I femte forsøg er manager Pep Guardiola klar til semifinalerne i Champions League med Manchester City.
I de seneste fire sæsoner er kvartfinalen blevet endestationen, men onsdag lykkedes det at slå Borussia Dortmund samlet på dette stadie af turneringen.
Efter at have vundet den første kamp 2-1 på hjemmebane vandt City onsdagens udekamp med 2-1 og dermed samlet 4-2.
Også i 2015/16-sæsonen – inden Guardiolas ankomst – var City i semifinalen, som dengang blev tabt til Real Madrid. Denne gang venter Paris Saint-Germain, der tirsdag sendte Bayern München ud.
Borussia Dortmund gjorde ellers et ihærdigt forsøg på at stikke en kæp i City-hjulet. Uden den skadede Thomas Delaney kom tyskerne foran og lå til avancement, men City slog tilbage efter pausen med en fremragende halvleg.
Dortmunds optimistiske start gav 1-0-føring efter et kvarter.
Erling Haaland blev sendt i dybden med en lang aflevering, og han vendte rundt i feltet og fandt den blot 17-årige Jude Bellingham, der med en flot, behersket afslutning sendte bolden mod målhjørnet, så keeper Ederson Moraes blot kunne hjælpe bolden det sidste stykke op i krogen.
Med målet blev Bellingham den næstyngste målscorer i Champions Leagues knald eller fald-kampe. Englænderen er 17 år og 289 dage, mens Bojan Krkic var 17 år og 218 dage, da han i 2008 scorede for Barcelona mod Schalke 04.
Målet fik City til at gå til angreb, og Premier Leagues tophold havde chancer nok til at udligne.
Dortmund-backen Mateu Morey mistede bolden lige uden for eget felt, og Kevin De Bruyne tog chancen og hamrede bolden på overliggeren efter knap 25 minutter.
Fem minutter senere kom Riyad Mahrez alene igennem, men Marwin Hitz reddede hjemmeholdet, som holdt føringen indtil pausen.
Fra anden halvlegs start pressede City voldsomt, og Dortmund måtte forsvare sig bravt.
I forsøget på at heade en bold ud af feltet tog Emre Can en arm til hjælp, og selv om han argumenterede for, at bolden havde ramt hans hoved, dømte dommeren straffespark. Mahrez udnyttede det sikkert til udligning efter ti minutter.
Så var Dortmund tvunget frem i jagten på 2-1, der ville udløse forlænget spilletid, men City var bare bedst på dagen.
Et kvarter før tid slukkede 20-årige Phil Foden det tyske håb, da han med kort aftræk uden for feltet hamrede bolden i mål via stolpen til 2-1.
Så behøvede Dortmund tre mål, men hjemmeholdet kom ikke nærmere miraklet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
