Tipsbladet i München.
Mens FC Københavns førstehold onsdag aften skal forsøge at spille sig tættere på videre avancement i Champions League, var klubbens ungdomshold allerede sikret avancement i Youth League før deres kamp mod Bayern München onsdag eftermiddag.
Der er dog stadig førstepladsen at spille om med Bayern München, men med et 2-1 nederlag på det såkaldte FC Bayern Campus kunne de unge “løver” ikke sikre sig den plads allerede onsdag.
FCK kom ellers foran takket være en scoring af 17-årige Amin Chiakha tidligt i anden halvleg. Angriberen blev sendt i dybden efter en stikning af midtbanespiller Humor Nemeth, og fra tæt hold svigtede Chiakha ikke.
Og det har han generelt ikke gjort i turnerinen. Målet var – ifølge Transfermarkt – hans femte i lige så mange kampe i Youth League i denne sæson.
Målet udløste selvsagt stor jubel fra en god portion FC København-fans, der havde taget turen til FC Bayern Campus for at se talenter i aktion og som leverede stor opbakning til de københavnske talenter.
Scoringen fik Bayern München fremover stepperne, og med små tyve minutter igen kom udligningen. Angriber Emirhan Demircan kom godt op og headede bolden flot ind bag Andreas Dithmer i FC Købenahvns mål.
Kort efter var den gal igen. Endnu engang var det Emirhan Demircan, der var på pletten, men denne gang var den med en afslutning fra tæt hold. Det blev kampens sidste mål, og den sluttede dermed 2-1,
FC Københavns talenter indkasserede dermed deres første nederlag i en flot kampagne i Youth League, hvor de har slået Galatasaray på udebane, Bayern München på hjemmebane samt Manchester United på udebane. Derudover har holdet spillet uafgjort med Manchester United på hjemmebane og altså tabt til Bayern München ude.
FCK er dog stadig på førstepladsen i puljen og kan sikre den endegyldigt med en sejr over Galatasaray i den sidste gruppekamp den 12. december på hjemmebane.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT