Magnus Mattsson fra NEC Nijmegen. Scott McKenna fra Nottingham Forest. Runar Alex Runarsson fra Arsenal.
FC København sluttede det netop overståede transfervindue af med et brag ved at hente tre spillere på tre dage, og nu skal de tre ovennævnte forsøge at hjælpe “løverne” til deres tredje mesterskab i træk.
Og samtidig kan trioen hjælpe FC København mod Manchester City i ottendedelsfinalerne af Champions League.
Det er ellers ikke altid givet, at januarindkøb får lov til at hjælpe deres klubber i de europæiske turneringer.
UEFA har nemlig meget specifikke regler, hvad angår registrering af nye spillere forud for turneringens knockoutrunder.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Peter Christiansen og Magnus Mattsson. Foto: FCK
Først og fremmest må en given klub ikke registrere en spiller, der har optrådt for en anden klub i denne sæsons Champions League. Derudover må en klub “kun” registrere tre nye spillere til turneringen, ligesom man kun må have 25 registrerede spillere på den såkaldte spillerliste A.
Ingen af de regler kommer FCK eller den nye trio umiddelbart til at komme i karambolage med. Hverken Mattsson, McKenna eller Runarsson spillede Champions League i efteråret, mens FC Københavns nuværende A-trup i Champions League kun består af 19 spillere ifølge UEFA.com.
Her er det værd at nævne, at spillere som Roony Bardghji, Elias Jelert og William Clem ikke er påspillerliste A, men i stedet på spillerliste B. På sidstnævnte liste kan man registrere et ubegrænset antal spillere, men spillerne skal være født 1. januar 2002 eller senere og have tilbragt en bestemt periode i klubben siden sin 15 års fødselsdag.
De tre nye skal dog senest registreres i dag, fredag den 2. februar.
Af de tre nye spillere er der formentlig størst chance for, at Mattsson eller McKenna kommer i aktion. Runarsson er derimod umiddelbart udset som Kamil Grabaras afløser i målet i første omgang.
FC København møder Manchester City på hjemebane den 13. februar, mens returopgøret i Manchester spilles den 6. marts.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
DAGENS SPILFORSLAG
Øboer og Tyr med fredeligt kryds
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Froholdt med vild hæder i Portugal
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Manchester City vinder FA Cup
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
CUSTOM