Øjner europæisk trofæ

Diego Simeone har ført Atlético Madrid til finalen i Champions League to gange, men de har aldrig vundet.



Atlético Madrids cheftræner, Diego Simeone, mener, at hans hold er klar til endelig at vinde Champions League, efter at klubben tirsdag aften spillede sig i semifinalerne.

Atlético tabte tirsdagens kvartfinaleopgør med 1-2 til Barcelona, men det var alligevel nok til at gå videre med en samlet 3-2-sejr, efter at Atlético havde vundet 2-0 i det første opgør på Camp Nou i sidste uge.

Atlético, som aldrig har vundet Champions League, men har været snublende tæt på flere gange, møder enten Arsenal eller Sporting Lissabon i semifinalen.

– Vi går ind til det med alt vores håb og fuld tro. Vi kender vores styrker og vores svagheder, siger Simeone.

– Vi er klar. Vi går efter det, vi har jagtet i mange år, tilføjer cheftræneren.

Simeone førte Atlético til Champions League-finalen i 2014 og 2016, som begge endte i smertefulde nederlag til byrivalerne Real Madrid.

Sidste gang Atlético nåede semifinalerne var i 2017.

– Det er nu fjorten år siden (at jeg tog over, red.), og det glæder mig stadig at se, at holdet fortsat er med i kampen, siger den argentinske træner.

– Spillerne er nye, vi har været nødt til at starte forfra en masse gange, og her er vi igen blandt de fire bedste hold i Europa, tilføjer Simeone.

Atléticos rutinerede angriber Antoine Griezmann sagde, at holdet hele tiden troede på, at de kunne komme tilbage efter Barcelonas to tidlige mål i tirsdagens kamp.

Lamine Yamal og Ferran Torres bragte de femdobbelte Champions League-vindere foran tirsdag, men Ademola Lookman reducerede for Atlético, og det viste sig at blive afgørende.

– Med vores fans og den kvalitet, vi har, kunne vi få scoret, siger Griezmann.

– Vi var ikke komfortable med bolden, vi var ikke rolige nok i vores spil, men vi nåede semifinalerne, tilføjer han.

/ritzau/AFP





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Iran får grønt lys til VM

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk