I mandags blev han, sammen med Joachim Andersen og Pierre-Emile Højbjerg, nomineret til årets fodboldspiller i Danmark.
Ja, det går aldeles fremragende for Morten Hjulmand for tiden.
Den danske midtbanespiller er kommet på alles læber efter en fremragende sæson for Sporting CP, hvor han i sommer overtog anførerbindet.
Det går så godt, at den tidligere Sporting-anfører Beto Severo endda hylder ham efter det store nederlag, klubben tirsdag led mod Arsenal med 1-5, hvor danskeren håndterede nederlaget på en beundringsværdig måde, ifølge den tidligere forsvarspiller i klubben.
– Først og fremmest må jeg rose Hjulmands måde at reagere på efter nederlaget. Han viste, at han er en stor karakter. I de udtalelser, han kom med (på pressemødet efter kampen, red.), må jeg fremhæve tre ting. Først, at han udtaler, at det, der sker i omklædningsrummet, bliver i omklædningsrummet.
– Han havde også helt ret i, at uanset modstanderen må Sporting aldrig tabe 1-5 på hjemmebane. For det tredje skal han roses for at sige, at holdet skal stå stærkere sammen. Jeg kan se, at de ord kommer fra én, der virkelig forstår, hvad der er sket, og med brutal klarhed laver en konstruktiv kritik af holdet, siger Beto Severo til A Bola.
Morten Hjulmand har efterhånden spillet 67 kampe for den portugisiske storklub, der fortsat har til gode at prøve andet end at vinde i Liga Portugal, hvor de har været alt dominerende i denne sæson. Og her må man ikke undervurdere danskerens rolle.
– Hjulmand gør det rigtigt. Jeg synes, hans holdninger er helt rigtige for samhørigheden i Sporting, og han viser, at han kan samle tropperne indadtil, hvilket er fundamentalt.
– Han er en fundamental brik i Sportings puslespil. Han har udvist, at han er god til at tage imod de nye spillere, og João Pereira (ny Sporting CP-cheftræner, red.). Han udviser stor menneskelighed med sit klarsyn, der kommer af, at han analyserer alt, der foregår omkring klubben. Han er en uundværlig brik.
Sporting CP spiller igen lørdag aften, hvor de på hjemmebane tager imod Santa Clara, der aktuelt indtager fjerdepladsen i ligaen.
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
FC København-profil ude med sygdom
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
Bo Henriksen fyret
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED