Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

Brian Laudrup mener, at tirsdagens Champions League-drama går over i historiebøgerne.



Inter er i sin anden Champions League-finale på bare tre år, og sikke en måde det skete på tirsdag aften.

For i et drama ud over det sædvanlige vandt Inter 4-3 over FC Barcelona, og dermed spillede italienerne sig i finalen takket være en samlet sejr på vilde 7-6.

Tirsdagens kamp var en rutsjebanetur ud over det sædvanlige. Inter var klart bedst i første halvleg, hvor man førte 2-0. Barcelona gik herefter flere gear op i anden halvleg, og spanierne havde foden i finalen, da Raphinha scorede til 2-3 med få minutter tilbage af kampen.

Dybt inde i overtiden luskede Franscesco Acerbi frem og bragede et indlæg helt op i nettaget, og i den forlængede spilletid afgjorde Davide Frattesi kampen med sit mål til 4-3.

Efter kampen kunne Brian Laudrup nærmest ikke få vejret i Viaplay-studiet af ren og skær begejstring over det vilde drama.

– Vi har lige været vidne til Champions League-historie. Den her kamp vil gå over i historien som en af de mest medrivende og dramatiske. Du kan sige meget om den her kamp. Barcelona er uden tvivl det hold med de største individualister og langt hen ad vejen klart det bedste mandskab til her til aften.

– Men Inter… Det er fuldstændig vanvittigt. Nede i sækken… Flere af spillerne kunne dårligt nok bevæge sig den sidste halve time, og alligevel vinder man, siger Laudrup og fortsætter:

– Hvordan det kan lade sig gøre, forstår jeg stadig ikke. Vi snakker om et lille fodboldmirakel her. Acerbi scorer til 3-3, den ældste spiller på banen, en forsvarsspiller der går med frem. Han scorer med højrefoden og er venstrebenet. Alt, der er usandsynligt, sker i den kamp. At du får folk ind, Frattesi, ændrer opgøret.

– På en eller anden måde over to kampe er det ikke ufortjent, at Inter går videre. Men i anden halvleg i dag er Barcelona klart bedst.

Brian Laudrup er derudover også imponeret over målmand Yann Sommer, som ifølge ham står sit livs kamp.

Ikke overraskende er medekspert Preben Elkjær ganske begejstret for, at Inter spiller sig i finalen. Serie A-legenden kalder det fantastisk for fodboldspillet, at der var så stort drama over begge kampe, og at det ikke bliver smukkere end det.

Inter skal enten møde Paris Saint-Germain eller Arsenal i finalen. De to klubber spiller anden semifinale onsdag aften, og PSG vandt første opgør 1-0 i London.





LIVE

LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Så brænder hele København ned’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Få mål i Herning

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud