Tipsbladet i Istanbul
Otte mål i otte kampe i denne sæson. 23 mål i 26 kampe i sidste.
Ja, Galatasaray har ikke en hr. hvem-som-helst på toppen. Det er argentinske Mauro Icardi, som har været intet mindre end brandvarm for Galatasaray, siden han kom til sidste sommer.
Afslutningsfoden er tæt på perfekt, og CV'et er imponerende. Han skræmmer dog ikke Kamil Grabara, som i morgen får ansvaret for at gøre det, som mange andre målmænd i øjeblikket ikke lykkes med; nemlig at afholde Icardi fra scoringer.
– Jeg har forberedt mig ligesom til alle andre kampe. Så der er intet anderledes der. Men det vil selvfølgelig være noget af en modig udmelding, hvis jeg siger, at jeg ikke ved, hvem der spiller for dem. For selvfølgelig ved jeg det. Jeg er på vagt, så lad os se i morgen, fortæller han med en tydelig ild i øjnene, der siger, at "han kan bare komme an".
Mauro Icardi har haft enorm succes i Tyrkiet, siden han kom til sidste sommer. Foto: Getty Images.
FC København er utvivlsomt underdogs i kampene hjemme og ude mod Bayern München og Manchester United, der er gruppens øvrige to hold. På papiret er det mod Galatasaray, at pointene skal komme i hus, så den også står på europæisk fodbold til foråret, som er klubbens målsætning.
I samtlige gruppekampe kan man forestille sig, at Grabara bliver en nøglespiller for FC København, men han lægger også ansvaret over på holdkammeraternes skuldre.
– Hvis det er nødvendigt at redde bolde, så gør jeg mit bedste for at redde dem. Så vidt jeg kan se, kan jeg ikke sikre tre point til holdet, medmindre jeg scorer et mål, siger han til stor morskab for den fremmødte presse.
Han afviser ligeledes, at det for FC Københavns vedkommende kun handler om seks kampe i Champions League-turneringen.
– Vi er kun 12 kampe fra finalen . Lad os sige, vi er underdogs. Jeg vil ikke lægge mig fast på, at det kun er seks kampe. Lad os spille hver kamp og se, hvor det bringer os. Så kan vi tale.
Er for dårlig til at nyde det
Først gælder det Galatasaray på fjendens territorium onsdag aften. Her kommer der utvivlsomt smæk på fra tilskuerne, og det er rutinerede Rasmus Falk også ganske klar over.
– Vi lægger mærke til det. Der er forskel på at spille for 0 mennesker eller 50.000, men det kommer ikke til at ændre noget i forhold til måden, vi gør tingene på, lyder det med en sikker stemme.
Det er tydeligt at mærke, at den hektiske atmosfære er noget, som Rasmus Falk ser frem til, omend han ikke lægger særlig meget mærke til det, når først bolden ruller.
– Jeg prøver at tage det ind. Når man er i kampen, er det svært at tænke ”wow, det er fedt, det her”. Man er typisk i opgaven, og jeg er måske også for dårlig til at nyde tingene i forhold til, at det bliver så nørdet, hvad man vil i kampen og de små detaljer i det. Jeg prøver at suge det hele til mig.
Han erkender, at det var en "wow-oplevelse", da FC København senest spillede i Tyrkiet mod Trapzonspor for lidt mere end et år siden.
Så må tiden vise, om det også bliver en sådan oplevelse, når FC København-spillerne om mindre end 24 timer løber ud på Rams Park.
Marokko er blevet fodboldens mekka
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
I svime over Oscar Schwartau
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Det kommer til at trække ud
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Vild Diant Ramaj-historie
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
I chok over Nicolai Poulsen
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE