– De er crazy, men på den gode måde

FC København-profilen ser frem til at opleve Galatasarays vilde fans og forsøge at gøre dem tavse.



FC København tager hul på dette års Champions League-gruppespil onsdag, og allerede den første kamp kan velsagtens udråbes som en afgørende en af slagsen.

Her gæster “løverne” nemlig Galatasaray, der er seedet som nummer fire i gruppen, og som efter alt at dømme bliver det mandskab, FC København skal kæmpe med om tredjepladsen, der giver adgang til Europa League.

At kampen skulle være vigtigere end de andre udebanekampe, er dog ikke noget, Kevin Diks erklærer sig direkte enig i. 

– Alle kampe er vigtige. Vi skal spille, som vi kan og fokusere på vores kvaliteter. Det er som alle andre kampe, og vi vil vinde alle kampe, siger FC København-stopperen til Tipsbladet og de øvrige skrevne medier tirsdag formiddag.

Men er det jeres bedste mulighed for at tage point på udebane?

– Jeg ville lyve, hvis jeg ikke sagde, at alle tre hold er virkelig gode. De to andre er lidt større måske, men Galatasaray på udebane er en af de sværeste kampe, man kan få. Jeg tror, Manchester United og Bayern München vil sige det samme, hvis du spørger dem. Galatasaray-fans er crazy, men på den gode måde, så det bliver virkelig svært.

Hvordan forbereder man sig på de fans?

– Vi spillede mod Trabzonspor i sidste sæson, som er nogenlunde det samme, men Galatasaray er lidt større, tror jeg. Det er fodboldkampene, du vil spille. Det er fedt at være hadet i en udebanekamp som den her. Det er en fed følelse. Vi vil prøve at gøre stadion stille.

Det er imidlertid ikke kun den vilde atmosfære på lægterne, FC København skal forberede sig på.

Galatasaray-mandskabet er spækket med stjerner, og Kevin Diks skal ikke mindst stå over for stjerneangriberen Mauro Icardi, der har en fortid hos blandt andre Inter og Paris-Saint Germain og har scoret fem mål i denne sæson allerede.

– Han er selvfølgelig ikke en ukendt angriber. Man skal ikke give ham en centimeter, og som sagt skal vi være perfekte for at stoppe dem, siger Diks.

Og du kender vel også Hakim Ziyech fra Æresdivisionen?

– Han er en fantastisk spiller, men de har så mange fantastiske spillere, at man ikke bare skal fokusere på én. Ziyech er lige ved at komme tilbage efter en længere pause, men er fantastisk. Der er også Dries Mertens, Wilfried Zaha, Lucas Torreira og Victor Nelsson.

FC København og Galatasaray brager sammen onsdag aften klokken 18.45.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe på vej

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil