FC Midtjylland tabte onsdag aften sin fjerde kamp ud af fire mulige i Champions League-gruppespillet og mistede muligheden for europæisk fodbold efter nytår.
Ude mod Ajax blev det til dansk nederlag på 1-3, og dermed har midtjyderne fortsat deres første point til gode i Europas mest prestigefyldte turnering.
Midtjyderne holdt stand i første halvleg, hvor Ajax brændte store chancer. Men efter pausen var hollænderne skarpere, og så faldt det midtjyske korthus sammen.
Chancen for at spille europæisk fodbold i begyndelsen af det nye år er nu forduftet. De to bedste hold fra gruppen går videre til ottendedelsfinalerne, mens nummer tre indtræder i knockoutfasen i Europa League, men efter fire spillerunder er midtjyderne sikre på at ende på sidstepladsen.
Liverpool fører gruppen med ni point trods et nederlag på 0-2 hjemme til Atalanta. Italienerne har ligesom Ajax syv point, men hollænderne er på andenpladsen i kraft af en bedre målscore.
Kort før onsdagens kamp mod Ajax bragte FC Midtjylland nyheden om, at stortalentet Jens-Lys Cajuste var blevet smittet med coronavirus og dermed ikke var tilgængelig til kampen.
For nylig blev også Evander smittet, og det betød, at 20-årige Nicolas Madsen blev sendt i aktion til sin første kamp fra start i Champions League.
Sammen med sine holdkammerater havde han svært ved at dæmme op for Ajax-spillerne, der var hurtigere i tanke og handling gennem det meste af første halvleg.
Værterne fra Amsterdam spillede sig frem til en række chancer, og med lidt mere præcision kunne de have afgjort det hele efter bare en halv time.
Særligt Lassina Traoré var slem til at brænde foran kassen. Flere gange modtog han bolden i en god position i feltet, men afslutningerne endte forbi kassen.
En enkelt ramte han også træværket med et knaldhårdt spark, mens midtjyderne var reduceret til statister.
I det hele taget havde FC Midtjylland det svært, når Ajax spillede hurtigt, men i modsætning til første møde mellem holdene i begyndelsen af november undgik Superligaens førerhold at komme bagud i første halvleg.
I stedet fik midtjyderne selv chancen for at tage føringen i de sidste minutter af første halvleg, hvor Erik Sviatchenko tryllede på venstrekanten og smækkede bolden i panden på Awer Mabil, der ikke fik den rigtige retning på sit hovedstød.
Gejsten efter at have holdt nullet ved pausen forsvandt hurtigt.
Ajax kom blæsende fra anden halvlegs start og var foran 2-0, inden der var spillet fem minutter.
Ryan Gravenberch åbnede scoringen med et formidabelt langskud, som Jesper Hansen ikke havde en chance for at redde.
Og kort efter blev det 2-0, da en række hurtige Ajax-kombinationer endte hos Noussair Mazraoui, der resolut sparkede bolden fladt i nettet ved nærmeste stolpe.
David Neres udbyggede til 3–0 med et hårdt spark uden for Jesper Hansens rækkevidde, og så var kampen reelt lukket efter 66 minutter.
Ligesom i første opgør var Anders Dreyer midtjydernes farligste spiller, og han forsøgte sig med et par forsøg, som voldte Ajax-målmand André Onana visse problemer.
Mabil skabte en smule spænding med en scoring på straffespark, der blev begået mod ham selv, men sejren kom aldrig i fare.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
AGF mangler flere profiler mod OB
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
