Erik Sviatchenko har tidligere spillet for Celtic FC. Nu skal han spille imod den skotske storklub.
Tirsdag aften tørner FC Midtjylland sammen med Celtic i anden runde af Champions League-kvalifikationen, og manges øjne vil i den forbindelse være rettet mod ulvenes anfører, der repræsenterede skotterne fra 2016 og to år frem.
Han lægger ikke skjul på, at det bliver to meget specielle kampe for ham.
– Det bliver superinteressant og sjovt. Det er sådan, jeg har det. For jeg ved, at når jeg først går ind på banen, så har jeg alle intentioner om at smadre igennem og vinde de kampe. Der er jeg fuldstændig ligeglad og håber, de spiller ad helvede til. Men efterfølgende bliver det jo sjovt at snakke med dem og se dem og komme tilbage til Skotland igen, siger Sviatchenko til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg kan huske, vi var der sidst, da vi var med Rangers. Der går man jo rundt i byen, og jeg havde sagt til mine holdkammerater: “Det er altså en stor klub heromkring, Celtic. De kender mig alle sammen”. De sagde bare: “Ja ja, det er fint.” Og jeg blev stoppet hele tiden. Der var hele tiden folk, der skulle tage billeder og have autografer. Så fik jeg lidt den der: “Der kan I bare se, drenge. Det ér en stor klub.”
– Det er jo en kæmpe klub, også i europæisk sammenhæng. Da jeg var der, var vi med i Champions League to år i streg. Ikke med kæmpe succes, men vi var der. Selvforståelsen er bare dér. Fansene blev vist også kåret til verdens bedste fans i 2017, og det har alligevel en ret stor betydning, når de får den fra FIFA. Så det er ikke bare en parentes, det ér en stor klub.
Erik Sviatchenko nåede 63 kampe med firkløveren på brystet, men opholdet i Skotland var meget op og ned for midtstopperen, der vendte retur til FC Midtjylland efter to år. De stærke bånd til Celtic er dog intakte.
– Det var et stort skifte i sin tid for mig og for klubben og som familie. Det der med, at man kommer af sted til udlandet for første gang, som man har kæmpet for, siden man var ti år. Så er jeg også bare et følelsesmæssigt menneske, som går 100 procent ind i alt, hvad jeg laver. Derfor gik jeg også 100 procent ind i Celtic, og så fik jeg også 100 procent igen af klubben og fansene og byen.
– Vi integrerede os helt vildt godt, og derfor har vi som familie og jeg som person en stor kærlighed for Skotland og Glasgow. Min søn er også født derovre, så der er selvfølgelig en nær forbindelse. Så er der også det med, at det gik så godt i så lang tid, og så føler man lidt, at det er unfinished business på en eller anden måde. At det var lige ved at eksplodere fuldstændig, indtil jeg så blev skadet.
– Og så er fodbold jo bare så kynisk nogle gange, at det går videre, mens man kommer tilbage fra en skade. Men det var fedt, så derfor er det supersjovt og underligt, at vi skal møde Celtic, lyder det fra FCM-kaptajnen.
Erik Sviatchenko så ikke selv lodtrækningen, men han blev hurtigt klar over, at FC Midtjylland havde trukket Celtic. Pludselig bimlede og bamlede telefonen.
– Det var jo helt vildt. Min Instagram… Der er anmodninger, og der står 99, og så står der bare “plus flere”. Jeg tror, der er 200-250 beskeder måske, hvor der bare står “Come on” og “Vi glæder os” og “Hvad for et hold, skal du spille for?” Så det er jo morsomt, at de går så meget op i det, og det er altid med sådan en venlig tone. På Twitter er det også bare gået bananas. Så alt i alt har det været skægt at være en del af, siger Sviatchenko.
Han er sikker på, at FC Midtjylland kan trække det længste strå over to kampe.
– På det sportslige tror jeg måske, det er en meget god lodtrækningen. Selv om de har erfaringen og spillerne, men de er også i en fase af uvished. De har en ny træner, og de kommer ikke på baggrund af en fantastisk sæson. Jeg vil stadig mene, at vi kommer på baggrund af at være så tæt på og så misse det; de var trods alt langt fra.
– Så jeg tror, det bliver tæt, men jeg synes også, at vi i klubben har opbygget en form for tro på tingene. Og vi skal igennem den her runde, hvis vi skal gøre os forhåbninger om europæisk i den sjove klasse, fastslår den tidligere Celtic-spiller.
Det første opgør mellem FC Midtjylland og Celtic spilles tirsdag aften i Glasgow. Der er kickoff 20.45.
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
