Tipsbladet i München.
Mens FC Københavns førstehold onsdag aften skal forsøge at spille sig tættere på videre avancement i Champions League, var klubbens ungdomshold allerede sikret avancement i Youth League før deres kamp mod Bayern München onsdag eftermiddag.
Der er dog stadig førstepladsen at spille om med Bayern München, men med et 2-1 nederlag på det såkaldte FC Bayern Campus kunne de unge “løver” ikke sikre sig den plads allerede onsdag.
FCK kom ellers foran takket være en scoring af 17-årige Amin Chiakha tidligt i anden halvleg. Angriberen blev sendt i dybden efter en stikning af midtbanespiller Humor Nemeth, og fra tæt hold svigtede Chiakha ikke.
Og det har han generelt ikke gjort i turnerinen. Målet var – ifølge Transfermarkt – hans femte i lige så mange kampe i Youth League i denne sæson.
Målet udløste selvsagt stor jubel fra en god portion FC København-fans, der havde taget turen til FC Bayern Campus for at se talenter i aktion og som leverede stor opbakning til de københavnske talenter.
Scoringen fik Bayern München fremover stepperne, og med små tyve minutter igen kom udligningen. Angriber Emirhan Demircan kom godt op og headede bolden flot ind bag Andreas Dithmer i FC Købenahvns mål.
Kort efter var den gal igen. Endnu engang var det Emirhan Demircan, der var på pletten, men denne gang var den med en afslutning fra tæt hold. Det blev kampens sidste mål, og den sluttede dermed 2-1,
FC Københavns talenter indkasserede dermed deres første nederlag i en flot kampagne i Youth League, hvor de har slået Galatasaray på udebane, Bayern München på hjemmebane samt Manchester United på udebane. Derudover har holdet spillet uafgjort med Manchester United på hjemmebane og altså tabt til Bayern München ude.
FCK er dog stadig på førstepladsen i puljen og kan sikre den endegyldigt med en sejr over Galatasaray i den sidste gruppekamp den 12. december på hjemmebane.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE