Der venter i aften en interessant duel i Champions League, hvor de italienske mestre fra Inter skal på besøg hos FC Barcelona.
Efter tirsdagens semifinale mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev der i Viaplays dækning kigget frem imod opgøret i Barcelona, hvor Michael Laudrup og Jan Mølby pegede på, at det bliver en kamp, hvor to stilarter mødes, idet Barcelona er forrygende offensivt, mens Inter har en stærk defensiv statistik.
Samtidig blev det fremhævet, at Inter er inde i en forfærdelig periode med tre nederlag i træk, hvor Milano-klubben har scoret nul mål.
– Jeg er enig med Jan i, at Barcelona måske er blevet en lille smule mere favorit på baggrund af Inters sidste tre kampe og Barcelonas pokalfinalesejr, men vi snakker stadig om to semifinaler inden for en uge i Champions League. Det er altså bare noget helt specielt. Det er heller ikke et ungt hold, det her Inter. Der er virkeligt meget rutine, lød det fra Michael Laudrup.
Hvem vinder Champions League?
0 Votes
Jan Mølby pegede på, at selvom Inter har en stærk defensiv, så er det også et hold, der virkeligt kan noget på omstillinger. Afslutningsvist kom Michael Laudrup med ros til begge onsdagens semifinalister.
– Det, jeg godt kan lide ved de to hold, der skal spille i morgen (i dag, red.), at selvom det er forskellige stilarter, så ved de, hvad de vil. De ved, hvad de kan. Deres trænere ved, hvordan de gerne vil spille. Det kan jeg godt lide, lød det fra Michael Laudrup.
Det er i aften klokken 21.00, at FC Barcelona og Inter mødes.
Paris Saint-Germain vandt i går med 1-0 over Arsenal i London og har dermed kurs mod Champions League-finalen.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Schweiz sender Colombia ud af VM
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER