– Jeg var da øv over, at Ståle ikke kom

Heltene fra det FC København-hold, der i 2006 slog Manchester United, blev onsdag aften hyldet i Parken, men én vigtig personlighed glimtede ved sit fravær.



Mange husker det FC København-mandskab, som i 2006 leverede en af de allerførste magiske europæiske aftener i Parken. Takket være Marcus Allbäcks kludderkasse vandt man 1-0 mod Manchester United, som blandt andet havde Sir Alex Ferguson på sidelinjen og verdensstjernerne Wayne Rooney og Cristiano Ronaldo med i startopstillingen.

17 år efter gentog FC København den triumf, da man onsdag aften på ny slog Manchester United – denne gang med 4-3. 

En stor dag i Parken, og en stor dag for mange af "heltene" fra 2006, som blev hyldet af FC København før kampen, hvilket klubben også markerede på i et opslag på det sociale medie X. 

Naturligvis kunne alle fra dengang ikke komme, og den måske største af dem alle var fraværende. Ståle Solbakken var cheftræner på det tidspunkt, og han var blevet inviteret med til gårsdagens hyldest. En invitation han dog afviste, fortalte han til norsk TV 2. Her begrundede Ståle Solbakken fraværet med, at nogle personer i klubben gjorde noget, som er svært for ham at tilgive. Ståle Solbakken blev fyret som FCK-træner tilbage i 2020.

En af dem, som er rigtig ærgerlig over ikke at få hilst på sin gamle træner, er Jesper Christiansen. Tipsbladets nye fodboldekspert var en af de spillere, som blev hyldet, men han savnede altså Solbakken.

– Jeg havde håbet, at der kom så mange som muligt. Vi var 13-14 spillere, og vores tidligere behandler Jesper Larsen var der også. Vi var da flere, der havde ønsket, at Ståle også var der, for han var så stor en del af den periode. Jeg var da øv over, at han ikke kom, det havde jeg da håbet på, siger Jesper Christiansen. 

Har du stadig kontakt til ham? 

– Det er et stykke tid siden, jeg har snakket med ham, men da han stadig boede i Danmark, mødte jeg ham nogle gange, når han var ude og løbe, da vi begge boede i København, siger Christiansen til Tipsbladet. 

Jesper Christiansen i aktion mod en ung Wayne Rooney i 2006. Foto: Getty Images.

Til gengæld havde Jesper Christiansen en fremragende aften, som bragte et væld af minder frem. Det kildede i målmandslapperne, da han og resten af de gamle FCK'ere blev hyldet nede på banen, hvor de fik overrakt vimpler og fik gået en æresrunde. 

– Man fik lyst til at gå ind på banen, for man kan mærke, at de oplevelser, man selv har fået derinde, de kom lige pludselig tæt på igen. 

Det er dog mange år siden, at han og hans 2006-holdkammerater betrådte græsplænen. Nogle år siden er det også, at han har set nogle af de holdkammerater, han har delt store triumfer med.

– Hvis du kigger på en som Atiba Hutchinson, og han er selvfølgelig også lige stoppet i sommer i en alder af 40 år, så ligner han sig selv, som da jeg spillede med ham. Der er selvfølgelig nogle, der har fået lidt mere på sidebenene, som man tog lidt fat i, men ellers ligner mange af dem sig selv.

Det afspejler billedet fra FC Københavns X-profil også meget godt. 

Ikke større end 2006
Engelske medier kunne dagen derpå slagte Manchester United-holdet, som pludselig får meget svært ved at spille sig videre i Champions League. Reporteren fra Daily Mail skrev blandt andet i sin kampreportage, at sejren i går er mere berømt end sejren i 2006. 

Den påstand er Jesper Christiansen dog ikke helt enig i. 

– Arh, nej, lyder det bestemt efter en lille tænkepause.

– Ej, det var en speciel kamp i går. Fantastisk resultat, men en kamp hvor man sad efter 25 minutter og tænkte: ”av, den bliver ikke sjov, den her”. Da målet til 1-2 kom, ændrede hele stemningen og troen sig i Parken. Det var en kamp, der havde det hele. Selv med ti mand kom de bagud, men så fik kampen den afslutning, den gjorde.

– Så det var en speciel oplevelse og meget anderledes end det, vi var vidne til at opleve dengang. Da var det en tæt kamp hele vejen igennem, hvor den her… altså syv mål i én kamp – det var fantastisk at være tilskuer, fortæller Jesper Christiansen dagen derpå.

Det er der nok mange tusinde mennesker, som er enige med den tidligere FC København-keeper i.





Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite




LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vejle Boldklub – FC København

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – Viborg FF

Fyrer landstræner to måneder før VM

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

OB – Randers FC



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her spiller Lasse Schöne i dag

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Silkeborg IF – FC Fredericia

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

OB siger farvel til seks spillere

Fik blackout på Brøndby Stadion

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Chelsea – Manchester United

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet