Mandag trak UEFA lod til ottendedelsfinalerne i Champions League, og her var Liverpool så heldige at trække østrigske Salzburg.
En alvorlig fejl i lodtrækningen betød dog, at UEFA blev nødt til at annullere hele udfaldet og starte forfra. Og i den nye lodtrækning endte Liverpool i stedet med at trække de italienske mestre Inter.
En noget sværere lodtrækning, omend Liverpool stadig må anses som klare favoritter. Men Liverpool-backen Andrew Robertson er ikke irriteret over, at Merseyside-klubben var en af de klubber, der endte med at få en sværere lodtrækning.
– Lodtrækningen er blevet gennemført nu, og det er en spændende en af slagsen. Jeg var på bænken i sidste uge [da Liverpool mødte Milan i Champions League, red.], hvilket betød, at jeg fik lov til at se stadionet. Men San Siro er et stadion, jeg har ønsket at spille på, siden jeg blev professionel fodboldspiller. Det er et ikonisk, utroligt stadion, lyder det således, ifølge Daily Mirror, fra Andrew Robertson.
Den 27-årige skotte sad således på bænken i hele kampen mod Milan, idet Liverpool allerede inden kampen var sikker på at slutte på førstepladsen i deres Champions League-gruppe.
– Jeg nød at være der og opleve det [San Siro, red.] under besøget i sidste uge, men forhåbentligt kan jeg komme på banen til februar og nyde det endnu mere, lyder det således fra Andrew Robertson.
Venstrebacken forventer en vanskelig kamp mod Inter.
– De to Milano-hold kæmper om førstepladsen i deres hjemlige liga, og de ligger næsten helt lige. Vi havde oplevelsen med at spille imod Milan i gruppespillet, og de var en virkelig hård modstander. Hjemmekampen, som jeg spillede i, var en virkelig hård kamp. De spillede virkeligt godt, og vi måtte arbejde hårdt for de tre point. Vi forventer det samme, hvis ikke mere, fra Inter, lyder det således fra Andrew Robertson.
– Og det hele er selvfølgelig ekstra stort, når der er tale om en ottendedelsfinale.
Det første opgør mellem Inter og Liverpool spilles i Milano den 16. februar.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
Oddset styrtdykker
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
