Hjulmand modtager stor ros efter kæmpe nederlag

Morten Hjulmand modtager stor ros for sin håndtering af det nederlag, Sporting CP led mod Arsenal.



I mandags blev han, sammen med Joachim Andersen og Pierre-Emile Højbjerg, nomineret til årets fodboldspiller i Danmark.

Ja, det går aldeles fremragende for Morten Hjulmand for tiden.

Den danske midtbanespiller er kommet på alles læber efter en fremragende sæson for Sporting CP, hvor han i sommer overtog anførerbindet.

Det går så godt, at den tidligere Sporting-anfører Beto Severo endda hylder ham efter det store nederlag, klubben tirsdag led mod Arsenal med 1-5, hvor danskeren håndterede nederlaget på en beundringsværdig måde, ifølge den tidligere forsvarspiller i klubben.

– Først og fremmest må jeg rose Hjulmands måde at reagere på efter nederlaget. Han viste, at han er en stor karakter. I de udtalelser, han kom med (på pressemødet efter kampen, red.), må jeg fremhæve tre ting. Først, at han udtaler, at det, der sker i omklædningsrummet, bliver i omklædningsrummet.

– Han havde også helt ret i, at uanset modstanderen må Sporting aldrig tabe 1-5 på hjemmebane. For det tredje skal han roses for at sige, at holdet skal stå stærkere sammen. Jeg kan se, at de ord kommer fra én, der virkelig forstår, hvad der er sket, og med brutal klarhed laver en konstruktiv kritik af holdet, siger Beto Severo til A Bola.

Morten Hjulmand har efterhånden spillet 67 kampe for den portugisiske storklub, der fortsat har til gode at prøve andet end at vinde i Liga Portugal, hvor de har været alt dominerende i denne sæson. Og her må man ikke undervurdere danskerens rolle.

– Hjulmand gør det rigtigt. Jeg synes, hans holdninger er helt rigtige for samhørigheden i Sporting, og han viser, at han kan samle tropperne indadtil, hvilket er fundamentalt.

– Han er en fundamental brik i Sportings puslespil. Han har udvist, at han er god til at tage imod de nye spillere, og João Pereira (ny Sporting CP-cheftræner, red.). Han udviser stor menneskelighed med sit klarsyn, der kommer af, at han analyserer alt, der foregår omkring klubben. Han er en uundværlig brik.

Sporting CP spiller igen lørdag aften, hvor de på hjemmebane tager imod Santa Clara, der aktuelt indtager fjerdepladsen i ligaen.





Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’


Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

AGF henter Ibrahim Traoré

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Rune deler nyt efter mareridt

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

United-legende jubler over Patrick Dorgu

– Cooper skyder på Schmedes

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Angriber er færdig i Randers FC

OB – Silkeborg IF

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Går i kødet på Rasmus Højlund

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

To trænere færdige i Superliga-klub

Et slag fra førstepladsen

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte