Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Selvom Inter er i problemer for tiden, så kan alt ske i de to semifinaler mod FC Barcelona, vurderer Michael Laudrup.



Der venter i aften en interessant duel i Champions League, hvor de italienske mestre fra Inter skal på besøg hos FC Barcelona.

Efter tirsdagens semifinale mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev der i Viaplays dækning kigget frem imod opgøret i Barcelona, hvor Michael Laudrup og Jan Mølby pegede på, at det bliver en kamp, hvor to stilarter mødes, idet Barcelona er forrygende offensivt, mens Inter har en stærk defensiv statistik.

Samtidig blev det fremhævet, at Inter er inde i en forfærdelig periode med tre nederlag i træk, hvor Milano-klubben har scoret nul mål.

– Jeg er enig med Jan i, at Barcelona måske er blevet en lille smule mere favorit på baggrund af Inters sidste tre kampe og Barcelonas pokalfinalesejr, men vi snakker stadig om to semifinaler inden for en uge i Champions League. Det er altså bare noget helt specielt. Det er heller ikke et ungt hold, det her Inter. Der er virkeligt meget rutine, lød det fra Michael Laudrup.

Hvem vinder Champions League?

  • FC Barcelona
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Arsenal
  • FC Barcelona
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Arsenal

0 Votes

Jan Mølby pegede på, at selvom Inter har en stærk defensiv, så er det også et hold, der virkeligt kan noget på omstillinger. Afslutningsvist kom Michael Laudrup med ros til begge onsdagens semifinalister.

– Det, jeg godt kan lide ved de to hold, der skal spille i morgen (i dag, red.), at selvom det er forskellige stilarter, så ved de, hvad de vil. De ved, hvad de kan. Deres trænere ved, hvordan de gerne vil spille. Det kan jeg godt lide, lød det fra Michael Laudrup.

Det er i aften klokken 21.00, at FC Barcelona og Inter mødes.

Paris Saint-Germain vandt i går med 1-0 over Arsenal i London og har dermed kurs mod Champions League-finalen.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

De er tilbage i Superligaen

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Iran kommer med krav før VM



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Wolfsburg – Bayern