PSG-cheftræner Luis Enrique var før deres første kvartfinale-kamp i Champions League mod Barcelona ude med en melding om, at hans Barcelona-mandskab havde mere Barca-DNA end det, som Xavi har nu.
Det er noget, som han har skulle høre en del for siden, og den kritik, som er kommet, som han ikke tager sig så meget af. Det fortæller Enriques gamle holdkammerat Michael Laudrup på Viaplay.
– For det første, så har han jo ret, når han siger, at det er lige meget, hvordan han bliver modtaget. 'Altså, jeg er klar til alt. I kan gøre, hvad I vil. Jeg er jo træner'. Det er vigtigere, hvad der sker inden på banen, siger han og fortsætter:
– Og så må jeg generelt også bare sige, at jeg har spillet sammen med Luis Enrique, og jeg kender ham som person. Og han er altså ligeglad med, hvad folk de mener om ham. Derfor kommer han også nogle gange med nogle udtalelser, der er meget bramfri, og så må folk jo tage det som de vil, lyder det fra Michael Laudrup.
Han peger desuden på, at folk nok har misforstået det hele lidt.
– Det er jo ikke fordi, at han ikke kan lide Xavi eller noget. Han kom bare til at være midlet, som han skulle bruge, fordi han skulle af med det der til nogle af omgivelserne. Det kunne være en del af presset eller en del af ledelsen, forklarer Laudrup.
Den danske landsholdslegende bemærker dog også, at Enrique har været ude og gyde lidt olie på vandene, da han godt er klar over, at Xavis status i Barcelona er ret stor efter den spillerkarriere den tidligere midtbanestyrmand havde i klubben.
Michael Laudrup spillede med Luis Enrique, da de begge var i Real Madrid mellem 1994 og 1996.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
Froholdt med vild hæder i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne