Inter er i sin anden Champions League-finale på bare tre år, og sikke en måde det skete på tirsdag aften.
For i et drama ud over det sædvanlige vandt Inter 4-3 over FC Barcelona, og dermed spillede italienerne sig i finalen takket være en samlet sejr på vilde 7-6.
Tirsdagens kamp var en rutsjebanetur ud over det sædvanlige. Inter var klart bedst i første halvleg, hvor man førte 2-0. Barcelona gik herefter flere gear op i anden halvleg, og spanierne havde foden i finalen, da Raphinha scorede til 2-3 med få minutter tilbage af kampen.
Dybt inde i overtiden luskede Franscesco Acerbi frem og bragede et indlæg helt op i nettaget, og i den forlængede spilletid afgjorde Davide Frattesi kampen med sit mål til 4-3.
Efter kampen kunne Brian Laudrup nærmest ikke få vejret i Viaplay-studiet af ren og skær begejstring over det vilde drama.
– Vi har lige været vidne til Champions League-historie. Den her kamp vil gå over i historien som en af de mest medrivende og dramatiske. Du kan sige meget om den her kamp. Barcelona er uden tvivl det hold med de største individualister og langt hen ad vejen klart det bedste mandskab til her til aften.
– Men Inter… Det er fuldstændig vanvittigt. Nede i sækken… Flere af spillerne kunne dårligt nok bevæge sig den sidste halve time, og alligevel vinder man, siger Laudrup og fortsætter:
– Hvordan det kan lade sig gøre, forstår jeg stadig ikke. Vi snakker om et lille fodboldmirakel her. Acerbi scorer til 3-3, den ældste spiller på banen, en forsvarsspiller der går med frem. Han scorer med højrefoden og er venstrebenet. Alt, der er usandsynligt, sker i den kamp. At du får folk ind, Frattesi, ændrer opgøret.
– På en eller anden måde over to kampe er det ikke ufortjent, at Inter går videre. Men i anden halvleg i dag er Barcelona klart bedst.
Brian Laudrup er derudover også imponeret over målmand Yann Sommer, som ifølge ham står sit livs kamp.
Ikke overraskende er medekspert Preben Elkjær ganske begejstret for, at Inter spiller sig i finalen. Serie A-legenden kalder det fantastisk for fodboldspillet, at der var så stort drama over begge kampe, og at det ikke bliver smukkere end det.
Inter skal enten møde Paris Saint-Germain eller Arsenal i finalen. De to klubber spiller anden semifinale onsdag aften, og PSG vandt første opgør 1-0 i London.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Froholdt med vild hæder i Portugal
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Salah sender særlig besked
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE