FCK kan bruge nye stjerner i Champions League

FC Københavns tre nye spillere kan umiddelbart sagtens registreres til "løvernes" kampe mod Manchester City.



Magnus Mattsson fra NEC Nijmegen. Scott McKenna fra Nottingham Forest. Runar Alex Runarsson fra Arsenal.

FC København sluttede det netop overståede transfervindue af med et brag ved at hente tre spillere på tre dage, og nu skal de tre ovennævnte forsøge at hjælpe “løverne” til deres tredje mesterskab i træk.

Og samtidig kan trioen hjælpe FC København mod Manchester City i ottendedelsfinalerne af Champions League.

Det er ellers ikke altid givet, at januarindkøb får lov til at hjælpe deres klubber i de europæiske turneringer.

UEFA har nemlig meget specifikke regler, hvad angår registrering af nye spillere forud for turneringens knockoutrunder.

Artiklen fortsætter efter billedet…

230646

Peter Christiansen og Magnus Mattsson. Foto: FCK

Først og fremmest må en given klub ikke registrere en spiller, der har optrådt for en anden klub i denne sæsons Champions League. Derudover må en klub “kun” registrere tre nye spillere til turneringen, ligesom man kun må have 25 registrerede spillere på den såkaldte spillerliste A.

Ingen af de regler kommer FCK eller den nye trio umiddelbart til at komme i karambolage med. Hverken Mattsson, McKenna eller Runarsson spillede Champions League i efteråret, mens FC Københavns nuværende A-trup i Champions League kun består af 19 spillere ifølge UEFA.com.

Her er det værd at nævne, at spillere som Roony Bardghji, Elias Jelert og William Clem ikke er påspillerliste A, men i stedet på spillerliste B. På sidstnævnte liste kan man registrere et ubegrænset antal spillere, men spillerne skal være født 1. januar 2002 eller senere og have tilbragt en bestemt periode i klubben siden sin 15 års fødselsdag.

De tre nye skal dog senest registreres i dag, fredag den 2. februar. 

Af de tre nye spillere er der formentlig størst chance for, at Mattsson eller McKenna kommer i aktion. Runarsson er derimod umiddelbart udset som Kamil Grabaras afløser i målet i første omgang.

FC København møder Manchester City på hjemebane den 13. februar, mens returopgøret i Manchester spilles den 6. marts. 

Quiz Maker







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Frankrig – Marokko

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

Spanien – Belgien

Norges kronprins rejser til USA

Stor profil ude af Frankrig-brag

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM