Efter lidt over et minut på banen kunne jubelrusen bryde ud for Andreas Christensen og FC Barcelona i onsdagens Champions League-brag mod Paris Saint Germain.
Den indskiftede dansker brugte pandebrasken til at stange et hjørnespark i kassen til slutresultatet 3-2. Dermed har Andreas Christensens og co. et godt udgangspunkt forud for returopgøret i Barcelona.
Men selvom det hele lyder godt for danskeren, der ud over at score sit første mål for FC Barcelona i knap et år, fyldte 28 år, så var der også malurt i bægeret.
Danskeren måtte nemlig trække i håndbremsen og indkassere en advarsel kort før slutfløjt. Det bringer ham i karantæne til det omvendte opgør, hvilket ærgrer Michael Laudrup.
– Han står det rigtige sted, så det var den søde del. Der var også en sur en, fordi han fik et gult kort, så han ikke kan være med i returkampen. Men målet var vigtigt for ham og for Barcelona, siger Michael Laudrup i Champions League-studiet.
Efter opgøret var det også en Andreas Christensen, som ikke vidste, hvilket ben han følelsesmæssigt skulle stå på.
– Det var måske lidt fødselsdagsheld (i forhold til at score, red.), og så var jeg uheldig bagefter, fordi nu kan jeg ikke spille returkampen, hvilket også fylder i mit hoved. Lige nu forsøger jeg at være glad. Vi er i live og fik et godt resultatet på en svær udebane, siger Andreas Christensen efter opgøret.
Preben Elkjær kan dog godt forstå, at "AC" trak advarslen for at undgå en PSG-kontra og en mulig fransk scoring, fortæller han i Champions League-studiet, som havde rigeligt med ting at evaluere på efter en hæsblæsende aften.
Opgøret bølgede nemlig frem og tilbage med skiftende føringer præcis som i tirsdagens Champions League-opgør. Særligt var gæsternes Raphinha i forrygende spillehumør og scorede to gange.
– Ham havde de store problemer med. De havde i det hele taget store problemer i forsvaret hos PSG inklusiv vores ven nede i målet, som virkede utrolig usikker. Men da han (Raphinha, red.) får chancen, og jeg tror endda, det er med hans dårlige ben, sparker han den jo godt ind. Men han var stærk, ikke? De kunne heller ikke styre hans fart. Han løb simpelthen fra dem i flere situationer, lyder det fra Preben Elkjær.
Returopgøret mellem FC Barcelona og Paris Saint Germain spilles tirsdag i næste uge. Med 3-2-sejren i Paris har FC Barcelona det bedste udgangspunkt, men må altså undvære en karantæneramt AC, der vil være klar til de kommende Champions League-kampe, hvis hans hold avancerer.
I afspilleren over artiklen kan du se hele snakken fra Champions League-studiet om Andreas Christensens scoring og advarsel.
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
‘Tæt på ren elendighed’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
Sønderjyske slår FCM i sent drama
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
OPTAKT
Randers FC – OB
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF