Liverpool-profil er glad for ændret CL-lodtrækning

Liverpool skal møde Inter i Champions League, selvom den engelske storklub i første omgang havde trukket Salzburg i ottendedelsfinalen. Den ændrede lodtrækning passer dog Liverpool-backen Andrew Robertson ganske fint.



Mandag trak UEFA lod til ottendedelsfinalerne i Champions League, og her var Liverpool så heldige at trække østrigske Salzburg. 

En alvorlig fejl i lodtrækningen betød dog, at UEFA blev nødt til at annullere hele udfaldet og starte forfra. Og i den nye lodtrækning endte Liverpool i stedet med at trække de italienske mestre Inter. 

En noget sværere lodtrækning, omend Liverpool stadig må anses som klare favoritter. Men Liverpool-backen Andrew Robertson er ikke irriteret over, at Merseyside-klubben var en af de klubber, der endte med at få en sværere lodtrækning.

– Lodtrækningen er blevet gennemført nu, og det er en spændende en af slagsen. Jeg var på bænken i sidste uge [da Liverpool mødte Milan i Champions League, red.], hvilket betød, at jeg fik lov til at se stadionet. Men San Siro er et stadion, jeg har ønsket at spille på, siden jeg blev professionel fodboldspiller. Det er et ikonisk, utroligt stadion, lyder det således, ifølge Daily Mirror, fra Andrew Robertson. 

Den 27-årige skotte sad således på bænken i hele kampen mod Milan, idet Liverpool allerede inden kampen var sikker på at slutte på førstepladsen i deres Champions League-gruppe. 

– Jeg nød at være der og opleve det [San Siro, red.] under besøget i sidste uge, men forhåbentligt kan jeg komme på banen til februar og nyde det endnu mere, lyder det således fra Andrew Robertson. 

Venstrebacken forventer en vanskelig kamp mod Inter.

– De to Milano-hold kæmper om førstepladsen i deres hjemlige liga, og de ligger næsten helt lige. Vi havde oplevelsen med at spille imod Milan i gruppespillet, og de var en virkelig hård modstander. Hjemmekampen, som jeg spillede i, var en virkelig hård kamp. De spillede virkeligt godt, og vi måtte arbejde hårdt for de tre point. Vi forventer det samme, hvis ikke mere, fra Inter, lyder det således fra Andrew Robertson. 

– Og det hele er selvfølgelig ekstra stort, når der er tale om en ottendedelsfinale.

Det første opgør mellem Inter og Liverpool spilles i Milano den 16. februar. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

‘Spanien var det bedste hold’