Tipsbladet i MĂĽnchen.
Mens FC Københavns førstehold onsdag aften skal forsøge at spille sig tættere på videre avancement i Champions League, var klubbens ungdomshold allerede sikret avancement i Youth League før deres kamp mod Bayern München onsdag eftermiddag.
Der er dog stadig førstepladsen at spille om med Bayern München, men med et 2-1 nederlag på det såkaldte FC Bayern Campus kunne de unge “løver” ikke sikre sig den plads allerede onsdag.
FCK kom ellers foran takket være en scoring af 17-årige Amin Chiakha tidligt i anden halvleg. Angriberen blev sendt i dybden efter en stikning af midtbanespiller Humor Nemeth, og fra tæt hold svigtede Chiakha ikke.
Og det har han generelt ikke gjort i turnerinen. Målet var – ifølge Transfermarkt – hans femte i lige så mange kampe i Youth League i denne sæson.
Målet udløste selvsagt stor jubel fra en god portion FC København-fans, der havde taget turen til FC Bayern Campus for at se talenter i aktion og som leverede stor opbakning til de københavnske talenter.
Scoringen fik Bayern München fremover stepperne, og med små tyve minutter igen kom udligningen. Angriber Emirhan Demircan kom godt op og headede bolden flot ind bag Andreas Dithmer i FC Købenahvns mål.
Kort efter var den gal igen. Endnu engang var det Emirhan Demircan, der var på pletten, men denne gang var den med en afslutning fra tæt hold. Det blev kampens sidste mål, og den sluttede dermed 2-1,
FC Københavns talenter indkasserede dermed deres første nederlag i en flot kampagne i Youth League, hvor de har slået Galatasaray på udebane, Bayern München på hjemmebane samt Manchester United på udebane. Derudover har holdet spillet uafgjort med Manchester United på hjemmebane og altså tabt til Bayern München ude.
FCK er dog stadig på førstepladsen i puljen og kan sikre den endegyldigt med en sejr over Galatasaray i den sidste gruppekamp den 12. december på hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT PĂĄ vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstĂĄende: ‘Det er helt sort snak’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker vil væk fra RB Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
TOPNYHED
FCK-spiller ĂĄben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER