Napoli står foran næsten umulig opgave i Barcelona

Få her optakts-punkter til lørdagens kamp mellem FC Barcelona og Napoli.



Det første opgør i Italien sluttede godt nok uafgjort, men Napoli står over for en næsten umulig opgave, når de lørdag aften gæster FC Barcelona på Camp Nou. I hvert fald ser den umulig ud, når man kigger på historikken. 

En plads i kvartfinalerne af dette års Champions League er på spil, og før opgøret i det spanske står det altså 1-1. Men kigger man på statistikkerne, er FC Barcelona noget nær uovervindelige på hjemmebanen Camp Nou, mens Napoli ikke ligefrem har en positiv statistik i europæisk sammenhæng i de seneste år. 

Det fremgår af de ti spændende opta-statistikker til kampen, som Spilxperten har sørget for, og som du kan læse nedenfor.

Her er 10 optakts-skud til Champions League-braget:
– Barcelona er klar til at tage imod Napoli på Camp Nou for første gang i en gældende kamp. Det seneste hold, der vandt deres første Champions League-besøg på Camp Nou, var Rubin Kazan i oktober 2009. Russerne vandt 2-1.

– Napolis to foregående udebanekampe i Champions Leagues knockoutfase er endte med nederlag. De tabte 1-4 til Chelsea i marts 2012 og 1-3 til Real Madrid i februar 2017.

– Barcelona er gået videre fra hvert af deres seneste 19 Champions League-knockoutkampe, hvor de har undgået nederlag i det første opgør på udebane. Kun i kvartfinalen mod Juventus i 2002/03 lykkedes det ikke, da de tabte 1-2 på hjemmebane, efter at de havde spillet uafgjort i Torino.

– Napoli har kun vundet en af deres seneste 10 Champions League-kampe på udebane (fire uafgjorte og fem nederlag), og den sejr kom i efteråret, hvor de vandt 3-2 over Red Bull Salzburg. De er til gengæld ubesejret i alle tre udekampe i denne sæson sæsons Champions League, hvoraf de har vundet en kamp.

– Barcelonas stime på 35 kampe uden nederlag på hjemmebane i Champions League-kampe er den næstlængste i Champions Leagues historie. Kun Bayern Münchens stime på 43 kampe mellem 1969 og 1991 er længere. Barcelona har vundet 31 af de 35 kampe.

– Napolis Dries Mertens har scoret seks mål i Champions League i denne sæson, og med et mål mere vil han tangere klubrekorden for flest mål i europæisk kampagne. Både Edinson Cavani (2012/13 i Europa League) og Gonzalo Higuain (2014/15 i Europa League) scorede syv.

– Barcelonas Lionel Messi har været direkte involveret i 11 mål i sine seneste fem kampe i Champions League på Camp Nou (8 mål og 3 oplæg) og scorede to mål i fire af de fem kampe.

– Napoli er ikke gået videre fra ni af deres seneste 10 Europæiske knockoutrunder, hvor de ikke vandt det første opgør. Sidste gang, de gik videre uden en sejr i det første opgør, var i 2013/14 mod Swansea City i Europa League 16-delsfinaler. De spillede 0-0 i den første kamp, og Napoli vandt 3-1 i det andet opgør.

– Dette er Quique Setiéns første Champions League-hjemmekamp som Barcelona-manager – 10 af deres tidligere 11 trænere vandt deres første Champions League-kamp på Camp Nou, hvor kun Louis van Gaal ikke gjorde det. Han debuterede i turneringen med et 2-2-opgør mod PSV i 1997.

– Barcelona har kvalificeret sig til Champions League-kvartfinalerne i hver af de seneste 12 sæsoner, og det mislykkedes sidst i 2006/07 med Frank Rijkaard som cheftræner. Intet andet hold har kvalificeret sig til kvartfinalerne i mere end otte sæsoner i træk.





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Stolt over dansk transfer

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Holland – Japan

Han tager hjem fra VM

Qatar – Schweiz

TV-ekspert chokerer på direkte tv



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel