Mandag trak UEFA lod til ottendedelsfinalerne i Champions League, og her var Liverpool så heldige at trække østrigske Salzburg.
En alvorlig fejl i lodtrækningen betød dog, at UEFA blev nødt til at annullere hele udfaldet og starte forfra. Og i den nye lodtrækning endte Liverpool i stedet med at trække de italienske mestre Inter.
En noget sværere lodtrækning, omend Liverpool stadig må anses som klare favoritter. Men Liverpool-backen Andrew Robertson er ikke irriteret over, at Merseyside-klubben var en af de klubber, der endte med at få en sværere lodtrækning.
– Lodtrækningen er blevet gennemført nu, og det er en spændende en af slagsen. Jeg var på bænken i sidste uge [da Liverpool mødte Milan i Champions League, red.], hvilket betød, at jeg fik lov til at se stadionet. Men San Siro er et stadion, jeg har ønsket at spille på, siden jeg blev professionel fodboldspiller. Det er et ikonisk, utroligt stadion, lyder det således, ifølge Daily Mirror, fra Andrew Robertson.
Den 27-årige skotte sad således på bænken i hele kampen mod Milan, idet Liverpool allerede inden kampen var sikker på at slutte på førstepladsen i deres Champions League-gruppe.
– Jeg nød at være der og opleve det [San Siro, red.] under besøget i sidste uge, men forhåbentligt kan jeg komme på banen til februar og nyde det endnu mere, lyder det således fra Andrew Robertson.
Venstrebacken forventer en vanskelig kamp mod Inter.
– De to Milano-hold kæmper om førstepladsen i deres hjemlige liga, og de ligger næsten helt lige. Vi havde oplevelsen med at spille imod Milan i gruppespillet, og de var en virkelig hård modstander. Hjemmekampen, som jeg spillede i, var en virkelig hård kamp. De spillede virkeligt godt, og vi måtte arbejde hårdt for de tre point. Vi forventer det samme, hvis ikke mere, fra Inter, lyder det således fra Andrew Robertson.
– Og det hele er selvfølgelig ekstra stort, når der er tale om en ottendedelsfinale.
Det første opgør mellem Inter og Liverpool spilles i Milano den 16. februar.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Brian Riemer peger på tre årsager
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
