FC Midtjylland tabte onsdag aften sin fjerde kamp ud af fire mulige i Champions League-gruppespillet og mistede muligheden for europæisk fodbold efter nytår.
Ude mod Ajax blev det til dansk nederlag på 1-3, og dermed har midtjyderne fortsat deres første point til gode i Europas mest prestigefyldte turnering.
Midtjyderne holdt stand i første halvleg, hvor Ajax brændte store chancer. Men efter pausen var hollænderne skarpere, og så faldt det midtjyske korthus sammen.
Chancen for at spille europæisk fodbold i begyndelsen af det nye år er nu forduftet. De to bedste hold fra gruppen går videre til ottendedelsfinalerne, mens nummer tre indtræder i knockoutfasen i Europa League, men efter fire spillerunder er midtjyderne sikre på at ende på sidstepladsen.
Liverpool fører gruppen med ni point trods et nederlag på 0-2 hjemme til Atalanta. Italienerne har ligesom Ajax syv point, men hollænderne er på andenpladsen i kraft af en bedre målscore.
Kort før onsdagens kamp mod Ajax bragte FC Midtjylland nyheden om, at stortalentet Jens-Lys Cajuste var blevet smittet med coronavirus og dermed ikke var tilgængelig til kampen.
For nylig blev også Evander smittet, og det betød, at 20-årige Nicolas Madsen blev sendt i aktion til sin første kamp fra start i Champions League.
Sammen med sine holdkammerater havde han svært ved at dæmme op for Ajax-spillerne, der var hurtigere i tanke og handling gennem det meste af første halvleg.
Værterne fra Amsterdam spillede sig frem til en række chancer, og med lidt mere præcision kunne de have afgjort det hele efter bare en halv time.
Særligt Lassina Traoré var slem til at brænde foran kassen. Flere gange modtog han bolden i en god position i feltet, men afslutningerne endte forbi kassen.
En enkelt ramte han også træværket med et knaldhårdt spark, mens midtjyderne var reduceret til statister.
I det hele taget havde FC Midtjylland det svært, når Ajax spillede hurtigt, men i modsætning til første møde mellem holdene i begyndelsen af november undgik Superligaens førerhold at komme bagud i første halvleg.
I stedet fik midtjyderne selv chancen for at tage føringen i de sidste minutter af første halvleg, hvor Erik Sviatchenko tryllede på venstrekanten og smækkede bolden i panden på Awer Mabil, der ikke fik den rigtige retning på sit hovedstød.
Gejsten efter at have holdt nullet ved pausen forsvandt hurtigt.
Ajax kom blæsende fra anden halvlegs start og var foran 2-0, inden der var spillet fem minutter.
Ryan Gravenberch åbnede scoringen med et formidabelt langskud, som Jesper Hansen ikke havde en chance for at redde.
Og kort efter blev det 2-0, da en række hurtige Ajax-kombinationer endte hos Noussair Mazraoui, der resolut sparkede bolden fladt i nettet ved nærmeste stolpe.
David Neres udbyggede til 3–0 med et hårdt spark uden for Jesper Hansens rækkevidde, og så var kampen reelt lukket efter 66 minutter.
Ligesom i første opgør var Anders Dreyer midtjydernes farligste spiller, og han forsøgte sig med et par forsøg, som voldte Ajax-målmand André Onana visse problemer.
Mabil skabte en smule spænding med en scoring på straffespark, der blev begået mod ham selv, men sejren kom aldrig i fare.
LIVE
LIVE: Endnu en dansker færdig i Wolfsburg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
