Inter er i sin anden Champions League-finale på bare tre år, og sikke en måde det skete på tirsdag aften.
For i et drama ud over det sædvanlige vandt Inter 4-3 over FC Barcelona, og dermed spillede italienerne sig i finalen takket være en samlet sejr på vilde 7-6.
Tirsdagens kamp var en rutsjebanetur ud over det sædvanlige. Inter var klart bedst i første halvleg, hvor man førte 2-0. Barcelona gik herefter flere gear op i anden halvleg, og spanierne havde foden i finalen, da Raphinha scorede til 2-3 med få minutter tilbage af kampen.
Dybt inde i overtiden luskede Franscesco Acerbi frem og bragede et indlæg helt op i nettaget, og i den forlængede spilletid afgjorde Davide Frattesi kampen med sit mål til 4-3.
Efter kampen kunne Brian Laudrup nærmest ikke få vejret i Viaplay-studiet af ren og skær begejstring over det vilde drama.
– Vi har lige været vidne til Champions League-historie. Den her kamp vil gå over i historien som en af de mest medrivende og dramatiske. Du kan sige meget om den her kamp. Barcelona er uden tvivl det hold med de største individualister og langt hen ad vejen klart det bedste mandskab til her til aften.
– Men Inter… Det er fuldstændig vanvittigt. Nede i sækken… Flere af spillerne kunne dårligt nok bevæge sig den sidste halve time, og alligevel vinder man, siger Laudrup og fortsætter:
– Hvordan det kan lade sig gøre, forstår jeg stadig ikke. Vi snakker om et lille fodboldmirakel her. Acerbi scorer til 3-3, den ældste spiller på banen, en forsvarsspiller der går med frem. Han scorer med højrefoden og er venstrebenet. Alt, der er usandsynligt, sker i den kamp. At du får folk ind, Frattesi, ændrer opgøret.
– På en eller anden måde over to kampe er det ikke ufortjent, at Inter går videre. Men i anden halvleg i dag er Barcelona klart bedst.
Brian Laudrup er derudover også imponeret over målmand Yann Sommer, som ifølge ham står sit livs kamp.
Ikke overraskende er medekspert Preben Elkjær ganske begejstret for, at Inter spiller sig i finalen. Serie A-legenden kalder det fantastisk for fodboldspillet, at der var så stort drama over begge kampe, og at det ikke bliver smukkere end det.
Inter skal enten møde Paris Saint-Germain eller Arsenal i finalen. De to klubber spiller anden semifinale onsdag aften, og PSG vandt første opgør 1-0 i London.
LIVE
LIVE: Chok i dansk klub
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
– Han fik et lortetilbud fra OB
OPTAKT
OB – FC Fredericia
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW