Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Selvom Inter er i problemer for tiden, så kan alt ske i de to semifinaler mod FC Barcelona, vurderer Michael Laudrup.



Der venter i aften en interessant duel i Champions League, hvor de italienske mestre fra Inter skal på besøg hos FC Barcelona.

Efter tirsdagens semifinale mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev der i Viaplays dækning kigget frem imod opgøret i Barcelona, hvor Michael Laudrup og Jan Mølby pegede på, at det bliver en kamp, hvor to stilarter mødes, idet Barcelona er forrygende offensivt, mens Inter har en stærk defensiv statistik.

Samtidig blev det fremhævet, at Inter er inde i en forfærdelig periode med tre nederlag i træk, hvor Milano-klubben har scoret nul mål.

– Jeg er enig med Jan i, at Barcelona måske er blevet en lille smule mere favorit på baggrund af Inters sidste tre kampe og Barcelonas pokalfinalesejr, men vi snakker stadig om to semifinaler inden for en uge i Champions League. Det er altså bare noget helt specielt. Det er heller ikke et ungt hold, det her Inter. Der er virkeligt meget rutine, lød det fra Michael Laudrup.

Hvem vinder Champions League?

  • FC Barcelona
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Arsenal
  • FC Barcelona
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Arsenal

0 Votes

Jan Mølby pegede på, at selvom Inter har en stærk defensiv, så er det også et hold, der virkeligt kan noget på omstillinger. Afslutningsvist kom Michael Laudrup med ros til begge onsdagens semifinalister.

– Det, jeg godt kan lide ved de to hold, der skal spille i morgen (i dag, red.), at selvom det er forskellige stilarter, så ved de, hvad de vil. De ved, hvad de kan. Deres trænere ved, hvordan de gerne vil spille. Det kan jeg godt lide, lød det fra Michael Laudrup.

Det er i aften klokken 21.00, at FC Barcelona og Inter mødes.

Paris Saint-Germain vandt i går med 1-0 over Arsenal i London og har dermed kurs mod Champions League-finalen.







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

AC Horsens er tilbage i Superligaen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Patrick Mortensen færdig i AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg