I mandags blev han, sammen med Joachim Andersen og Pierre-Emile Højbjerg, nomineret til årets fodboldspiller i Danmark.
Ja, det går aldeles fremragende for Morten Hjulmand for tiden.
Den danske midtbanespiller er kommet på alles læber efter en fremragende sæson for Sporting CP, hvor han i sommer overtog anførerbindet.
Det går så godt, at den tidligere Sporting-anfører Beto Severo endda hylder ham efter det store nederlag, klubben tirsdag led mod Arsenal med 1-5, hvor danskeren håndterede nederlaget på en beundringsværdig måde, ifølge den tidligere forsvarspiller i klubben.
– Først og fremmest må jeg rose Hjulmands måde at reagere på efter nederlaget. Han viste, at han er en stor karakter. I de udtalelser, han kom med (på pressemødet efter kampen, red.), må jeg fremhæve tre ting. Først, at han udtaler, at det, der sker i omklædningsrummet, bliver i omklædningsrummet.
– Han havde også helt ret i, at uanset modstanderen må Sporting aldrig tabe 1-5 på hjemmebane. For det tredje skal han roses for at sige, at holdet skal stå stærkere sammen. Jeg kan se, at de ord kommer fra én, der virkelig forstår, hvad der er sket, og med brutal klarhed laver en konstruktiv kritik af holdet, siger Beto Severo til A Bola.
Morten Hjulmand har efterhånden spillet 67 kampe for den portugisiske storklub, der fortsat har til gode at prøve andet end at vinde i Liga Portugal, hvor de har været alt dominerende i denne sæson. Og her må man ikke undervurdere danskerens rolle.
– Hjulmand gør det rigtigt. Jeg synes, hans holdninger er helt rigtige for samhørigheden i Sporting, og han viser, at han kan samle tropperne indadtil, hvilket er fundamentalt.
– Han er en fundamental brik i Sportings puslespil. Han har udvist, at han er god til at tage imod de nye spillere, og João Pereira (ny Sporting CP-cheftræner, red.). Han udviser stor menneskelighed med sit klarsyn, der kommer af, at han analyserer alt, der foregår omkring klubben. Han er en uundværlig brik.
Sporting CP spiller igen lørdag aften, hvor de på hjemmebane tager imod Santa Clara, der aktuelt indtager fjerdepladsen i ligaen.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Medier jubler over USA’s nedtur
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-spiller alvorligt skadet
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
EKSKLUSIVT