Laudrup ærgrer sig på Andreas Christensens vegne

Andreas Christensen havde en ambivalent onsdag aften, hvor han både blev matchvinder og fik tildelt et gult kort, som sender ham i karantæne til FC Barcelonas returopgør mod Paris Saint Germain.



Efter lidt over et minut på banen kunne jubelrusen bryde ud for Andreas Christensen og FC Barcelona i onsdagens Champions League-brag mod Paris Saint Germain.

Den indskiftede dansker brugte pandebrasken til at stange et hjørnespark i kassen til slutresultatet 3-2. Dermed har Andreas Christensens og co. et godt udgangspunkt forud for returopgøret i Barcelona.

Men selvom det hele lyder godt for danskeren, der ud over at score sit første mål for FC Barcelona i knap et år, fyldte 28 år, så var der også malurt i bægeret.

Danskeren måtte nemlig trække i håndbremsen og indkassere en advarsel kort før slutfløjt. Det bringer ham i karantæne til det omvendte opgør, hvilket ærgrer Michael Laudrup.

– Han står det rigtige sted, så det var den søde del. Der var også en sur en, fordi han fik et gult kort, så han ikke kan være med i returkampen. Men målet var vigtigt for ham og for Barcelona, siger Michael Laudrup i Champions League-studiet.

Efter opgøret var det også en Andreas Christensen, som ikke vidste, hvilket ben han følelsesmæssigt skulle stå på.

– Det var måske lidt fødselsdagsheld (i forhold til at score, red.), og så var jeg uheldig bagefter, fordi nu kan jeg ikke spille returkampen, hvilket også fylder i mit hoved. Lige nu forsøger jeg at være glad. Vi er i live og fik et godt resultatet på en svær udebane, siger Andreas Christensen efter opgøret.

Preben Elkjær kan dog godt forstå, at "AC" trak advarslen for at undgå en PSG-kontra og en mulig fransk scoring, fortæller han i Champions League-studiet, som havde rigeligt med ting at evaluere på efter en hæsblæsende aften.

Opgøret bølgede nemlig frem og tilbage med skiftende føringer præcis som i tirsdagens Champions League-opgør. Særligt var gæsternes Raphinha i forrygende spillehumør og scorede to gange.

– Ham havde de store problemer med. De havde i det hele taget store problemer i forsvaret hos PSG inklusiv vores ven nede i målet, som virkede utrolig usikker. Men da han (Raphinha, red.) får chancen, og jeg tror endda, det er med hans dårlige ben, sparker han den jo godt ind. Men han var stærk, ikke? De kunne heller ikke styre hans fart. Han løb simpelthen fra dem i flere situationer, lyder det fra Preben Elkjær.

Returopgøret mellem FC Barcelona og Paris Saint Germain spilles tirsdag i næste uge. Med 3-2-sejren i Paris har FC Barcelona det bedste udgangspunkt, men må altså undvære en karantæneramt AC, der vil være klar til de kommende Champions League-kampe, hvis hans hold avancerer.

I afspilleren over artiklen kan du se hele snakken fra Champions League-studiet om Andreas Christensens scoring og advarsel.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’