FCK kan bruge nye stjerner i Champions League

FC Københavns tre nye spillere kan umiddelbart sagtens registreres til "løvernes" kampe mod Manchester City.



Magnus Mattsson fra NEC Nijmegen. Scott McKenna fra Nottingham Forest. Runar Alex Runarsson fra Arsenal.

FC København sluttede det netop overståede transfervindue af med et brag ved at hente tre spillere på tre dage, og nu skal de tre ovennævnte forsøge at hjælpe “løverne” til deres tredje mesterskab i træk.

Og samtidig kan trioen hjælpe FC København mod Manchester City i ottendedelsfinalerne af Champions League.

Det er ellers ikke altid givet, at januarindkøb får lov til at hjælpe deres klubber i de europæiske turneringer.

UEFA har nemlig meget specifikke regler, hvad angår registrering af nye spillere forud for turneringens knockoutrunder.

Artiklen fortsætter efter billedet…

230646

Peter Christiansen og Magnus Mattsson. Foto: FCK

Først og fremmest må en given klub ikke registrere en spiller, der har optrådt for en anden klub i denne sæsons Champions League. Derudover må en klub “kun” registrere tre nye spillere til turneringen, ligesom man kun må have 25 registrerede spillere på den såkaldte spillerliste A.

Ingen af de regler kommer FCK eller den nye trio umiddelbart til at komme i karambolage med. Hverken Mattsson, McKenna eller Runarsson spillede Champions League i efteråret, mens FC Københavns nuværende A-trup i Champions League kun består af 19 spillere ifølge UEFA.com.

Her er det værd at nævne, at spillere som Roony Bardghji, Elias Jelert og William Clem ikke er påspillerliste A, men i stedet på spillerliste B. På sidstnævnte liste kan man registrere et ubegrænset antal spillere, men spillerne skal være født 1. januar 2002 eller senere og have tilbragt en bestemt periode i klubben siden sin 15 års fødselsdag.

De tre nye skal dog senest registreres i dag, fredag den 2. februar. 

Af de tre nye spillere er der formentlig størst chance for, at Mattsson eller McKenna kommer i aktion. Runarsson er derimod umiddelbart udset som Kamil Grabaras afløser i målet i første omgang.

FC København møder Manchester City på hjemebane den 13. februar, mens returopgøret i Manchester spilles den 6. marts. 

Quiz Maker







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Forventer rekord i Superliga-klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Er han løsningen i AGF?

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss åben for lejeaftaler