Dybt forundret Laudrup: Det er helt i skoven

Michael Laudrup og Preben Elkjær forstod ikke meget af kendelserne i et par situationer i Manchester Citys 7-0 blamage af RB Leipzig.



Målcifrene antyder totalt dominans, da Manchester City tirsdag spillede sig videre i Champions League ved at udradere RB Leipzig med hele 7-0. 

Manchester City var klart bedst, og sejren var fuldt fortjent. Alligevel kom kampens dommer Slavko Vincic i skarp fokus på grund af to kontroversielle kendelser, der begge gik Manchester Citys vej, i første halvleg. 

Først tildelte han det engelske mandskab et straffespark, efter bolden blev headet op på armen af en Leipzig-spiller i eget felt. Man skal dog finde de helt skarpe briller frem, hvis man kan se den faktiske kontakt. I nedtaken på Viaplay sagde Preben Elkjær i hvert fald, at efter 27 gange kan han stadig ikke se den.

Senere kom målmand Ederson voldsomt ud af sit mål, hvor han i høj fart flæskede Timo Werner. Til stor forbløffelse endte det med et Manchester City-frispark og et gult kort til tyskeren. En kendelse, som er helt hen i skoven, mener ekspert Michael Laudrup. 

– Så ser vi et gult kort, og så tænker vi; hvad kan det være for? Og kommer så den tredje ting – frispark til Manchester City. Og så siger man, at man kan ikke få frispark for at brokke sig, så hvor er frisparket? Altså… Den er helt hen i skoven den her, lyder Laudrups dom til Viaplay.

Heller ikke denne kendelse kunne Preben Elkjær forstå, og konsekvensen burde have været langt højere for Ederson.

– Det er helt vildt. Det er på grænsen til et rødt kort.

– Den sidste her er totalt uforståeligt, og så får man jo også tanken, hvad er der med dommer? Spørger Elkjær, inden Laudrup følger op;

– Hvad er oddset på, at han ikke får flere kampe i dette års Champions League? Lyder det fra landsholdslegenden.

Udover de to kendelser vil kampen særligt blive husket for Erling Haalands vilde målshow, hvor nordmanden scorede hele fem gange.

Alle situationerne foregik i første halvleg. Se hele snakken om de bemærkelsesværdige kendelser i afspilleren over artiklen.





LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Mohamed Salah præsenteret i Trabzonspor

LIVE: FC København jagter godt udgangspunkt

Sønderjyske-spiller tæt på skifte

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland

Vild sensation i Sverige: Dansker står i centrum



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København

Manchester United afviser Barça og Bayern

FC København skal møde kæmpe ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

FC København udlejer Jonathan Moalem

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Tre vender tilbage for FC Midtjylland

Jens Stage-transfer meldes kollapset



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Følger Superliga-stjerne tæt

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han