Tipsbladet i München.
Mens FC Københavns førstehold onsdag aften skal forsøge at spille sig tættere på videre avancement i Champions League, var klubbens ungdomshold allerede sikret avancement i Youth League før deres kamp mod Bayern München onsdag eftermiddag.
Der er dog stadig førstepladsen at spille om med Bayern München, men med et 2-1 nederlag på det såkaldte FC Bayern Campus kunne de unge “løver” ikke sikre sig den plads allerede onsdag.
FCK kom ellers foran takket være en scoring af 17-årige Amin Chiakha tidligt i anden halvleg. Angriberen blev sendt i dybden efter en stikning af midtbanespiller Humor Nemeth, og fra tæt hold svigtede Chiakha ikke.
Og det har han generelt ikke gjort i turnerinen. Målet var – ifølge Transfermarkt – hans femte i lige så mange kampe i Youth League i denne sæson.
Målet udløste selvsagt stor jubel fra en god portion FC København-fans, der havde taget turen til FC Bayern Campus for at se talenter i aktion og som leverede stor opbakning til de københavnske talenter.
Scoringen fik Bayern München fremover stepperne, og med små tyve minutter igen kom udligningen. Angriber Emirhan Demircan kom godt op og headede bolden flot ind bag Andreas Dithmer i FC Købenahvns mål.
Kort efter var den gal igen. Endnu engang var det Emirhan Demircan, der var på pletten, men denne gang var den med en afslutning fra tæt hold. Det blev kampens sidste mål, og den sluttede dermed 2-1,
FC Københavns talenter indkasserede dermed deres første nederlag i en flot kampagne i Youth League, hvor de har slået Galatasaray på udebane, Bayern München på hjemmebane samt Manchester United på udebane. Derudover har holdet spillet uafgjort med Manchester United på hjemmebane og altså tabt til Bayern München ude.
FCK er dog stadig på førstepladsen i puljen og kan sikre den endegyldigt med en sejr over Galatasaray i den sidste gruppekamp den 12. december på hjemmebane.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER