HERNING (Tipsbladet): Kan man egentlig hente to spillere fra Portugals næstbedste række og en purung midtbanespiller fra Ecuador, der har været lejet fra Ukraine til Serbien i et halvt år, sætte dem i startopstillingen og så komme i Champions League?
FC Midtjylland har alene i transferbetalinger brugt omkring 50 millioner kroner på de tidligere Mafra-spillere Ousmane Diao, Elias Ólafsson og Denil Castillo fra Sjakhtar Donetsk.
Og selv om de unge spillere lige så vel som potentialet er købt for deres fodboldevner her og nu, har det været bemærkelsesværdigt at se FCM og cheftræner Thomas Thomasberg bruge dem i de vigtigste kampe lige fra deres skifte til FCM i første halvdel af sommeren.
Tirsdag aften var de tre spillere i startopstillingen for FC Midtjylland mod Ferencvaros (se Tipsbladets karakterer fra kampen her), og det slap de godt fra med en 2-0-sejr og efterfølgende ros fra cheftræner Thomas Thomasberg.
– Det gælder jo også om ikke at spekulere for meget over, hvor meget der er på spil. Man skal ud og prøve at yde sit bedste. Og tro åp, at det, man har øvet sig i og kan, også kommer frem, siger Thomas Thomasberg oven på tirsdagens vigtige sejr.
– Elias har jo stået i et Parken med mange tilskuere og spillet landskampe med Island, og han er kommet fantastisk fra start her. Han har taget en masse bolde og spillet til nul tre gange. Han er kommet rigtig godt i gang.

– Diao spiller forholdsvis ubekymret, går til den, og vi ved, hvad han får med duellerne. Han er god med bolden, er rigtig aggressiv, og så kan han kompensere for de ting, han stadig øver sig på og har lidt mangler i. Jeg synes, han viser et rigtig højt niveau og redder os, som han også gjorde med en tackling mod AaB. Det er klar pil opad samlet, efter den første kamp mod AGF var lidt hård for ham, siger Thomas Thomasberg.
– Og så arbejder Castillo med at komme endnu bedre med. Vi har dygtige og erfarne spillere, der har siddet udenfor, og vi kommer til at have en blanding af spillere med meget og lidt erfaring, der kommer til at prøve at sidde udenfor.
FC Midtjyllands spillere og trænere gjorde efter kampen en dyd ud af at understrege, at det stadig bliver svært med en returkamp i Budapest på tirsdag i næste uge, hvor Ferencvaros med stor sandsynlighed vil forsøge at blæse FCM omkuld tidligt i kampen.
Men både her i den aktuelle Champions League-jagt og den spæde sæson tror FCM-cheftræner Thomas Thomasberg på de unge folk, han har til rådighed.
– Vi har bevidst valgt at forynge truppen kraftigt, og vi var vel yngre end AaB, da vi mødte dem i seneste runde, efter de havde haft det yngste hold i de to første runder. Men vi tror på de unge, der er kommet ind, og det er nærmest alle her i startopstillingen, der har spillet A- eller U/21-landskampe. Så alle har prøvet noget, siger Thomas Thomasberg.
– At der så ikke er så mange, der har prøvet Champions League ud over Joel Andersson og mig, det er jo, hvad det er. Det skulle de andre jo også gerne få lov at prøve. For det er en fed oplevelse, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland møder fredag Vejle i en kamp, hvor det ikke kræver en vild fantasi at se adskillige FCM-rokeringer for sig i startopstillingen, før et FCM-hold med mange gengangere fra tirsdagens 2-0-sejr skal kæmpe for avancement til sidste kvalifikationsrunde i Budapest på tirsdag.
LIVE
TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER