Haalands far: Det kilder nok ekstra i hans mave

Alf Inge Haaland har givet et meget lige til tip til sønnen før Champions League-kampen mod Real Madrid på hjemmebane.



Den tidligere Manchester City-spiller Alf Inge Haaland er ikke hvem som helst. Foruden at være en klublegende, så er han også far til klubbens norske stjerne Erling Haaland, der har været en kæmpe målmaskine for dem i denne sæson.

Onsdag spiller de returkamp i Champions League-semifinalen mod Real Madrid, og her har forberedelserne fra Alf Inges side været enkel. Det fortæller han om i et interview med TV3+ i optakten til kampen.

– Jeg har sendt en besked på kampdagen om, at han bare skal give sig 100 procent. Der er aldrig mere, du kan gøre. Forhåbentlig er holdet godt nok til at gå videre, siger han og fortsætter:

– Jeg tror, at det er vigtigt at snakke om lidt andre ting, når vi taler med ham på kampdagen eller dagen før. Han ved også, at han bare skal gøre det, som han kan. Men det er klart, at det kilder nok lidt ekstra i maven i dag, lyder det fra Alf Inge Haaland.

Det er desuden også klart for far-Haaland, hvad det vil betyde for dem at tage Champions League-trofæet.

– Det er et flot trofæ og for Erling er i sit første år i City, hvor de vil vinde alle trofæerne. De vil have cuppen og ligaen, men ligaen har de vundet fire ud af de sidste fem år. For Erling er det fantastisk, men for de andre er der stor lyst til at vinde dette (Champions League red.) trofæ, fortæller Haaland Senior.

Derudover er der også det ekstra ved kampen, at den bliver spillet på Norges nationaldag.

I toppen af videoen er der desuden nogle råd til, hvad Erling Haaland skal gøre.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen