Mandag trak UEFA lod til ottendedelsfinalerne i Champions League, og her var Liverpool så heldige at trække østrigske Salzburg.
En alvorlig fejl i lodtrækningen betød dog, at UEFA blev nødt til at annullere hele udfaldet og starte forfra. Og i den nye lodtrækning endte Liverpool i stedet med at trække de italienske mestre Inter.
En noget sværere lodtrækning, omend Liverpool stadig må anses som klare favoritter. Men Liverpool-backen Andrew Robertson er ikke irriteret over, at Merseyside-klubben var en af de klubber, der endte med at få en sværere lodtrækning.
– Lodtrækningen er blevet gennemført nu, og det er en spændende en af slagsen. Jeg var på bænken i sidste uge [da Liverpool mødte Milan i Champions League, red.], hvilket betød, at jeg fik lov til at se stadionet. Men San Siro er et stadion, jeg har ønsket at spille på, siden jeg blev professionel fodboldspiller. Det er et ikonisk, utroligt stadion, lyder det således, ifølge Daily Mirror, fra Andrew Robertson.
Den 27-årige skotte sad således på bænken i hele kampen mod Milan, idet Liverpool allerede inden kampen var sikker på at slutte på førstepladsen i deres Champions League-gruppe.
– Jeg nød at være der og opleve det [San Siro, red.] under besøget i sidste uge, men forhåbentligt kan jeg komme på banen til februar og nyde det endnu mere, lyder det således fra Andrew Robertson.
Venstrebacken forventer en vanskelig kamp mod Inter.
– De to Milano-hold kæmper om førstepladsen i deres hjemlige liga, og de ligger næsten helt lige. Vi havde oplevelsen med at spille imod Milan i gruppespillet, og de var en virkelig hård modstander. Hjemmekampen, som jeg spillede i, var en virkelig hård kamp. De spillede virkeligt godt, og vi måtte arbejde hårdt for de tre point. Vi forventer det samme, hvis ikke mere, fra Inter, lyder det således fra Andrew Robertson.
– Og det hele er selvfølgelig ekstra stort, når der er tale om en ottendedelsfinale.
Det første opgør mellem Inter og Liverpool spilles i Milano den 16. februar.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
