Simon Kjær har en lang og gloværdig karriere bag sig, men et af karrierens absolutte højdepunkter kan finde sted lørdag den 10. juni.
Her spilles der Champions League-finale, og det kan meget vel være med Simon Kjær blandt de startende 22 spillere. AC Milan skal "bare" vinde over naboerne fra Inter over to opgør, og så kan klubben befinde sig i sin første finale i verdens bedste klubturnering siden 2007, hvor man vandt over Liverpool.
Selv om Simon Kjær i denne sæson har været plaget af skader, så spiller han stadig en stor rolle for AC Milan. Han var ligeledes en krumtap i defensiven, da man sendte Napoli ud i kvartfinalen.
For den tidligere danske landsholdsspiller, Jan Mølby, er der ingen tvivl om, at det vil være stort, hvis en dansker igen starter i Champions League-finalen.
– Jeg var jo til finalen, hvor 'AC' (Andreas Christensen) spillede for Chelsea. Man så, hvad det generelt betød for interessen fra Danmark, men også for ham. Det fås ikke større.
– Man kan vinde hjemlige mesterskaber og bla bla bla, men til Champions League der har du alle verdens øjne på dig. Jeg vil tro, at hvis det lykkes for dem, så vil han få en stor del af æren for det, han har leveret, selvom han har haft nogle skader i løbet af sæsonen, fortæller Jan Mølby til Tipsbladet.
Han pointerer, at Simon Kjær ligeledes er en populær fodboldspiller herhjemme, hvilket bestemt ikke vil gøre interessen mindre.

Simon Kjær er da også dansk landsholdsanfører og har spillet hele 124 A-landskampe. Alene det sender ham op i et felt over de mest bemærkelsesværdige danske forsvarsspillere i historien.
Særligt med det i banken er Jan Mølby da heller ikke bange for at sende Simon Kjær helt op blandt de allerbedste danske forsvarsspillere i historien, hvis også den blonde dansker oplever det at spille en Champions League-finale.
– Han er så afgørende, men han virker jo som en utrolig dygtig ledertype, som elsker at tage ansvar. Det er uanset hvilket hold, han spiller på. Det er så imponerende.
– Han ryger op blandt de bedste. Vi har opnået fin succes som et lille fodboldland, og han er en del af et landshold, der har spillet i en EM-semifinale. Det er kæmpe stort, konkluderer Viaplay-eksperten.
AC Milans første semifinale mod Inter og resten af sæsonens Champions League-kampe kan følges på Viaplay.
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Danske stjerner kan være fortid
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
LIVE: Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Riemer melder stjerne klar
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG