FC København tager hul på dette års Champions League-gruppespil onsdag, og allerede den første kamp kan velsagtens udråbes som en afgørende en af slagsen.
Her gæster “løverne” nemlig Galatasaray, der er seedet som nummer fire i gruppen, og som efter alt at dømme bliver det mandskab, FC København skal kæmpe med om tredjepladsen, der giver adgang til Europa League.
At kampen skulle være vigtigere end de andre udebanekampe, er dog ikke noget, Kevin Diks erklærer sig direkte enig i.
– Alle kampe er vigtige. Vi skal spille, som vi kan og fokusere på vores kvaliteter. Det er som alle andre kampe, og vi vil vinde alle kampe, siger FC København-stopperen til Tipsbladet og de øvrige skrevne medier tirsdag formiddag.
Men er det jeres bedste mulighed for at tage point på udebane?
– Jeg ville lyve, hvis jeg ikke sagde, at alle tre hold er virkelig gode. De to andre er lidt større måske, men Galatasaray på udebane er en af de sværeste kampe, man kan få. Jeg tror, Manchester United og Bayern München vil sige det samme, hvis du spørger dem. Galatasaray-fans er crazy, men på den gode måde, så det bliver virkelig svært.
Hvordan forbereder man sig på de fans?
– Vi spillede mod Trabzonspor i sidste sæson, som er nogenlunde det samme, men Galatasaray er lidt større, tror jeg. Det er fodboldkampene, du vil spille. Det er fedt at være hadet i en udebanekamp som den her. Det er en fed følelse. Vi vil prøve at gøre stadion stille.
Det er imidlertid ikke kun den vilde atmosfære på lægterne, FC København skal forberede sig på.
Galatasaray-mandskabet er spækket med stjerner, og Kevin Diks skal ikke mindst stå over for stjerneangriberen Mauro Icardi, der har en fortid hos blandt andre Inter og Paris-Saint Germain og har scoret fem mål i denne sæson allerede.
– Han er selvfølgelig ikke en ukendt angriber. Man skal ikke give ham en centimeter, og som sagt skal vi være perfekte for at stoppe dem, siger Diks.
Og du kender vel også Hakim Ziyech fra Æresdivisionen?
– Han er en fantastisk spiller, men de har så mange fantastiske spillere, at man ikke bare skal fokusere på én. Ziyech er lige ved at komme tilbage efter en længere pause, men er fantastisk. Der er også Dries Mertens, Wilfried Zaha, Lucas Torreira og Victor Nelsson.
FC København og Galatasaray brager sammen onsdag aften klokken 18.45.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
OPTAKT