Grabara på vagt: Det vil være en modig udmelding

Kamil Grabara er godt klar over, at Galatasaray har en særdeles skarp angriber på toppen.



Tipsbladet i Istanbul

Otte mål i otte kampe i denne sæson. 23 mål i 26 kampe i sidste. 

Ja, Galatasaray har ikke en hr. hvem-som-helst på toppen. Det er argentinske Mauro Icardi, som har været intet mindre end brandvarm for Galatasaray, siden han kom til sidste sommer. 

Afslutningsfoden er tæt på perfekt, og CV'et er imponerende. Han skræmmer dog ikke Kamil Grabara, som i morgen får ansvaret for at gøre det, som mange andre målmænd i øjeblikket ikke lykkes med; nemlig at afholde Icardi fra scoringer.

– Jeg har forberedt mig ligesom til alle andre kampe. Så der er intet anderledes der. Men det vil selvfølgelig være noget af en modig udmelding, hvis jeg siger, at jeg ikke ved, hvem der spiller for dem. For selvfølgelig ved jeg det. Jeg er på vagt, så lad os se i morgen, fortæller han med en tydelig ild i øjnene, der siger, at "han kan bare komme an". 

Mauro Icardi har haft enorm succes i Tyrkiet, siden han kom til sidste sommer. Foto: Getty Images.

FC København er utvivlsomt underdogs i kampene hjemme og ude mod Bayern München og Manchester United, der er gruppens øvrige to hold. På papiret er det mod Galatasaray, at pointene skal komme i hus, så den også står på europæisk fodbold til foråret, som er klubbens målsætning. 

I samtlige gruppekampe kan man forestille sig, at Grabara bliver en nøglespiller for FC København, men han lægger også ansvaret over på holdkammeraternes skuldre.

– Hvis det er nødvendigt at redde bolde, så gør jeg mit bedste for at redde dem. Så vidt jeg kan se, kan jeg ikke sikre tre point til holdet, medmindre jeg scorer et mål, siger han til stor morskab for den fremmødte presse. 

Han afviser ligeledes, at det for FC Københavns vedkommende kun handler om seks kampe i Champions League-turneringen. 

– Vi er kun 12 kampe fra finalen . Lad os sige, vi er underdogs. Jeg vil ikke lægge mig fast på, at det kun er seks kampe. Lad os spille hver kamp og se, hvor det bringer os. Så kan vi tale.

Er for dårlig til at nyde det
Først gælder det Galatasaray på fjendens territorium onsdag aften. Her kommer der utvivlsomt smæk på fra tilskuerne, og det er rutinerede Rasmus Falk også ganske klar over. 

– Vi lægger mærke til det. Der er forskel på at spille for 0 mennesker eller 50.000, men det kommer ikke til at ændre noget i forhold til måden, vi gør tingene på, lyder det med en sikker stemme. 

Det er tydeligt at mærke, at den hektiske atmosfære er noget, som Rasmus Falk ser frem til, omend han ikke lægger særlig meget mærke til det, når først bolden ruller.

– Jeg prøver at tage det ind. Når man er i kampen, er det svært at tænke ”wow, det er fedt, det her”. Man er typisk i opgaven, og jeg er måske også for dårlig til at nyde tingene i forhold til, at det bliver så nørdet, hvad man vil i kampen og de små detaljer i det. Jeg prøver at suge det hele til mig.

Han erkender, at det var en "wow-oplevelse", da FC København senest spillede i Tyrkiet mod Trapzonspor for lidt mere end et år siden.

Så må tiden vise, om det også bliver en sådan oplevelse, når FC København-spillerne om mindre end 24 timer løber ud på Rams Park.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?