Mange husker det FC København-mandskab, som i 2006 leverede en af de allerførste magiske europæiske aftener i Parken. Takket være Marcus Allbäcks kludderkasse vandt man 1-0 mod Manchester United, som blandt andet havde Sir Alex Ferguson på sidelinjen og verdensstjernerne Wayne Rooney og Cristiano Ronaldo med i startopstillingen.
17 år efter gentog FC København den triumf, da man onsdag aften på ny slog Manchester United – denne gang med 4-3.
En stor dag i Parken, og en stor dag for mange af "heltene" fra 2006, som blev hyldet af FC København før kampen, hvilket klubben også markerede på i et opslag på det sociale medie X.
2006-𝓵𝓮𝓰𝓮𝓷𝓭𝓼 😍😍#UCL #fcklive pic.twitter.com/6F9JYcYS95
— F.C. København (@FCKobenhavn) November 8, 2023
Naturligvis kunne alle fra dengang ikke komme, og den måske største af dem alle var fraværende. Ståle Solbakken var cheftræner på det tidspunkt, og han var blevet inviteret med til gårsdagens hyldest. En invitation han dog afviste, fortalte han til norsk TV 2. Her begrundede Ståle Solbakken fraværet med, at nogle personer i klubben gjorde noget, som er svært for ham at tilgive. Ståle Solbakken blev fyret som FCK-træner tilbage i 2020.
En af dem, som er rigtig ærgerlig over ikke at få hilst på sin gamle træner, er Jesper Christiansen. Tipsbladets nye fodboldekspert var en af de spillere, som blev hyldet, men han savnede altså Solbakken.
– Jeg havde håbet, at der kom så mange som muligt. Vi var 13-14 spillere, og vores tidligere behandler Jesper Larsen var der også. Vi var da flere, der havde ønsket, at Ståle også var der, for han var så stor en del af den periode. Jeg var da øv over, at han ikke kom, det havde jeg da håbet på, siger Jesper Christiansen.
Har du stadig kontakt til ham?
– Det er et stykke tid siden, jeg har snakket med ham, men da han stadig boede i Danmark, mødte jeg ham nogle gange, når han var ude og løbe, da vi begge boede i København, siger Christiansen til Tipsbladet.
Jesper Christiansen i aktion mod en ung Wayne Rooney i 2006. Foto: Getty Images.
Til gengæld havde Jesper Christiansen en fremragende aften, som bragte et væld af minder frem. Det kildede i målmandslapperne, da han og resten af de gamle FCK'ere blev hyldet nede på banen, hvor de fik overrakt vimpler og fik gået en æresrunde.
– Man fik lyst til at gå ind på banen, for man kan mærke, at de oplevelser, man selv har fået derinde, de kom lige pludselig tæt på igen.
Det er dog mange år siden, at han og hans 2006-holdkammerater betrådte græsplænen. Nogle år siden er det også, at han har set nogle af de holdkammerater, han har delt store triumfer med.
– Hvis du kigger på en som Atiba Hutchinson, og han er selvfølgelig også lige stoppet i sommer i en alder af 40 år, så ligner han sig selv, som da jeg spillede med ham. Der er selvfølgelig nogle, der har fået lidt mere på sidebenene, som man tog lidt fat i, men ellers ligner mange af dem sig selv.
Det afspejler billedet fra FC Københavns X-profil også meget godt.
Ikke større end 2006
Engelske medier kunne dagen derpå slagte Manchester United-holdet, som pludselig får meget svært ved at spille sig videre i Champions League. Reporteren fra Daily Mail skrev blandt andet i sin kampreportage, at sejren i går er mere berømt end sejren i 2006.
Den påstand er Jesper Christiansen dog ikke helt enig i.
– Arh, nej, lyder det bestemt efter en lille tænkepause.
– Ej, det var en speciel kamp i går. Fantastisk resultat, men en kamp hvor man sad efter 25 minutter og tænkte: ”av, den bliver ikke sjov, den her”. Da målet til 1-2 kom, ændrede hele stemningen og troen sig i Parken. Det var en kamp, der havde det hele. Selv med ti mand kom de bagud, men så fik kampen den afslutning, den gjorde.
– Så det var en speciel oplevelse og meget anderledes end det, vi var vidne til at opleve dengang. Da var det en tæt kamp hele vejen igennem, hvor den her… altså syv mål i én kamp – det var fantastisk at være tilskuer, fortæller Jesper Christiansen dagen derpå.
Det er der nok mange tusinde mennesker, som er enige med den tidligere FC København-keeper i.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
NYHEDER
Franco Baresi er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT