Der venter i aften en interessant duel i Champions League, hvor de italienske mestre fra Inter skal på besøg hos FC Barcelona.
Efter tirsdagens semifinale mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev der i Viaplays dækning kigget frem imod opgøret i Barcelona, hvor Michael Laudrup og Jan Mølby pegede på, at det bliver en kamp, hvor to stilarter mødes, idet Barcelona er forrygende offensivt, mens Inter har en stærk defensiv statistik.
Samtidig blev det fremhævet, at Inter er inde i en forfærdelig periode med tre nederlag i træk, hvor Milano-klubben har scoret nul mål.
– Jeg er enig med Jan i, at Barcelona måske er blevet en lille smule mere favorit på baggrund af Inters sidste tre kampe og Barcelonas pokalfinalesejr, men vi snakker stadig om to semifinaler inden for en uge i Champions League. Det er altså bare noget helt specielt. Det er heller ikke et ungt hold, det her Inter. Der er virkeligt meget rutine, lød det fra Michael Laudrup.
Hvem vinder Champions League?
0 Votes
Jan Mølby pegede på, at selvom Inter har en stærk defensiv, så er det også et hold, der virkeligt kan noget på omstillinger. Afslutningsvist kom Michael Laudrup med ros til begge onsdagens semifinalister.
– Det, jeg godt kan lide ved de to hold, der skal spille i morgen (i dag, red.), at selvom det er forskellige stilarter, så ved de, hvad de vil. De ved, hvad de kan. Deres trænere ved, hvordan de gerne vil spille. Det kan jeg godt lide, lød det fra Michael Laudrup.
Det er i aften klokken 21.00, at FC Barcelona og Inter mødes.
Paris Saint-Germain vandt i går med 1-0 over Arsenal i London og har dermed kurs mod Champions League-finalen.
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
LIVE: DR Congo – Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
EKSKLUSIVT