Inter er i sin anden Champions League-finale på bare tre år, og sikke en måde det skete på tirsdag aften.
For i et drama ud over det sædvanlige vandt Inter 4-3 over FC Barcelona, og dermed spillede italienerne sig i finalen takket være en samlet sejr på vilde 7-6.
Tirsdagens kamp var en rutsjebanetur ud over det sædvanlige. Inter var klart bedst i første halvleg, hvor man førte 2-0. Barcelona gik herefter flere gear op i anden halvleg, og spanierne havde foden i finalen, da Raphinha scorede til 2-3 med få minutter tilbage af kampen.
Dybt inde i overtiden luskede Franscesco Acerbi frem og bragede et indlæg helt op i nettaget, og i den forlængede spilletid afgjorde Davide Frattesi kampen med sit mål til 4-3.
Efter kampen kunne Brian Laudrup nærmest ikke få vejret i Viaplay-studiet af ren og skær begejstring over det vilde drama.
– Vi har lige været vidne til Champions League-historie. Den her kamp vil gå over i historien som en af de mest medrivende og dramatiske. Du kan sige meget om den her kamp. Barcelona er uden tvivl det hold med de største individualister og langt hen ad vejen klart det bedste mandskab til her til aften.
– Men Inter… Det er fuldstændig vanvittigt. Nede i sækken… Flere af spillerne kunne dårligt nok bevæge sig den sidste halve time, og alligevel vinder man, siger Laudrup og fortsætter:
– Hvordan det kan lade sig gøre, forstår jeg stadig ikke. Vi snakker om et lille fodboldmirakel her. Acerbi scorer til 3-3, den ældste spiller på banen, en forsvarsspiller der går med frem. Han scorer med højrefoden og er venstrebenet. Alt, der er usandsynligt, sker i den kamp. At du får folk ind, Frattesi, ændrer opgøret.
– På en eller anden måde over to kampe er det ikke ufortjent, at Inter går videre. Men i anden halvleg i dag er Barcelona klart bedst.
Brian Laudrup er derudover også imponeret over målmand Yann Sommer, som ifølge ham står sit livs kamp.
Ikke overraskende er medekspert Preben Elkjær ganske begejstret for, at Inter spiller sig i finalen. Serie A-legenden kalder det fantastisk for fodboldspillet, at der var så stort drama over begge kampe, og at det ikke bliver smukkere end det.
Inter skal enten møde Paris Saint-Germain eller Arsenal i finalen. De to klubber spiller anden semifinale onsdag aften, og PSG vandt første opgør 1-0 i London.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Arsenal snublede i guldkampen
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’