FC Nordsjælland skal spille sine kommende Champions League-kampe i Parken. Det har klubben netop offentliggjort i en pressemeddelelse.
– Vi har vendt hver en sten for at se om det var muligt at spille på vores fantastiske hjemmebane i Farum, men UEFA’s krav ville betyde, at vi havde meget få billetter i frit salg og næsten ingen plads til vores spisende VIP-gæster. Det kan vi ikke byde alle de loyale partnere og fans, og med den store forhåndsinteresse vi mærker for kampene er valget ikke så svært. Vi spiller kampene i Parken og det betyder at vi kan tilbyde de bedst mulige forhold for alle, siger bestyrelsesformand Allan K. Pedersen.
Der har været andre muligheder end Parken i spil for FC Nordsjælland.
– Vi har også haft en positiv dialog med Brøndby IF, men valget er faldet på Parken, hvor vi i FC Nordsjælland jo har tradition for at skabe store resultater med masser af fans på tribunerne. Det var her vi vandt vores to første pokalfinaler med en forrygende stemning på lægterne og det kommer der også til Champions League-kampene. Uanset hvem vi trækker, bliver det en fest at spille på hjemmebane mod nogle af de største klubber i verden, siger Allan K. Pedersen.
Bestyrelsesformanden håber naturligvis på stort fremmøde i Parken, når FC Nordsjælland tager hul på Champions League-eventyret.
– Jeg tror og håber, at rigtig mange danskere vil benytte lejligheden til at opleve FC Nordsjælland debutere på den største scene af alle mod nogle af verdens bedste spillere i nogle af verdens største klubber. Det bliver en fantastisk oplevelse og jeg glæder mig allerede til lodtrækningen. Vi er jo nærmest garanteret nogle rigtige storkampe, siger han.
Der trækkes lod til gruppespillet d. 30. august og billetsalget til kampene åbner ugen efter. FC Nordsjælland oplyser, at der vil være information om billetsalg og –priser senere.
LIVE
TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.
Brasiliansk boost før Norge
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
VM’s mest uskønne kamp
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT