FC Midtjylland taber på ny: Mister muligheden for CL-avancement

Ajax vandt 3-1 over FC Midtjylland, som ikke længere kan komme videre fra Champions League.



FC Midtjylland tabte onsdag aften sin fjerde kamp ud af fire mulige i Champions League-gruppespillet og mistede muligheden for europæisk fodbold efter nytår.

Ude mod Ajax blev det til dansk nederlag på 1-3, og dermed har midtjyderne fortsat deres første point til gode i Europas mest prestigefyldte turnering.

Midtjyderne holdt stand i første halvleg, hvor Ajax brændte store chancer. Men efter pausen var hollænderne skarpere, og så faldt det midtjyske korthus sammen.

Chancen for at spille europæisk fodbold i begyndelsen af det nye år er nu forduftet. De to bedste hold fra gruppen går videre til ottendedelsfinalerne, mens nummer tre indtræder i knockoutfasen i Europa League, men efter fire spillerunder er midtjyderne sikre på at ende på sidstepladsen.

Liverpool fører gruppen med ni point trods et nederlag på 0-2 hjemme til Atalanta. Italienerne har ligesom Ajax syv point, men hollænderne er på andenpladsen i kraft af en bedre målscore.

Kort før onsdagens kamp mod Ajax bragte FC Midtjylland nyheden om, at stortalentet Jens-Lys Cajuste var blevet smittet med coronavirus og dermed ikke var tilgængelig til kampen.

For nylig blev også Evander smittet, og det betød, at 20-årige Nicolas Madsen blev sendt i aktion til sin første kamp fra start i Champions League.

Sammen med sine holdkammerater havde han svært ved at dæmme op for Ajax-spillerne, der var hurtigere i tanke og handling gennem det meste af første halvleg.

Værterne fra Amsterdam spillede sig frem til en række chancer, og med lidt mere præcision kunne de have afgjort det hele efter bare en halv time.

Særligt Lassina Traoré var slem til at brænde foran kassen. Flere gange modtog han bolden i en god position i feltet, men afslutningerne endte forbi kassen.

En enkelt ramte han også træværket med et knaldhårdt spark, mens midtjyderne var reduceret til statister.

I det hele taget havde FC Midtjylland det svært, når Ajax spillede hurtigt, men i modsætning til første møde mellem holdene i begyndelsen af november undgik Superligaens førerhold at komme bagud i første halvleg.

I stedet fik midtjyderne selv chancen for at tage føringen i de sidste minutter af første halvleg, hvor Erik Sviatchenko tryllede på venstrekanten og smækkede bolden i panden på Awer Mabil, der ikke fik den rigtige retning på sit hovedstød.

Gejsten efter at have holdt nullet ved pausen forsvandt hurtigt.

Ajax kom blæsende fra anden halvlegs start og var foran 2-0, inden der var spillet fem minutter.

Ryan Gravenberch åbnede scoringen med et formidabelt langskud, som Jesper Hansen ikke havde en chance for at redde.

Og kort efter blev det 2-0, da en række hurtige Ajax-kombinationer endte hos Noussair Mazraoui, der resolut sparkede bolden fladt i nettet ved nærmeste stolpe.

David Neres udbyggede til 3–0 med et hårdt spark uden for Jesper Hansens rækkevidde, og så var kampen reelt lukket efter 66 minutter.

Ligesom i første opgør var Anders Dreyer midtjydernes farligste spiller, og han forsøgte sig med et par forsøg, som voldte Ajax-målmand André Onana visse problemer.

Mabil skabte en smule spænding med en scoring på straffespark, der blev begået mod ham selv, men sejren kom aldrig i fare.





Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Nu drømmer de stort i AGF

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Han kommer til at have mareridt i nat

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Spanske medier i ekstase

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

FC København – Sønderjyske

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool