Nogle år sender Danmark fem hold i Europa, andre år er det blot fire.
For tiden er det fire, fordi Danmark er rykket ud af top 15 på den europæiske rangliste, og efter FC Københavns Europa-exit mod Chelsea torsdag aften er det også sikkert, at der heller ikke i den nærmeste fremtid kommer fem danske hold i Europa.
Koefficientlisten er en udregning af, hvor mange point holdene i de forskellige lande har optjent over de seneste fem år, og her er Danmark på 16. pladsen, når man medregner den igangværende sæson. Listen er lavet sådan, at når Danmark har fire hold i Europa, er det gennemsnittet af de fire holds samlede pointhøst, der gælder for Danmarks koefficient det år – det samme når der er fem danske hold med.
Men for indtjeningens skyld er det oftest bedst, at der kun er fire danske hold afsted, da man så kun dividerer det samlede antal point med fire. Når der er fem danske hold med, kræver det i hvert fald, at der er flere end et par stykker, der scorer regelmæssigt med point.
Så hvilke danske hold tjener egentlig flest point til den europæiske rangliste. Det har Tipsbladet set nærmere på.
Topscorer er klart FC København, der over de seneste fem år har tjent 63,875 point, mens FC Midtjylland følger på andenpladsen med 47,25 point.
Herefter er der et kæmpe dyk til de næste, og det er nok også det, FC København-direktør Sune Smith-Nielsen hentyder til, når han gør opmærksom på, at FC København har hentet de nødvendige point til at sikre Danmark en plads i top 15.
Brøndby IF og AGF har tre gange været i Europa i de seneste fem år, men de to klubber har ikke rigtigt kunnet få hul på bylden og score godt med point. BIF står noteret for samlet 6,5 point, mens AGF står for 3,5 point.
Silkeborg IF har været afsted to gange og har lavet seks point – med til historien hører, at midtjyderne tilmed har været i et gruppespil i Conference League i efteråret 2023.
Og så er der FC Nordsjælland og Randers FC, der har været i Europa en enkelt gang de sidste fem år. Begge har været i et gruppespil, og de to klubber står noteret for henholdsvis 10,5 og 7,5 point.
FCK også bedst i klubrangering
Når det handler om den individuelle rangering, er det også FC København, der er topscorer.
Den individuelle rangering i Europa tæller ikke til Danmarks samlede pointtal, men giver seedning, når et dansk hold er i kvalifikationer samt gruppespil.
Når klubberne er i europæiske turneringer, har de enten eget koefficienttal med i forhold til seedning og så videre. Her er der fem klubber, der har over den grænse, der hedder 6,796, som er den mindste koefficient, som danske hold i Europa kan starte med.
Med andre ord har hverken AGF, Silkeborg IF, Brøndby IF eller eksempelvis Viborg optjent mere end de 6,796 point og vil derfor starte med det tal, hvis en af klubberne kommer i Europa til næste sæson.
Omvendt vil de fem danske klubber herunder tage det antal point med, de har optjent.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Harry Maguire ryger i skammekrogen
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM