Laudrup ærgrer sig på Andreas Christensens vegne

Andreas Christensen havde en ambivalent onsdag aften, hvor han både blev matchvinder og fik tildelt et gult kort, som sender ham i karantæne til FC Barcelonas returopgør mod Paris Saint Germain.



Efter lidt over et minut på banen kunne jubelrusen bryde ud for Andreas Christensen og FC Barcelona i onsdagens Champions League-brag mod Paris Saint Germain.

Den indskiftede dansker brugte pandebrasken til at stange et hjørnespark i kassen til slutresultatet 3-2. Dermed har Andreas Christensens og co. et godt udgangspunkt forud for returopgøret i Barcelona.

Men selvom det hele lyder godt for danskeren, der ud over at score sit første mål for FC Barcelona i knap et år, fyldte 28 år, så var der også malurt i bægeret.

Danskeren måtte nemlig trække i håndbremsen og indkassere en advarsel kort før slutfløjt. Det bringer ham i karantæne til det omvendte opgør, hvilket ærgrer Michael Laudrup.

– Han står det rigtige sted, så det var den søde del. Der var også en sur en, fordi han fik et gult kort, så han ikke kan være med i returkampen. Men målet var vigtigt for ham og for Barcelona, siger Michael Laudrup i Champions League-studiet.

Efter opgøret var det også en Andreas Christensen, som ikke vidste, hvilket ben han følelsesmæssigt skulle stå på.

– Det var måske lidt fødselsdagsheld (i forhold til at score, red.), og så var jeg uheldig bagefter, fordi nu kan jeg ikke spille returkampen, hvilket også fylder i mit hoved. Lige nu forsøger jeg at være glad. Vi er i live og fik et godt resultatet på en svær udebane, siger Andreas Christensen efter opgøret.

Preben Elkjær kan dog godt forstå, at "AC" trak advarslen for at undgå en PSG-kontra og en mulig fransk scoring, fortæller han i Champions League-studiet, som havde rigeligt med ting at evaluere på efter en hæsblæsende aften.

Opgøret bølgede nemlig frem og tilbage med skiftende føringer præcis som i tirsdagens Champions League-opgør. Særligt var gæsternes Raphinha i forrygende spillehumør og scorede to gange.

– Ham havde de store problemer med. De havde i det hele taget store problemer i forsvaret hos PSG inklusiv vores ven nede i målet, som virkede utrolig usikker. Men da han (Raphinha, red.) får chancen, og jeg tror endda, det er med hans dårlige ben, sparker han den jo godt ind. Men han var stærk, ikke? De kunne heller ikke styre hans fart. Han løb simpelthen fra dem i flere situationer, lyder det fra Preben Elkjær.

Returopgøret mellem FC Barcelona og Paris Saint Germain spilles tirsdag i næste uge. Med 3-2-sejren i Paris har FC Barcelona det bedste udgangspunkt, men må altså undvære en karantæneramt AC, der vil være klar til de kommende Champions League-kampe, hvis hans hold avancerer.

I afspilleren over artiklen kan du se hele snakken fra Champions League-studiet om Andreas Christensens scoring og advarsel.





Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Tror på overraskelse i startopstilling

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Superliga-premiere aflyst

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Brøndby IF – Randers FC

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

– Priserne er eksploderet

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Fælder bekymrende dom efter chok

Spændende OB-nyhed

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Medier fælder hård dom

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

De vil have Martin Braithwaite

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Superliga-profil skadet

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Brian Riemer på plads til topkamp

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig