-ekspert Michael Laudrup er det svært at komme udenom, at Manchester City nu har fået et rigtigt skidt udgangspunkt i forhold til at komme videre i Champions League.
– Det siger sig selv. Men hvis det havde været for et år eller to-tre år siden, så ville jeg have sagt: ‘Der er stadig gode muligheder. De kan godt vinde 1-0 på Bernabéu, fordi de har så godt et hold.’ Men det er jo svært at blive ved med at tro på det her Manchester City-hold, når vi har set det her med sådan nogle kæmpe fejl så mange gange i de sidste tre måneder.
– I dag sad vi faktisk og roste dem langt henad vejen, fordi de kom godt igen efter en svær start i de første 10 minutter. De kom foran. Madrid kommer tilbage, men City kommer foran igen og kommer tilbage i kampen på et svært tidspunkt.
– Og lige pludselig laver man to fejl, hvor den ene er værre end den anden. Målet til 3-2 er jo på lilleput-niveau. Og det har vi bare set for mange gange. Jeg forstår simpelthen ikke, at spillere på det her niveau gentagne gange kan lave så store og så elementære fejl, lød det fra Michael Laudrup i Viaplays dækning på Etihad Stadium efter storkampen.
I sin analyse af opgøret i Manchester pegede Michael Laudrup også på, at han har ondt af Pep Guardiola.
Du kan se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED