FC Nordsjælland skal spille sine kommende Champions League-kampe i Parken. Det har klubben netop offentliggjort i en pressemeddelelse.
– Vi har vendt hver en sten for at se om det var muligt at spille på vores fantastiske hjemmebane i Farum, men UEFA’s krav ville betyde, at vi havde meget få billetter i frit salg og næsten ingen plads til vores spisende VIP-gæster. Det kan vi ikke byde alle de loyale partnere og fans, og med den store forhåndsinteresse vi mærker for kampene er valget ikke så svært. Vi spiller kampene i Parken og det betyder at vi kan tilbyde de bedst mulige forhold for alle, siger bestyrelsesformand Allan K. Pedersen.
Der har været andre muligheder end Parken i spil for FC Nordsjælland.
– Vi har også haft en positiv dialog med Brøndby IF, men valget er faldet på Parken, hvor vi i FC Nordsjælland jo har tradition for at skabe store resultater med masser af fans på tribunerne. Det var her vi vandt vores to første pokalfinaler med en forrygende stemning på lægterne og det kommer der også til Champions League-kampene. Uanset hvem vi trækker, bliver det en fest at spille på hjemmebane mod nogle af de største klubber i verden, siger Allan K. Pedersen.
Bestyrelsesformanden håber naturligvis på stort fremmøde i Parken, når FC Nordsjælland tager hul på Champions League-eventyret.
– Jeg tror og håber, at rigtig mange danskere vil benytte lejligheden til at opleve FC Nordsjælland debutere på den største scene af alle mod nogle af verdens bedste spillere i nogle af verdens største klubber. Det bliver en fantastisk oplevelse og jeg glæder mig allerede til lodtrækningen. Vi er jo nærmest garanteret nogle rigtige storkampe, siger han.
Der trækkes lod til gruppespillet d. 30. august og billetsalget til kampene åbner ugen efter. FC Nordsjælland oplyser, at der vil være information om billetsalg og –priser senere.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER