Erik Sviatchenko har tidligere spillet for Celtic FC. Nu skal han spille imod den skotske storklub.
Tirsdag aften tørner FC Midtjylland sammen med Celtic i anden runde af Champions League-kvalifikationen, og manges øjne vil i den forbindelse være rettet mod ulvenes anfører, der repræsenterede skotterne fra 2016 og to år frem.
Han lægger ikke skjul på, at det bliver to meget specielle kampe for ham.
– Det bliver superinteressant og sjovt. Det er sådan, jeg har det. For jeg ved, at når jeg først går ind på banen, så har jeg alle intentioner om at smadre igennem og vinde de kampe. Der er jeg fuldstændig ligeglad og håber, de spiller ad helvede til. Men efterfølgende bliver det jo sjovt at snakke med dem og se dem og komme tilbage til Skotland igen, siger Sviatchenko til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg kan huske, vi var der sidst, da vi var med Rangers. Der går man jo rundt i byen, og jeg havde sagt til mine holdkammerater: “Det er altså en stor klub heromkring, Celtic. De kender mig alle sammen”. De sagde bare: “Ja ja, det er fint.” Og jeg blev stoppet hele tiden. Der var hele tiden folk, der skulle tage billeder og have autografer. Så fik jeg lidt den der: “Der kan I bare se, drenge. Det ér en stor klub.”
– Det er jo en kæmpe klub, også i europæisk sammenhæng. Da jeg var der, var vi med i Champions League to år i streg. Ikke med kæmpe succes, men vi var der. Selvforståelsen er bare dér. Fansene blev vist også kåret til verdens bedste fans i 2017, og det har alligevel en ret stor betydning, når de får den fra FIFA. Så det er ikke bare en parentes, det ér en stor klub.
Erik Sviatchenko nåede 63 kampe med firkløveren på brystet, men opholdet i Skotland var meget op og ned for midtstopperen, der vendte retur til FC Midtjylland efter to år. De stærke bånd til Celtic er dog intakte.
– Det var et stort skifte i sin tid for mig og for klubben og som familie. Det der med, at man kommer af sted til udlandet for første gang, som man har kæmpet for, siden man var ti år. Så er jeg også bare et følelsesmæssigt menneske, som går 100 procent ind i alt, hvad jeg laver. Derfor gik jeg også 100 procent ind i Celtic, og så fik jeg også 100 procent igen af klubben og fansene og byen.
– Vi integrerede os helt vildt godt, og derfor har vi som familie og jeg som person en stor kærlighed for Skotland og Glasgow. Min søn er også født derovre, så der er selvfølgelig en nær forbindelse. Så er der også det med, at det gik så godt i så lang tid, og så føler man lidt, at det er unfinished business på en eller anden måde. At det var lige ved at eksplodere fuldstændig, indtil jeg så blev skadet.
– Og så er fodbold jo bare så kynisk nogle gange, at det går videre, mens man kommer tilbage fra en skade. Men det var fedt, så derfor er det supersjovt og underligt, at vi skal møde Celtic, lyder det fra FCM-kaptajnen.
Erik Sviatchenko så ikke selv lodtrækningen, men han blev hurtigt klar over, at FC Midtjylland havde trukket Celtic. Pludselig bimlede og bamlede telefonen.
– Det var jo helt vildt. Min Instagram… Der er anmodninger, og der står 99, og så står der bare “plus flere”. Jeg tror, der er 200-250 beskeder måske, hvor der bare står “Come on” og “Vi glæder os” og “Hvad for et hold, skal du spille for?” Så det er jo morsomt, at de går så meget op i det, og det er altid med sådan en venlig tone. På Twitter er det også bare gået bananas. Så alt i alt har det været skægt at være en del af, siger Sviatchenko.
Han er sikker på, at FC Midtjylland kan trække det længste strå over to kampe.
– På det sportslige tror jeg måske, det er en meget god lodtrækningen. Selv om de har erfaringen og spillerne, men de er også i en fase af uvished. De har en ny træner, og de kommer ikke på baggrund af en fantastisk sæson. Jeg vil stadig mene, at vi kommer på baggrund af at være så tæt på og så misse det; de var trods alt langt fra.
– Så jeg tror, det bliver tæt, men jeg synes også, at vi i klubben har opbygget en form for tro på tingene. Og vi skal igennem den her runde, hvis vi skal gøre os forhåbninger om europæisk i den sjove klasse, fastslår den tidligere Celtic-spiller.
Det første opgør mellem FC Midtjylland og Celtic spilles tirsdag aften i Glasgow. Der er kickoff 20.45.
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
Legende med chokmelding
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
HELT VILDT
– De lignede lort!
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
