Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

Brian Laudrup mener, at tirsdagens Champions League-drama går over i historiebøgerne.



Inter er i sin anden Champions League-finale på bare tre år, og sikke en måde det skete på tirsdag aften.

For i et drama ud over det sædvanlige vandt Inter 4-3 over FC Barcelona, og dermed spillede italienerne sig i finalen takket være en samlet sejr på vilde 7-6.

Tirsdagens kamp var en rutsjebanetur ud over det sædvanlige. Inter var klart bedst i første halvleg, hvor man førte 2-0. Barcelona gik herefter flere gear op i anden halvleg, og spanierne havde foden i finalen, da Raphinha scorede til 2-3 med få minutter tilbage af kampen.

Dybt inde i overtiden luskede Franscesco Acerbi frem og bragede et indlæg helt op i nettaget, og i den forlængede spilletid afgjorde Davide Frattesi kampen med sit mål til 4-3.

Efter kampen kunne Brian Laudrup nærmest ikke få vejret i Viaplay-studiet af ren og skær begejstring over det vilde drama.

– Vi har lige været vidne til Champions League-historie. Den her kamp vil gå over i historien som en af de mest medrivende og dramatiske. Du kan sige meget om den her kamp. Barcelona er uden tvivl det hold med de største individualister og langt hen ad vejen klart det bedste mandskab til her til aften.

– Men Inter… Det er fuldstændig vanvittigt. Nede i sækken… Flere af spillerne kunne dårligt nok bevæge sig den sidste halve time, og alligevel vinder man, siger Laudrup og fortsætter:

– Hvordan det kan lade sig gøre, forstår jeg stadig ikke. Vi snakker om et lille fodboldmirakel her. Acerbi scorer til 3-3, den ældste spiller på banen, en forsvarsspiller der går med frem. Han scorer med højrefoden og er venstrebenet. Alt, der er usandsynligt, sker i den kamp. At du får folk ind, Frattesi, ændrer opgøret.

– På en eller anden måde over to kampe er det ikke ufortjent, at Inter går videre. Men i anden halvleg i dag er Barcelona klart bedst.

Brian Laudrup er derudover også imponeret over målmand Yann Sommer, som ifølge ham står sit livs kamp.

Ikke overraskende er medekspert Preben Elkjær ganske begejstret for, at Inter spiller sig i finalen. Serie A-legenden kalder det fantastisk for fodboldspillet, at der var så stort drama over begge kampe, og at det ikke bliver smukkere end det.

Inter skal enten møde Paris Saint-Germain eller Arsenal i finalen. De to klubber spiller anden semifinale onsdag aften, og PSG vandt første opgør 1-0 i London.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Det kommer formentlig til at ske



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Det er dramatisk!’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

– Ikke for debutanter!

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Håber på FC København-exit

Messi rammer gyldent tal

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Så blev det officielt

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg