Dybt forundret Laudrup: Det er helt i skoven

Michael Laudrup og Preben Elkjær forstod ikke meget af kendelserne i et par situationer i Manchester Citys 7-0 blamage af RB Leipzig.



Målcifrene antyder totalt dominans, da Manchester City tirsdag spillede sig videre i Champions League ved at udradere RB Leipzig med hele 7-0. 

Manchester City var klart bedst, og sejren var fuldt fortjent. Alligevel kom kampens dommer Slavko Vincic i skarp fokus på grund af to kontroversielle kendelser, der begge gik Manchester Citys vej, i første halvleg. 

Først tildelte han det engelske mandskab et straffespark, efter bolden blev headet op på armen af en Leipzig-spiller i eget felt. Man skal dog finde de helt skarpe briller frem, hvis man kan se den faktiske kontakt. I nedtaken på Viaplay sagde Preben Elkjær i hvert fald, at efter 27 gange kan han stadig ikke se den.

Senere kom målmand Ederson voldsomt ud af sit mål, hvor han i høj fart flæskede Timo Werner. Til stor forbløffelse endte det med et Manchester City-frispark og et gult kort til tyskeren. En kendelse, som er helt hen i skoven, mener ekspert Michael Laudrup. 

– Så ser vi et gult kort, og så tænker vi; hvad kan det være for? Og kommer så den tredje ting – frispark til Manchester City. Og så siger man, at man kan ikke få frispark for at brokke sig, så hvor er frisparket? Altså… Den er helt hen i skoven den her, lyder Laudrups dom til Viaplay.

Heller ikke denne kendelse kunne Preben Elkjær forstå, og konsekvensen burde have været langt højere for Ederson.

– Det er helt vildt. Det er på grænsen til et rødt kort.

– Den sidste her er totalt uforståeligt, og så får man jo også tanken, hvad er der med dommer? Spørger Elkjær, inden Laudrup følger op;

– Hvad er oddset på, at han ikke får flere kampe i dette års Champions League? Lyder det fra landsholdslegenden.

Udover de to kendelser vil kampen særligt blive husket for Erling Haalands vilde målshow, hvor nordmanden scorede hele fem gange.

Alle situationerne foregik i første halvleg. Se hele snakken om de bemærkelsesværdige kendelser i afspilleren over artiklen.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

OB siger farvel til seks spillere

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Kan koste Brøndby flere millioner

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Chelsea – Manchester United

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Helt vild med Brøndby-profil

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere