• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Karl Dorph Søe

Før FCK-kamp: Galatasaray går på rov i Bayern

Foto: Getty Images

Den tyrkiske mesterklub meddeler, at de har indledt forhandlinger med Bayern München.

Af Karl Dorph Søe

Et spændende efterår venter for FC København, der for andet år i træk skal deltage i Champions League-gruppespillet. 

De danske mestre er dog endt i en noget frygtindgydende gruppe, hvor de skal møde de to europæiske sværvægtere Bayern München og Manchester United.

Det sidste hold i gruppen er Galatasaray, som på papiret er 'Løvernes' største mulighed for pointhøst. 

Det tyrkiske transfervindue er, i modsætning til det danske, dog ikke smækket i endnu, hvorfor Istanbul-klubben, der blandt andet råder over den tidligere FCK-stjerne Victor Nelsson, stadig har mulighed for at opruste før Champions League-turneringen løber af stablen. 

Og nu tyder noget på, at de rød- og gulklædte benytter sig af denne mulighed. 

Transfervinduet lukker i morgen, den 15. september, og her i vinduets døende timer er Galatasaray i gang med at forhandle med gruppemodstanderne fra Bayern München om et køb af den 19-årige tysker Eyüp Aydin. 

Det oplyser klubben på det sociale med X, der tidligere hed Twitter. 

Aydin har endnu til gode at få sin debut for Bayerns førstehold, men har spillet hele 54 kampe for reserveholdet. 

Han har desuden et væld af ungdomslandsholdskampe for Tyskland på cv'et. 

FC Københavns første kamp i gruppespillet er imod netop Galatasaray i Istanbul onsdag klokken 18.45.