FC Midtjylland har udspillet sin rolle i Champions League, mens man heller ikke kan nå Europa League længere. Alligevel var der stor gejst tirsdag aften ude mod Atalanta, da midtjyderne gerne ville have slettet det nul, der står ud for deres pointantal i gruppen.
Det lykkedes for de danske mestre efter en stor præstation. 1-1 blev det i Bergamo, og det skabte naturligvis dansk glæde efterfølgende.
Blandt andet hos målmand Jesper Hansen:
– Det var dejligt, og jeg er meget glad for at få point. Det var en hård fight, men vi leverede en rigtig god performance med fysiske dueller og energi. Vi kom med en ny opstilling og en del nye spillere fra start, så jeg er virkelig stolt over, at vi får et point, siger Jesper Hansen til TV3+.
Kampbilledet var et noget andet end Champions League-premieren i Herning, hvor de danske mestre fik klø af netop Atalanta. Der var dog flere grunde til, at det ikke gik sådan tirsdag:
– Vi ændrer til tre midtstoppere, og det gør vi for at slippe bekymringerne og så bare arbejde aggressivt fremaf. Vi lykkedes med at lukke Zapata ned i dag, og der var mange gode forsvarsaktioner. Selvfølgelig bliver det en krig og med masser af andenbolde og omstillinger fremfor vores normale stil, men vi løste det godt, mener Jesper Hansen.
Kampens målscorer blev forsvarsspilleren Alexander Scholz, og han var ligeledes en glad mand efter den italienske remis.
Scholz understreger især, at det var vigtigt for midtjyderne at komme foran:
– Hele spillet bliver lagt over på dem, og det bliver på vores præmisser. Vi får kampen derhen, hvor vi vil have den, og så kan vi spille mand/mand og offensivt. Når vi kommer ned at stå, prøver vi alligevel at komme frem. Med føringen dropper vi selvfølgelig lidt til sidst, og det er ærgerligt, at de scorer. Men vi kan være meget stolte, mener Alexander Scholz.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
OPTAKT
