FC Midtjylland tabte onsdag aften sin fjerde kamp ud af fire mulige i Champions League-gruppespillet og mistede muligheden for europæisk fodbold efter nytår.
Ude mod Ajax blev det til dansk nederlag på 1-3, og dermed har midtjyderne fortsat deres første point til gode i Europas mest prestigefyldte turnering.
Midtjyderne holdt stand i første halvleg, hvor Ajax brændte store chancer. Men efter pausen var hollænderne skarpere, og så faldt det midtjyske korthus sammen.
Chancen for at spille europæisk fodbold i begyndelsen af det nye år er nu forduftet. De to bedste hold fra gruppen går videre til ottendedelsfinalerne, mens nummer tre indtræder i knockoutfasen i Europa League, men efter fire spillerunder er midtjyderne sikre på at ende på sidstepladsen.
Liverpool fører gruppen med ni point trods et nederlag på 0-2 hjemme til Atalanta. Italienerne har ligesom Ajax syv point, men hollænderne er på andenpladsen i kraft af en bedre målscore.
Kort før onsdagens kamp mod Ajax bragte FC Midtjylland nyheden om, at stortalentet Jens-Lys Cajuste var blevet smittet med coronavirus og dermed ikke var tilgængelig til kampen.
For nylig blev også Evander smittet, og det betød, at 20-årige Nicolas Madsen blev sendt i aktion til sin første kamp fra start i Champions League.
Sammen med sine holdkammerater havde han svært ved at dæmme op for Ajax-spillerne, der var hurtigere i tanke og handling gennem det meste af første halvleg.
Værterne fra Amsterdam spillede sig frem til en række chancer, og med lidt mere præcision kunne de have afgjort det hele efter bare en halv time.
Særligt Lassina Traoré var slem til at brænde foran kassen. Flere gange modtog han bolden i en god position i feltet, men afslutningerne endte forbi kassen.
En enkelt ramte han også træværket med et knaldhårdt spark, mens midtjyderne var reduceret til statister.
I det hele taget havde FC Midtjylland det svært, når Ajax spillede hurtigt, men i modsætning til første møde mellem holdene i begyndelsen af november undgik Superligaens førerhold at komme bagud i første halvleg.
I stedet fik midtjyderne selv chancen for at tage føringen i de sidste minutter af første halvleg, hvor Erik Sviatchenko tryllede på venstrekanten og smækkede bolden i panden på Awer Mabil, der ikke fik den rigtige retning på sit hovedstød.
Gejsten efter at have holdt nullet ved pausen forsvandt hurtigt.
Ajax kom blæsende fra anden halvlegs start og var foran 2-0, inden der var spillet fem minutter.
Ryan Gravenberch åbnede scoringen med et formidabelt langskud, som Jesper Hansen ikke havde en chance for at redde.
Og kort efter blev det 2-0, da en række hurtige Ajax-kombinationer endte hos Noussair Mazraoui, der resolut sparkede bolden fladt i nettet ved nærmeste stolpe.
David Neres udbyggede til 3–0 med et hårdt spark uden for Jesper Hansens rækkevidde, og så var kampen reelt lukket efter 66 minutter.
Ligesom i første opgør var Anders Dreyer midtjydernes farligste spiller, og han forsøgte sig med et par forsøg, som voldte Ajax-målmand André Onana visse problemer.
Mabil skabte en smule spænding med en scoring på straffespark, der blev begået mod ham selv, men sejren kom aldrig i fare.
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Danske klubber vil have ham
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
