HERNING (Tipsbladet): Kan man egentlig hente to spillere fra Portugals næstbedste række og en purung midtbanespiller fra Ecuador, der har været lejet fra Ukraine til Serbien i et halvt år, sætte dem i startopstillingen og så komme i Champions League?
FC Midtjylland har alene i transferbetalinger brugt omkring 50 millioner kroner på de tidligere Mafra-spillere Ousmane Diao, Elias Ólafsson og Denil Castillo fra Sjakhtar Donetsk.
Og selv om de unge spillere lige så vel som potentialet er købt for deres fodboldevner her og nu, har det været bemærkelsesværdigt at se FCM og cheftræner Thomas Thomasberg bruge dem i de vigtigste kampe lige fra deres skifte til FCM i første halvdel af sommeren.
Tirsdag aften var de tre spillere i startopstillingen for FC Midtjylland mod Ferencvaros (se Tipsbladets karakterer fra kampen her), og det slap de godt fra med en 2-0-sejr og efterfølgende ros fra cheftræner Thomas Thomasberg.
– Det gælder jo også om ikke at spekulere for meget over, hvor meget der er på spil. Man skal ud og prøve at yde sit bedste. Og tro åp, at det, man har øvet sig i og kan, også kommer frem, siger Thomas Thomasberg oven på tirsdagens vigtige sejr.
– Elias har jo stået i et Parken med mange tilskuere og spillet landskampe med Island, og han er kommet fantastisk fra start her. Han har taget en masse bolde og spillet til nul tre gange. Han er kommet rigtig godt i gang.

– Diao spiller forholdsvis ubekymret, går til den, og vi ved, hvad han får med duellerne. Han er god med bolden, er rigtig aggressiv, og så kan han kompensere for de ting, han stadig øver sig på og har lidt mangler i. Jeg synes, han viser et rigtig højt niveau og redder os, som han også gjorde med en tackling mod AaB. Det er klar pil opad samlet, efter den første kamp mod AGF var lidt hård for ham, siger Thomas Thomasberg.
– Og så arbejder Castillo med at komme endnu bedre med. Vi har dygtige og erfarne spillere, der har siddet udenfor, og vi kommer til at have en blanding af spillere med meget og lidt erfaring, der kommer til at prøve at sidde udenfor.
FC Midtjyllands spillere og trænere gjorde efter kampen en dyd ud af at understrege, at det stadig bliver svært med en returkamp i Budapest på tirsdag i næste uge, hvor Ferencvaros med stor sandsynlighed vil forsøge at blæse FCM omkuld tidligt i kampen.
Men både her i den aktuelle Champions League-jagt og den spæde sæson tror FCM-cheftræner Thomas Thomasberg på de unge folk, han har til rådighed.
– Vi har bevidst valgt at forynge truppen kraftigt, og vi var vel yngre end AaB, da vi mødte dem i seneste runde, efter de havde haft det yngste hold i de to første runder. Men vi tror på de unge, der er kommet ind, og det er nærmest alle her i startopstillingen, der har spillet A- eller U/21-landskampe. Så alle har prøvet noget, siger Thomas Thomasberg.
– At der så ikke er så mange, der har prøvet Champions League ud over Joel Andersson og mig, det er jo, hvad det er. Det skulle de andre jo også gerne få lov at prøve. For det er en fed oplevelse, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland møder fredag Vejle i en kamp, hvor det ikke kræver en vild fantasi at se adskillige FCM-rokeringer for sig i startopstillingen, før et FCM-hold med mange gengangere fra tirsdagens 2-0-sejr skal kæmpe for avancement til sidste kvalifikationsrunde i Budapest på tirsdag.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Liverpool – West Ham United
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS