Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

Brian Laudrup mener, at tirsdagens Champions League-drama går over i historiebøgerne.



Inter er i sin anden Champions League-finale på bare tre år, og sikke en måde det skete på tirsdag aften.

For i et drama ud over det sædvanlige vandt Inter 4-3 over FC Barcelona, og dermed spillede italienerne sig i finalen takket være en samlet sejr på vilde 7-6.

Tirsdagens kamp var en rutsjebanetur ud over det sædvanlige. Inter var klart bedst i første halvleg, hvor man førte 2-0. Barcelona gik herefter flere gear op i anden halvleg, og spanierne havde foden i finalen, da Raphinha scorede til 2-3 med få minutter tilbage af kampen.

Dybt inde i overtiden luskede Franscesco Acerbi frem og bragede et indlæg helt op i nettaget, og i den forlængede spilletid afgjorde Davide Frattesi kampen med sit mål til 4-3.

Efter kampen kunne Brian Laudrup nærmest ikke få vejret i Viaplay-studiet af ren og skær begejstring over det vilde drama.

– Vi har lige været vidne til Champions League-historie. Den her kamp vil gå over i historien som en af de mest medrivende og dramatiske. Du kan sige meget om den her kamp. Barcelona er uden tvivl det hold med de største individualister og langt hen ad vejen klart det bedste mandskab til her til aften.

– Men Inter… Det er fuldstændig vanvittigt. Nede i sækken… Flere af spillerne kunne dårligt nok bevæge sig den sidste halve time, og alligevel vinder man, siger Laudrup og fortsætter:

– Hvordan det kan lade sig gøre, forstår jeg stadig ikke. Vi snakker om et lille fodboldmirakel her. Acerbi scorer til 3-3, den ældste spiller på banen, en forsvarsspiller der går med frem. Han scorer med højrefoden og er venstrebenet. Alt, der er usandsynligt, sker i den kamp. At du får folk ind, Frattesi, ændrer opgøret.

– På en eller anden måde over to kampe er det ikke ufortjent, at Inter går videre. Men i anden halvleg i dag er Barcelona klart bedst.

Brian Laudrup er derudover også imponeret over målmand Yann Sommer, som ifølge ham står sit livs kamp.

Ikke overraskende er medekspert Preben Elkjær ganske begejstret for, at Inter spiller sig i finalen. Serie A-legenden kalder det fantastisk for fodboldspillet, at der var så stort drama over begge kampe, og at det ikke bliver smukkere end det.

Inter skal enten møde Paris Saint-Germain eller Arsenal i finalen. De to klubber spiller anden semifinale onsdag aften, og PSG vandt første opgør 1-0 i London.





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Sender stikpille til FC København-flop

Han er færdig i Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF

Oddset styrtdykker

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer