FC Midtjylland tabte onsdag aften sin fjerde kamp ud af fire mulige i Champions League-gruppespillet og mistede muligheden for europæisk fodbold efter nytår.
Ude mod Ajax blev det til dansk nederlag på 1-3, og dermed har midtjyderne fortsat deres første point til gode i Europas mest prestigefyldte turnering.
Midtjyderne holdt stand i første halvleg, hvor Ajax brændte store chancer. Men efter pausen var hollænderne skarpere, og så faldt det midtjyske korthus sammen.
Chancen for at spille europæisk fodbold i begyndelsen af det nye år er nu forduftet. De to bedste hold fra gruppen går videre til ottendedelsfinalerne, mens nummer tre indtræder i knockoutfasen i Europa League, men efter fire spillerunder er midtjyderne sikre på at ende på sidstepladsen.
Liverpool fører gruppen med ni point trods et nederlag på 0-2 hjemme til Atalanta. Italienerne har ligesom Ajax syv point, men hollænderne er på andenpladsen i kraft af en bedre målscore.
Kort før onsdagens kamp mod Ajax bragte FC Midtjylland nyheden om, at stortalentet Jens-Lys Cajuste var blevet smittet med coronavirus og dermed ikke var tilgængelig til kampen.
For nylig blev også Evander smittet, og det betød, at 20-årige Nicolas Madsen blev sendt i aktion til sin første kamp fra start i Champions League.
Sammen med sine holdkammerater havde han svært ved at dæmme op for Ajax-spillerne, der var hurtigere i tanke og handling gennem det meste af første halvleg.
Værterne fra Amsterdam spillede sig frem til en række chancer, og med lidt mere præcision kunne de have afgjort det hele efter bare en halv time.
Særligt Lassina Traoré var slem til at brænde foran kassen. Flere gange modtog han bolden i en god position i feltet, men afslutningerne endte forbi kassen.
En enkelt ramte han også træværket med et knaldhårdt spark, mens midtjyderne var reduceret til statister.
I det hele taget havde FC Midtjylland det svært, når Ajax spillede hurtigt, men i modsætning til første møde mellem holdene i begyndelsen af november undgik Superligaens førerhold at komme bagud i første halvleg.
I stedet fik midtjyderne selv chancen for at tage føringen i de sidste minutter af første halvleg, hvor Erik Sviatchenko tryllede på venstrekanten og smækkede bolden i panden på Awer Mabil, der ikke fik den rigtige retning på sit hovedstød.
Gejsten efter at have holdt nullet ved pausen forsvandt hurtigt.
Ajax kom blæsende fra anden halvlegs start og var foran 2-0, inden der var spillet fem minutter.
Ryan Gravenberch åbnede scoringen med et formidabelt langskud, som Jesper Hansen ikke havde en chance for at redde.
Og kort efter blev det 2-0, da en række hurtige Ajax-kombinationer endte hos Noussair Mazraoui, der resolut sparkede bolden fladt i nettet ved nærmeste stolpe.
David Neres udbyggede til 3–0 med et hårdt spark uden for Jesper Hansens rækkevidde, og så var kampen reelt lukket efter 66 minutter.
Ligesom i første opgør var Anders Dreyer midtjydernes farligste spiller, og han forsøgte sig med et par forsøg, som voldte Ajax-målmand André Onana visse problemer.
Mabil skabte en smule spænding med en scoring på straffespark, der blev begået mod ham selv, men sejren kom aldrig i fare.
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
