Magnus Mattsson fra NEC Nijmegen. Scott McKenna fra Nottingham Forest. Runar Alex Runarsson fra Arsenal.
FC København sluttede det netop overståede transfervindue af med et brag ved at hente tre spillere på tre dage, og nu skal de tre ovennævnte forsøge at hjælpe “løverne” til deres tredje mesterskab i træk.
Og samtidig kan trioen hjælpe FC København mod Manchester City i ottendedelsfinalerne af Champions League.
Det er ellers ikke altid givet, at januarindkøb får lov til at hjælpe deres klubber i de europæiske turneringer.
UEFA har nemlig meget specifikke regler, hvad angår registrering af nye spillere forud for turneringens knockoutrunder.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Peter Christiansen og Magnus Mattsson. Foto: FCK
Først og fremmest må en given klub ikke registrere en spiller, der har optrådt for en anden klub i denne sæsons Champions League. Derudover må en klub “kun” registrere tre nye spillere til turneringen, ligesom man kun må have 25 registrerede spillere på den såkaldte spillerliste A.
Ingen af de regler kommer FCK eller den nye trio umiddelbart til at komme i karambolage med. Hverken Mattsson, McKenna eller Runarsson spillede Champions League i efteråret, mens FC Københavns nuværende A-trup i Champions League kun består af 19 spillere ifølge UEFA.com.
Her er det værd at nævne, at spillere som Roony Bardghji, Elias Jelert og William Clem ikke er påspillerliste A, men i stedet på spillerliste B. På sidstnævnte liste kan man registrere et ubegrænset antal spillere, men spillerne skal være født 1. januar 2002 eller senere og have tilbragt en bestemt periode i klubben siden sin 15 års fødselsdag.
De tre nye skal dog senest registreres i dag, fredag den 2. februar.
Af de tre nye spillere er der formentlig størst chance for, at Mattsson eller McKenna kommer i aktion. Runarsson er derimod umiddelbart udset som Kamil Grabaras afløser i målet i første omgang.
FC København møder Manchester City på hjemebane den 13. februar, mens returopgøret i Manchester spilles den 6. marts.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TIPSBLADET SPECIAL