FC København tager hul på dette års Champions League-gruppespil onsdag, og allerede den første kamp kan velsagtens udråbes som en afgørende en af slagsen.
Her gæster “løverne” nemlig Galatasaray, der er seedet som nummer fire i gruppen, og som efter alt at dømme bliver det mandskab, FC København skal kæmpe med om tredjepladsen, der giver adgang til Europa League.
At kampen skulle være vigtigere end de andre udebanekampe, er dog ikke noget, Kevin Diks erklærer sig direkte enig i.
– Alle kampe er vigtige. Vi skal spille, som vi kan og fokusere på vores kvaliteter. Det er som alle andre kampe, og vi vil vinde alle kampe, siger FC København-stopperen til Tipsbladet og de øvrige skrevne medier tirsdag formiddag.
Men er det jeres bedste mulighed for at tage point på udebane?
– Jeg ville lyve, hvis jeg ikke sagde, at alle tre hold er virkelig gode. De to andre er lidt større måske, men Galatasaray på udebane er en af de sværeste kampe, man kan få. Jeg tror, Manchester United og Bayern München vil sige det samme, hvis du spørger dem. Galatasaray-fans er crazy, men på den gode måde, så det bliver virkelig svært.
Hvordan forbereder man sig på de fans?
– Vi spillede mod Trabzonspor i sidste sæson, som er nogenlunde det samme, men Galatasaray er lidt større, tror jeg. Det er fodboldkampene, du vil spille. Det er fedt at være hadet i en udebanekamp som den her. Det er en fed følelse. Vi vil prøve at gøre stadion stille.
Det er imidlertid ikke kun den vilde atmosfære på lægterne, FC København skal forberede sig på.
Galatasaray-mandskabet er spækket med stjerner, og Kevin Diks skal ikke mindst stå over for stjerneangriberen Mauro Icardi, der har en fortid hos blandt andre Inter og Paris-Saint Germain og har scoret fem mål i denne sæson allerede.
– Han er selvfølgelig ikke en ukendt angriber. Man skal ikke give ham en centimeter, og som sagt skal vi være perfekte for at stoppe dem, siger Diks.
Og du kender vel også Hakim Ziyech fra Æresdivisionen?
– Han er en fantastisk spiller, men de har så mange fantastiske spillere, at man ikke bare skal fokusere på én. Ziyech er lige ved at komme tilbage efter en længere pause, men er fantastisk. Der er også Dries Mertens, Wilfried Zaha, Lucas Torreira og Victor Nelsson.
FC København og Galatasaray brager sammen onsdag aften klokken 18.45.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER