Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Selvom Inter er i problemer for tiden, så kan alt ske i de to semifinaler mod FC Barcelona, vurderer Michael Laudrup.



Der venter i aften en interessant duel i Champions League, hvor de italienske mestre fra Inter skal på besøg hos FC Barcelona.

Efter tirsdagens semifinale mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev der i Viaplays dækning kigget frem imod opgøret i Barcelona, hvor Michael Laudrup og Jan Mølby pegede på, at det bliver en kamp, hvor to stilarter mødes, idet Barcelona er forrygende offensivt, mens Inter har en stærk defensiv statistik.

Samtidig blev det fremhævet, at Inter er inde i en forfærdelig periode med tre nederlag i træk, hvor Milano-klubben har scoret nul mål.

– Jeg er enig med Jan i, at Barcelona måske er blevet en lille smule mere favorit på baggrund af Inters sidste tre kampe og Barcelonas pokalfinalesejr, men vi snakker stadig om to semifinaler inden for en uge i Champions League. Det er altså bare noget helt specielt. Det er heller ikke et ungt hold, det her Inter. Der er virkeligt meget rutine, lød det fra Michael Laudrup.

Hvem vinder Champions League?

  • FC Barcelona
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Arsenal
  • FC Barcelona
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Arsenal

0 Votes

Jan Mølby pegede på, at selvom Inter har en stærk defensiv, så er det også et hold, der virkeligt kan noget på omstillinger. Afslutningsvist kom Michael Laudrup med ros til begge onsdagens semifinalister.

– Det, jeg godt kan lide ved de to hold, der skal spille i morgen (i dag, red.), at selvom det er forskellige stilarter, så ved de, hvad de vil. De ved, hvad de kan. Deres trænere ved, hvordan de gerne vil spille. Det kan jeg godt lide, lød det fra Michael Laudrup.

Det er i aften klokken 21.00, at FC Barcelona og Inter mødes.

Paris Saint-Germain vandt i går med 1-0 over Arsenal i London og har dermed kurs mod Champions League-finalen.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Portugal – Kroatien

Tullberg teaser for transfer