Fodboldspillere, der dækker deres mund til, mens de taler til modstandere på banen, skal smides ud.
Det mener præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino.
– Hvis en spiller dækker sin mund og siger noget, og det har en racistisk konsekvens, så skal han naturligvis udvises, siger Gianni Infantino til Sky News.
– Der må være en formodning om, at han har sagt noget, han ikke burde have sagt, ellers ville han ikke have haft behov for at dække sin mund, tilføjer Fifa-bossen.
Udmeldingen fra Infantino kommer i lyset af racismeanklager mod Benficas Gianluca Prestianni.
Prestianni blev beskyldt for at have fremsat racistiske kommentarer mod Real Madrids angriber Vinicius Junior under en kamp i Champions League i februar, mens han dækkede sin mund med trøjen.
Ifølge Real Madrid-angriberen havde Prestianni kaldt ham for en abe. Prestianni nægter anklagerne om racisme.
– Jeg forstår det simpelthen ikke. Hvis du ikke har noget at skjule, så dækker du ikke din mund, når du siger noget. Så enkelt er det.
– Og det er handlinger, vi kan tage, og som vi er nødt til at tage for at vise, at vi mener det alvorligt i vores kamp mod racisme, siger Infantino til Sky News.
Den næste Fifa-kongres afholdes i april i canadiske Vancouver. Her kan fodboldforbundet beslutte at indføre nye tiltag for at forhindre spillere i at dække munden ved dette års VM.
Infantino lufter også muligheden for forskellige straffe for racistiske ytringer – afhængigt af om den skyldige spiller offentligt undskylder eller ej.
– Måske bør vi også tænke over ikke kun at straffe, men også på en eller anden måde at tillade – at ændre vores kultur – at spillere, eller hvem det måtte være, som gør noget forkert, kan undskylde, siger Infantino.
– Man kan gøre ting, man ikke ønsker at gøre, i et øjebliks vrede og undskylde, og så bør sanktionen være anderledes, tilføjer han.
Benficas Prestianni blev midlertidigt suspenderet fra returopgøret mod Real Madrid i Champions League, mens en undersøgelse er i gang. Han risikerer 10 dages karantæne, hvis han findes skyldig i racismeanklagerne.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned