HERNING (Tipsbladet): Kan man egentlig hente to spillere fra Portugals næstbedste række og en purung midtbanespiller fra Ecuador, der har været lejet fra Ukraine til Serbien i et halvt år, sætte dem i startopstillingen og så komme i Champions League?
FC Midtjylland har alene i transferbetalinger brugt omkring 50 millioner kroner på de tidligere Mafra-spillere Ousmane Diao, Elias Ólafsson og Denil Castillo fra Sjakhtar Donetsk.
Og selv om de unge spillere lige så vel som potentialet er købt for deres fodboldevner her og nu, har det været bemærkelsesværdigt at se FCM og cheftræner Thomas Thomasberg bruge dem i de vigtigste kampe lige fra deres skifte til FCM i første halvdel af sommeren.
Tirsdag aften var de tre spillere i startopstillingen for FC Midtjylland mod Ferencvaros (se Tipsbladets karakterer fra kampen her), og det slap de godt fra med en 2-0-sejr og efterfølgende ros fra cheftræner Thomas Thomasberg.
– Det gælder jo også om ikke at spekulere for meget over, hvor meget der er på spil. Man skal ud og prøve at yde sit bedste. Og tro åp, at det, man har øvet sig i og kan, også kommer frem, siger Thomas Thomasberg oven på tirsdagens vigtige sejr.
– Elias har jo stået i et Parken med mange tilskuere og spillet landskampe med Island, og han er kommet fantastisk fra start her. Han har taget en masse bolde og spillet til nul tre gange. Han er kommet rigtig godt i gang.

– Diao spiller forholdsvis ubekymret, går til den, og vi ved, hvad han får med duellerne. Han er god med bolden, er rigtig aggressiv, og så kan han kompensere for de ting, han stadig øver sig på og har lidt mangler i. Jeg synes, han viser et rigtig højt niveau og redder os, som han også gjorde med en tackling mod AaB. Det er klar pil opad samlet, efter den første kamp mod AGF var lidt hård for ham, siger Thomas Thomasberg.
– Og så arbejder Castillo med at komme endnu bedre med. Vi har dygtige og erfarne spillere, der har siddet udenfor, og vi kommer til at have en blanding af spillere med meget og lidt erfaring, der kommer til at prøve at sidde udenfor.
FC Midtjyllands spillere og trænere gjorde efter kampen en dyd ud af at understrege, at det stadig bliver svært med en returkamp i Budapest på tirsdag i næste uge, hvor Ferencvaros med stor sandsynlighed vil forsøge at blæse FCM omkuld tidligt i kampen.
Men både her i den aktuelle Champions League-jagt og den spæde sæson tror FCM-cheftræner Thomas Thomasberg på de unge folk, han har til rådighed.
– Vi har bevidst valgt at forynge truppen kraftigt, og vi var vel yngre end AaB, da vi mødte dem i seneste runde, efter de havde haft det yngste hold i de to første runder. Men vi tror på de unge, der er kommet ind, og det er nærmest alle her i startopstillingen, der har spillet A- eller U/21-landskampe. Så alle har prøvet noget, siger Thomas Thomasberg.
– At der så ikke er så mange, der har prøvet Champions League ud over Joel Andersson og mig, det er jo, hvad det er. Det skulle de andre jo også gerne få lov at prøve. For det er en fed oplevelse, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland møder fredag Vejle i en kamp, hvor det ikke kræver en vild fantasi at se adskillige FCM-rokeringer for sig i startopstillingen, før et FCM-hold med mange gengangere fra tirsdagens 2-0-sejr skal kæmpe for avancement til sidste kvalifikationsrunde i Budapest på tirsdag.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
Giver to spillere livstidskarantæne
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FC København skriver kontrakt med juvel
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
Vil have ham væk fra FC København
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på