, , ,

Europa: Så meget svigter Brøndby og AGF

FC København har skrabet klart flest point ind til den danske koefficient - med FC Midtjylland som en klar nummer to. Til gengæld halter det noget for de øvrige hold.



Nogle år sender Danmark fem hold i Europa, andre år er det blot fire.

For tiden er det fire, fordi Danmark er rykket ud af top 15 på den europæiske rangliste, og efter FC Københavns Europa-exit mod Chelsea torsdag aften er det også sikkert, at der heller ikke i den nærmeste fremtid kommer fem danske hold i Europa.

Koefficientlisten er en udregning af, hvor mange point holdene i de forskellige lande har optjent over de seneste fem år, og her er Danmark på 16. pladsen, når man medregner den igangværende sæson. Listen er lavet sådan, at når Danmark har fire hold i Europa, er det gennemsnittet af de fire holds samlede pointhøst, der gælder for Danmarks koefficient det år – det samme når der er fem danske hold med.

Men for indtjeningens skyld er det oftest bedst, at der kun er fire danske hold afsted, da man så kun dividerer det samlede antal point med fire. Når der er fem danske hold med, kræver det i hvert fald, at der er flere end et par stykker, der scorer regelmæssigt med point.

Så hvilke danske hold tjener egentlig flest point til den europæiske rangliste. Det har Tipsbladet set nærmere på.

Topscorer er klart FC København, der over de seneste fem år har tjent 63,875 point, mens FC Midtjylland følger på andenpladsen med 47,25 point.

Herefter er der et kæmpe dyk til de næste, og det er nok også det, FC København-direktør Sune Smith-Nielsen hentyder til, når han gør opmærksom på, at FC København har hentet de nødvendige point til at sikre Danmark en plads i top 15.

Brøndby IF og AGF har tre gange været i Europa i de seneste fem år, men de to klubber har ikke rigtigt kunnet få hul på bylden og score godt med point. BIF står noteret for samlet 6,5 point, mens AGF står for 3,5 point.

Silkeborg IF har været afsted to gange og har lavet seks point – med til historien hører, at midtjyderne tilmed har været i et gruppespil i Conference League i efteråret 2023.

Og så er der FC Nordsjælland og Randers FC, der har været i Europa en enkelt gang de sidste fem år. Begge har været i et gruppespil, og de to klubber står noteret for henholdsvis 10,5 og 7,5 point.

FCK også bedst i klubrangering
Når det handler om den individuelle rangering, er det også FC København, der er topscorer.

Den individuelle rangering i Europa tæller ikke til Danmarks samlede pointtal, men giver seedning, når et dansk hold er i kvalifikationer samt gruppespil.

Når klubberne er i europæiske turneringer, har de enten eget koefficienttal med i forhold til seedning og så videre. Her er der fem klubber, der har over den grænse, der hedder 6,796, som er den mindste koefficient, som danske hold i Europa kan starte med.

Med andre ord har hverken AGF, Silkeborg IF, Brøndby IF eller eksempelvis Viborg optjent mere end de 6,796 point og vil derfor starte med det tal, hvis en af klubberne kommer i Europa til næste sæson.

Omvendt vil de fem danske klubber herunder tage det antal point med, de har optjent.





– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Andreas Christensen i chokskifte?

Brøndby-spiller afviser

FC København – Brøndby IF

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Sønderjyske – FC Midtjylland

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Kæmpe nedtur for AaB

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Randers FC – OB

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Viborg FF – Vejle Boldklub

I svime over German Onugkha

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

– Agger og Kahlenberg var specielt

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Frank afviste flere

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Kongesæson – de køber Pep Biel

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

– Korthuset er væltet

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

FC København og Brøndby IF brager sammen

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste