FC København og FC Nordsjælland duellerer i de tre kommende måneder om prestige, point og rangliste-placeringer for dem selv og dansk fodbold i deres respektive grupper i Champions League og Conference League.
Jagten på point er direkte afgørende for, hvor mange eller få pladser, Superliga-klubberne har i de tre europæiske turneringer i sæsonen 2025/26, og der er ekstra meget på spil for Kamil Grabara og kollegerne i de kommende kampe.
For der sker store forandringer i de tre europæiske turneringer til sommer næste år, forandringer, der både betyder flere kampe og flere præmiepenge til deltagerne.
Her er de vigtigste træk i forandringerne.

Holdene
De tre turneringer går fra 32 til 36 hold. I Champions League er der to ekstra kvalifikationspladser til mesterhold fra ligaer omkring Danmarks niveau, mens de to øvrige pladser ryger i retning af de største lande.
Format
Kvalifikationen
Foregår cirka på samme måde som i dag.
Ligaspillet
Alle tre turneringer går over til et ligaspil inspireret af den såkaldte schweiziske model, hvor alle deltagende klubber dyster direkte mod hinanden i én stor liga.
Champions League og Europa League spilles over otte runder, mens Conference League holder fast i seks runder.
Hvert hold får et vægtet kampprogram med lige mange modstandere fra de forskellige seedningslag, så alle får nogenlunde jævnbyrdige modstandere.
Der gøres op med konceptet om at mødes ude og hjemme, så man får altså otte forskellige modstandere, fire hjemme og fire ude.
Knockoutfasen
Nummer 1 til 8 i ligaspillet går videre til ottendedelsfinalerne.
Nummer 9 til 24 i ligaspillet går til gengæld videre til de nye 1/16-finaler, der spilles før ottendedelsfinalerne.
Her spilles ude og hjemme, og der kræves ingen lodtrækning, da nummer ni møder nummer 24, nummer 10 mod nummer 23, og så videre.
Det betyder, at det ikke er attraktivt for storklubberne at tage let på kampene og sejle igennem på en 22. plads.

Pengene
Der mangler stadig enkelte tv-aftaler for den ny periode i 2024 til 2027, herunder den skandinaviske aftale.
Forventningen er, at præmiepengene stiger et sted mellem 20 og 30 procent, måske en anelse mere, hvis de sidste aftaler og de kommercielle aftaler falder heldigt ud.
For en klub som FC København, der i dette efterår er sikret mindst 267 millioner kroner i præmiepenge for gruppespillet, betyder det, at man let rammer samlede indtægter på 350-400 millioner kroner for at komme i Champions League.
Fremtiden
Det nye format åbner flere muligheder.
Før corona og Ruslands krig i Ukraine var håbet blandt især de store klubber, at der skulle spilles 10 runder i Champions League, og det kan sagtens komme i 2027 eller 2030.
Afskaffelsen af gruppespillet og nødvendigheden af at de to samme klubber mødes ude og hjemme giver også de kreative ekstra råderum.
Man kunne indføre en 9. spillerunde i 2027, der spilles på neutrale arenaer og dermed åbner for kampe i resten af verden, hvis ellers UEFA og storklubberne kan blive enig med forbundene i Asien, Nordamerika og Sydamerika om den model.
Der lever også en idé om at flytte finalen, måske også semifinaler, til eksempelvis USA eller Saudi-Arabien, om end det nok er nemmere at gennemføre om nogle år efter den store reform i sommeren 2024, der kommer til at kræve rigelig med forklaringer.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Farzam: En gave for FC København
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle