Magnus Mattsson fra NEC Nijmegen. Scott McKenna fra Nottingham Forest. Runar Alex Runarsson fra Arsenal.
FC København sluttede det netop overståede transfervindue af med et brag ved at hente tre spillere på tre dage, og nu skal de tre ovennævnte forsøge at hjælpe “løverne” til deres tredje mesterskab i træk.
Og samtidig kan trioen hjælpe FC København mod Manchester City i ottendedelsfinalerne af Champions League.
Det er ellers ikke altid givet, at januarindkøb får lov til at hjælpe deres klubber i de europæiske turneringer.
UEFA har nemlig meget specifikke regler, hvad angår registrering af nye spillere forud for turneringens knockoutrunder.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Peter Christiansen og Magnus Mattsson. Foto: FCK
Først og fremmest må en given klub ikke registrere en spiller, der har optrådt for en anden klub i denne sæsons Champions League. Derudover må en klub “kun” registrere tre nye spillere til turneringen, ligesom man kun må have 25 registrerede spillere på den såkaldte spillerliste A.
Ingen af de regler kommer FCK eller den nye trio umiddelbart til at komme i karambolage med. Hverken Mattsson, McKenna eller Runarsson spillede Champions League i efteråret, mens FC Københavns nuværende A-trup i Champions League kun består af 19 spillere ifølge UEFA.com.
Her er det værd at nævne, at spillere som Roony Bardghji, Elias Jelert og William Clem ikke er påspillerliste A, men i stedet på spillerliste B. På sidstnævnte liste kan man registrere et ubegrænset antal spillere, men spillerne skal være født 1. januar 2002 eller senere og have tilbragt en bestemt periode i klubben siden sin 15 års fødselsdag.
De tre nye skal dog senest registreres i dag, fredag den 2. februar.
Af de tre nye spillere er der formentlig størst chance for, at Mattsson eller McKenna kommer i aktion. Runarsson er derimod umiddelbart udset som Kamil Grabaras afløser i målet i første omgang.
FC København møder Manchester City på hjemebane den 13. februar, mens returopgøret i Manchester spilles den 6. marts.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
AGF møder Europa-virkelighed i Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT