FCM-profiler stolte efter kæmpe overraskelse

Både Jesper Hansen og Alexander Scholz spillede en stor kamp tirsdag aften i Bergamo, hvor FC Midtjylland hentede første Champions League-point i duellen mod Atalanta.



FC Midtjylland har udspillet sin rolle i Champions League, mens man heller ikke kan nå Europa League længere. Alligevel var der stor gejst tirsdag aften ude mod Atalanta, da midtjyderne gerne ville have slettet det nul, der står ud for deres pointantal i gruppen.

Det lykkedes for de danske mestre efter en stor præstation. 1-1 blev det i Bergamo, og det skabte naturligvis dansk glæde efterfølgende.

Blandt andet hos målmand Jesper Hansen:

– Det var dejligt, og jeg er meget glad for at få point. Det var en hård fight, men vi leverede en rigtig god performance med fysiske dueller og energi. Vi kom med en ny opstilling og en del nye spillere fra start, så jeg er virkelig stolt over, at vi får et point, siger Jesper Hansen til TV3+.

Kampbilledet var et noget andet end Champions League-premieren i Herning, hvor de danske mestre fik klø af netop Atalanta. Der var dog flere grunde til, at det ikke gik sådan tirsdag:

– Vi ændrer til tre midtstoppere, og det gør vi for at slippe bekymringerne og så bare arbejde aggressivt fremaf. Vi lykkedes med at lukke Zapata ned i dag, og der var mange gode forsvarsaktioner. Selvfølgelig bliver det en krig og med masser af andenbolde og omstillinger fremfor vores normale stil, men vi løste det godt, mener Jesper Hansen.

Kampens målscorer blev forsvarsspilleren Alexander Scholz, og han var ligeledes en glad mand efter den italienske remis.

Scholz understreger især, at det var vigtigt for midtjyderne at komme foran:

– Hele spillet bliver lagt over på dem, og det bliver på vores præmisser. Vi får kampen derhen, hvor vi vil have den, og så kan vi spille mand/mand og offensivt. Når vi kommer ned at stå, prøver vi alligevel at komme frem. Med føringen dropper vi selvfølgelig lidt til sidst, og det er ærgerligt, at de scorer. Men vi kan være meget stolte, mener Alexander Scholz.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Frygter Christian Eriksen-problem

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Dansk træner vinder stor pris

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Premier League-klub går all-in

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..