Det første opgør i Italien sluttede godt nok uafgjort, men Napoli står over for en næsten umulig opgave, når de lørdag aften gæster FC Barcelona på Camp Nou. I hvert fald ser den umulig ud, når man kigger på historikken.
En plads i kvartfinalerne af dette års Champions League er på spil, og før opgøret i det spanske står det altså 1-1. Men kigger man på statistikkerne, er FC Barcelona noget nær uovervindelige på hjemmebanen Camp Nou, mens Napoli ikke ligefrem har en positiv statistik i europæisk sammenhæng i de seneste år.
Det fremgår af de ti spændende opta-statistikker til kampen, som Spilxperten har sørget for, og som du kan læse nedenfor.
Her er 10 optakts-skud til Champions League-braget:
– Barcelona er klar til at tage imod Napoli på Camp Nou for første gang i en gældende kamp. Det seneste hold, der vandt deres første Champions League-besøg på Camp Nou, var Rubin Kazan i oktober 2009. Russerne vandt 2-1.
– Napolis to foregående udebanekampe i Champions Leagues knockoutfase er endte med nederlag. De tabte 1-4 til Chelsea i marts 2012 og 1-3 til Real Madrid i februar 2017.
– Barcelona er gået videre fra hvert af deres seneste 19 Champions League-knockoutkampe, hvor de har undgået nederlag i det første opgør på udebane. Kun i kvartfinalen mod Juventus i 2002/03 lykkedes det ikke, da de tabte 1-2 på hjemmebane, efter at de havde spillet uafgjort i Torino.
– Napoli har kun vundet en af deres seneste 10 Champions League-kampe på udebane (fire uafgjorte og fem nederlag), og den sejr kom i efteråret, hvor de vandt 3-2 over Red Bull Salzburg. De er til gengæld ubesejret i alle tre udekampe i denne sæson sæsons Champions League, hvoraf de har vundet en kamp.
– Barcelonas stime på 35 kampe uden nederlag på hjemmebane i Champions League-kampe er den næstlængste i Champions Leagues historie. Kun Bayern Münchens stime på 43 kampe mellem 1969 og 1991 er længere. Barcelona har vundet 31 af de 35 kampe.
– Napolis Dries Mertens har scoret seks mål i Champions League i denne sæson, og med et mål mere vil han tangere klubrekorden for flest mål i europæisk kampagne. Både Edinson Cavani (2012/13 i Europa League) og Gonzalo Higuain (2014/15 i Europa League) scorede syv.
– Barcelonas Lionel Messi har været direkte involveret i 11 mål i sine seneste fem kampe i Champions League på Camp Nou (8 mål og 3 oplæg) og scorede to mål i fire af de fem kampe.
– Napoli er ikke gået videre fra ni af deres seneste 10 Europæiske knockoutrunder, hvor de ikke vandt det første opgør. Sidste gang, de gik videre uden en sejr i det første opgør, var i 2013/14 mod Swansea City i Europa League 16-delsfinaler. De spillede 0-0 i den første kamp, og Napoli vandt 3-1 i det andet opgør.
– Dette er Quique Setiéns første Champions League-hjemmekamp som Barcelona-manager – 10 af deres tidligere 11 trænere vandt deres første Champions League-kamp på Camp Nou, hvor kun Louis van Gaal ikke gjorde det. Han debuterede i turneringen med et 2-2-opgør mod PSV i 1997.
– Barcelona har kvalificeret sig til Champions League-kvartfinalerne i hver af de seneste 12 sæsoner, og det mislykkedes sidst i 2006/07 med Frank Rijkaard som cheftræner. Intet andet hold har kvalificeret sig til kvartfinalerne i mere end otte sæsoner i træk.

Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

– Jeg tænkte, at han lige havde givet mig en gave

Dansk fodbolds fremtid på spil i København

AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Vild dansk sejr: Sådan slog Danmark Portugal

– Det er ikke normalt, når man kommer fra AGF

Sådan starter Danmark: Stjerne ude med sygdom

Norsk topklub jagter FC Midtjylland-spiller

Christian Eriksen er åben for retur

Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’

Julian Nagelsmann vil sætte Italien på plads

Rørt AGF-profil: – Det var meget emotionelt

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’

Tager Schweiz med storm: SvampeBob, DJ Ötzi og ost

Suzuki til VM? Japan har kvalificeret sig

Neglebider: De rykker ud af Superligaen

Tragedie: 18-årig fodboldspiller er død

Sier to store navne fra til Danmark-kamp

‘Priske ødelagde det hele’

Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud

Lindstrøm: Ikke det rigtige skifte i bakspejlet

Danmark – Portugal

Vilde planer – vil hente Lionel Messi

Helt vildt: Scorer 105 mio. – men spiller knap nok

Portugal-træner fremhæver tre danskere

Kæmpehandel: Chelsea betaler 558 millioner

Rød slår Orange i Rotterdam

I svime over Riemer: ‘Fascinerende’

Christian Eriksen øjner historisk mulighed

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Gravesen til Riemer: Det er et gigantisk problem!

Her er Frederik Sørensens nye klub

Supercomputer: Brøndby laver kæmpe comeback

Biereth sætter Portugals stjerner til vægs

Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Officielt: AaB-kant skifter til norsk fodbold

‘Det er da ikke normalt, hvad han præsterer’

‘Talentmassen er utrolig’

Stor bøde til Brøndby IF

Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Brøndby leder nu kun efter én gerningsmand

Mikael Anderson forlader den islandske lejr

En kæmpe forskel: ‘Desværre den vej, det går’

Et ikon kommer til DK: ‘Vild ting at kunne sige’

Overblik: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Her brager FCK og Brøndby sammen

– FCK kunne ikke tilbyde det, jeg søgte

Bud på Parken: ‘Ligner fedtspilleri’

FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Vigtigt emne: ‘Man må ikke tale højt om det’

Danske talenter vil til EM: Vi er klare favoritter