FC København og FC Nordsjælland duellerer i de tre kommende måneder om prestige, point og rangliste-placeringer for dem selv og dansk fodbold i deres respektive grupper i Champions League og Conference League.
Jagten på point er direkte afgørende for, hvor mange eller få pladser, Superliga-klubberne har i de tre europæiske turneringer i sæsonen 2025/26, og der er ekstra meget på spil for Kamil Grabara og kollegerne i de kommende kampe.
For der sker store forandringer i de tre europæiske turneringer til sommer næste år, forandringer, der både betyder flere kampe og flere præmiepenge til deltagerne.
Her er de vigtigste træk i forandringerne.

Holdene
De tre turneringer går fra 32 til 36 hold. I Champions League er der to ekstra kvalifikationspladser til mesterhold fra ligaer omkring Danmarks niveau, mens de to øvrige pladser ryger i retning af de største lande.
Format
Kvalifikationen
Foregår cirka på samme måde som i dag.
Ligaspillet
Alle tre turneringer går over til et ligaspil inspireret af den såkaldte schweiziske model, hvor alle deltagende klubber dyster direkte mod hinanden i én stor liga.
Champions League og Europa League spilles over otte runder, mens Conference League holder fast i seks runder.
Hvert hold får et vægtet kampprogram med lige mange modstandere fra de forskellige seedningslag, så alle får nogenlunde jævnbyrdige modstandere.
Der gøres op med konceptet om at mødes ude og hjemme, så man får altså otte forskellige modstandere, fire hjemme og fire ude.
Knockoutfasen
Nummer 1 til 8 i ligaspillet går videre til ottendedelsfinalerne.
Nummer 9 til 24 i ligaspillet går til gengæld videre til de nye 1/16-finaler, der spilles før ottendedelsfinalerne.
Her spilles ude og hjemme, og der kræves ingen lodtrækning, da nummer ni møder nummer 24, nummer 10 mod nummer 23, og så videre.
Det betyder, at det ikke er attraktivt for storklubberne at tage let på kampene og sejle igennem på en 22. plads.

Pengene
Der mangler stadig enkelte tv-aftaler for den ny periode i 2024 til 2027, herunder den skandinaviske aftale.
Forventningen er, at præmiepengene stiger et sted mellem 20 og 30 procent, måske en anelse mere, hvis de sidste aftaler og de kommercielle aftaler falder heldigt ud.
For en klub som FC København, der i dette efterår er sikret mindst 267 millioner kroner i præmiepenge for gruppespillet, betyder det, at man let rammer samlede indtægter på 350-400 millioner kroner for at komme i Champions League.
Fremtiden
Det nye format åbner flere muligheder.
Før corona og Ruslands krig i Ukraine var håbet blandt især de store klubber, at der skulle spilles 10 runder i Champions League, og det kan sagtens komme i 2027 eller 2030.
Afskaffelsen af gruppespillet og nødvendigheden af at de to samme klubber mødes ude og hjemme giver også de kreative ekstra råderum.
Man kunne indføre en 9. spillerunde i 2027, der spilles på neutrale arenaer og dermed åbner for kampe i resten af verden, hvis ellers UEFA og storklubberne kan blive enig med forbundene i Asien, Nordamerika og Sydamerika om den model.
Der lever også en idé om at flytte finalen, måske også semifinaler, til eksempelvis USA eller Saudi-Arabien, om end det nok er nemmere at gennemføre om nogle år efter den store reform i sommeren 2024, der kommer til at kræve rigelig med forklaringer.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
Optur før FC København-brag
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT