Tipsbladet i Istanbul
Otte mål i otte kampe i denne sæson. 23 mål i 26 kampe i sidste.
Ja, Galatasaray har ikke en hr. hvem-som-helst på toppen. Det er argentinske Mauro Icardi, som har været intet mindre end brandvarm for Galatasaray, siden han kom til sidste sommer.
Afslutningsfoden er tæt på perfekt, og CV'et er imponerende. Han skræmmer dog ikke Kamil Grabara, som i morgen får ansvaret for at gøre det, som mange andre målmænd i øjeblikket ikke lykkes med; nemlig at afholde Icardi fra scoringer.
– Jeg har forberedt mig ligesom til alle andre kampe. Så der er intet anderledes der. Men det vil selvfølgelig være noget af en modig udmelding, hvis jeg siger, at jeg ikke ved, hvem der spiller for dem. For selvfølgelig ved jeg det. Jeg er på vagt, så lad os se i morgen, fortæller han med en tydelig ild i øjnene, der siger, at "han kan bare komme an".
Mauro Icardi har haft enorm succes i Tyrkiet, siden han kom til sidste sommer. Foto: Getty Images.
FC København er utvivlsomt underdogs i kampene hjemme og ude mod Bayern München og Manchester United, der er gruppens øvrige to hold. På papiret er det mod Galatasaray, at pointene skal komme i hus, så den også står på europæisk fodbold til foråret, som er klubbens målsætning.
I samtlige gruppekampe kan man forestille sig, at Grabara bliver en nøglespiller for FC København, men han lægger også ansvaret over på holdkammeraternes skuldre.
– Hvis det er nødvendigt at redde bolde, så gør jeg mit bedste for at redde dem. Så vidt jeg kan se, kan jeg ikke sikre tre point til holdet, medmindre jeg scorer et mål, siger han til stor morskab for den fremmødte presse.
Han afviser ligeledes, at det for FC Københavns vedkommende kun handler om seks kampe i Champions League-turneringen.
– Vi er kun 12 kampe fra finalen . Lad os sige, vi er underdogs. Jeg vil ikke lægge mig fast på, at det kun er seks kampe. Lad os spille hver kamp og se, hvor det bringer os. Så kan vi tale.
Er for dårlig til at nyde det
Først gælder det Galatasaray på fjendens territorium onsdag aften. Her kommer der utvivlsomt smæk på fra tilskuerne, og det er rutinerede Rasmus Falk også ganske klar over.
– Vi lægger mærke til det. Der er forskel på at spille for 0 mennesker eller 50.000, men det kommer ikke til at ændre noget i forhold til måden, vi gør tingene på, lyder det med en sikker stemme.
Det er tydeligt at mærke, at den hektiske atmosfære er noget, som Rasmus Falk ser frem til, omend han ikke lægger særlig meget mærke til det, når først bolden ruller.
– Jeg prøver at tage det ind. Når man er i kampen, er det svært at tænke ”wow, det er fedt, det her”. Man er typisk i opgaven, og jeg er måske også for dårlig til at nyde tingene i forhold til, at det bliver så nørdet, hvad man vil i kampen og de små detaljer i det. Jeg prøver at suge det hele til mig.
Han erkender, at det var en "wow-oplevelse", da FC København senest spillede i Tyrkiet mod Trapzonspor for lidt mere end et år siden.
Så må tiden vise, om det også bliver en sådan oplevelse, når FC København-spillerne om mindre end 24 timer løber ud på Rams Park.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Optur før FC København-brag
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset