Medier: Solgt Barca-stjerne nægter at spille Champions League

Brasilianske Arthur har efter sigende ingen intentioner om at stille sig til rådighed til Barcelonas Champions League-kampe.



Når FC Barcelona går på banen mod Napoli i Champions League i august, vil det efter alt at dømme være uden Arthur.

Midtbanestjernen skifter ellers først til Juventus, når Champions League er blevet færdigspillet, men til trods for det nægter han efter sigende at optræde for FC Barcelona i den prestigefyldte turnering.

Det skriver både Goal, ESPN og Sport.

Ifølge førstnævnte tog Arthur hjem til Brasilien, efter at Barcelona spillede sæsonens sidste kamp i La Liga i sidste uge, og han skulle være kommet tilbage i denne uge for at blive testet for coronavirus. Men brasilianeren er ikke dukket op, og han skulle have meddelt klubben, at han ikke agter at møde op.

Det forlyder også, at parterne nu forhandler om et tidligere skifte, mens Barcelona også overvejer at give Arthur en bøde. Det skriver ESPN.

Hvis Arthur vælger at blive i Brasilien og være utilgængelig til Barcelonas kamp mod Napoli, kan Barcelonas cheftræner, Quique Setien, imidlertid få svært ved at stille en midtbane. Således er både Sergio Busquets og Arturo Vidal i karantæne til opgøret, mens Miralem Pjanic først kommer til Barcelona efter sæsonen.

I sæsonens slutning fik Arthur til gengæld heller ikke meget spileltid, og han spillede slet ikke i de seks sidste kampe i La Liga. 







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

‘Vi må se, hvad FC København vil’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Bayern – PSG

Millionregn over ‘PC’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Freiburg – Braga

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’