Mange husker det FC København-mandskab, som i 2006 leverede en af de allerførste magiske europæiske aftener i Parken. Takket være Marcus Allbäcks kludderkasse vandt man 1-0 mod Manchester United, som blandt andet havde Sir Alex Ferguson på sidelinjen og verdensstjernerne Wayne Rooney og Cristiano Ronaldo med i startopstillingen.
17 år efter gentog FC København den triumf, da man onsdag aften på ny slog Manchester United – denne gang med 4-3.
En stor dag i Parken, og en stor dag for mange af "heltene" fra 2006, som blev hyldet af FC København før kampen, hvilket klubben også markerede på i et opslag på det sociale medie X.
2006-𝓵𝓮𝓰𝓮𝓷𝓭𝓼 😍😍#UCL #fcklive pic.twitter.com/6F9JYcYS95
— F.C. København (@FCKobenhavn) November 8, 2023
Naturligvis kunne alle fra dengang ikke komme, og den måske største af dem alle var fraværende. Ståle Solbakken var cheftræner på det tidspunkt, og han var blevet inviteret med til gårsdagens hyldest. En invitation han dog afviste, fortalte han til norsk TV 2. Her begrundede Ståle Solbakken fraværet med, at nogle personer i klubben gjorde noget, som er svært for ham at tilgive. Ståle Solbakken blev fyret som FCK-træner tilbage i 2020.
En af dem, som er rigtig ærgerlig over ikke at få hilst på sin gamle træner, er Jesper Christiansen. Tipsbladets nye fodboldekspert var en af de spillere, som blev hyldet, men han savnede altså Solbakken.
– Jeg havde håbet, at der kom så mange som muligt. Vi var 13-14 spillere, og vores tidligere behandler Jesper Larsen var der også. Vi var da flere, der havde ønsket, at Ståle også var der, for han var så stor en del af den periode. Jeg var da øv over, at han ikke kom, det havde jeg da håbet på, siger Jesper Christiansen.
Har du stadig kontakt til ham?
– Det er et stykke tid siden, jeg har snakket med ham, men da han stadig boede i Danmark, mødte jeg ham nogle gange, når han var ude og løbe, da vi begge boede i København, siger Christiansen til Tipsbladet.
Jesper Christiansen i aktion mod en ung Wayne Rooney i 2006. Foto: Getty Images.
Til gengæld havde Jesper Christiansen en fremragende aften, som bragte et væld af minder frem. Det kildede i målmandslapperne, da han og resten af de gamle FCK'ere blev hyldet nede på banen, hvor de fik overrakt vimpler og fik gået en æresrunde.
– Man fik lyst til at gå ind på banen, for man kan mærke, at de oplevelser, man selv har fået derinde, de kom lige pludselig tæt på igen.
Det er dog mange år siden, at han og hans 2006-holdkammerater betrådte græsplænen. Nogle år siden er det også, at han har set nogle af de holdkammerater, han har delt store triumfer med.
– Hvis du kigger på en som Atiba Hutchinson, og han er selvfølgelig også lige stoppet i sommer i en alder af 40 år, så ligner han sig selv, som da jeg spillede med ham. Der er selvfølgelig nogle, der har fået lidt mere på sidebenene, som man tog lidt fat i, men ellers ligner mange af dem sig selv.
Det afspejler billedet fra FC Københavns X-profil også meget godt.
Ikke større end 2006
Engelske medier kunne dagen derpå slagte Manchester United-holdet, som pludselig får meget svært ved at spille sig videre i Champions League. Reporteren fra Daily Mail skrev blandt andet i sin kampreportage, at sejren i går er mere berømt end sejren i 2006.
Den påstand er Jesper Christiansen dog ikke helt enig i.
– Arh, nej, lyder det bestemt efter en lille tænkepause.
– Ej, det var en speciel kamp i går. Fantastisk resultat, men en kamp hvor man sad efter 25 minutter og tænkte: ”av, den bliver ikke sjov, den her”. Da målet til 1-2 kom, ændrede hele stemningen og troen sig i Parken. Det var en kamp, der havde det hele. Selv med ti mand kom de bagud, men så fik kampen den afslutning, den gjorde.
– Så det var en speciel oplevelse og meget anderledes end det, vi var vidne til at opleve dengang. Da var det en tæt kamp hele vejen igennem, hvor den her… altså syv mål i én kamp – det var fantastisk at være tilskuer, fortæller Jesper Christiansen dagen derpå.
Det er der nok mange tusinde mennesker, som er enige med den tidligere FC København-keeper i.
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
I svime over Oscar Schwartau
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Marokko er blevet fodboldens mekka
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT