Status:
Før den første kamp på Camp Nou var der en tro på, at FCK kunne levere miraklet, for formen var i top med en udradering af OB som seneste resultat af en lang og imponerende stribe, der også indeholdt en udesejr over Panathinaikos i Champions League-gruppen. Denne gang er formen knap så skarp, for siden 0-2 nederlaget i Barcelona er FCK med et reservepræget mandskab røget ud af pokalturneringen til AC Horsens, mens det i lørdags blev til en overraskende sen og kneben 3-2 sejr over Lyngby i Parken. Så selv om der er fordel af hjemmebane tegner opgaven mindst lige så svær som for 13 dage siden, selv om 38.000 højlydte tilhængere utvivlsomt vil yde en støtte, der løfter FCK’erne et par procent eller fem.
Mens FCK havde store problemer med at skrabe en 3-2-sejr i land over oprykkerne Lyngby, fejede Barcelona Sevilla af banen med 5-0. Sevillas hold er mellem de fem bedste i Spanien, og hvis nu fodbold altid var et logisk spil, så venter der FCK en ordentlig øretæve i Parken. Sådan behøver det nu ikke at gå. Barcelona ramte meget tæt på topniveauet på Camp Nou lørdag aften, men har som oftest ikke været helt deroppe at ringe og har nøjedes med smalle sejre. Dog er det et særdeles dårligt varsel, at David Villa kom ud af sin måltørke, da venstrebenet lynede to gange. Med en skadesfri førsteholdstrup – kun den normale hyppige 2. holdsspiller Jeffren er skadet – og moralen høj er det en frygtindgydende modstander, der kommer til København. Kun fløjtesynderen Pinto må blive hjemme med karantæne.
Nøglespillere:
Det er nok yderst tvivlsomt, om FCK-forsvaret kan holde stand mod Messi, Villa og resten af stjernevrimlen, så hvis de danske mestre skal have point, skal der også scores mål, og her viste Dame N’Doye på Camp Nou, at han har den internationale klasse til at overvinde Carles Puyol i en-mod-en situationer.
Lionel Messi. David Villa er kommet i gang, men det har Messi hele tiden været. Den lille argentiner er ustoppelig og scorer nærmest mål efter behag. I den første kamp på Camp Nou var han et uhyggeligt bekendtskab for FCK-forsvaret og kan blive det igen, når han sætter i løb mod målet med bolden klistret til fødderne.
X-faktor:
Der er kun et punkt, hvor FCK har en decideret fordel i forhold til Barcelona på det rent spillemæssige, og det er i luftspillet. I udekampen blev det dog til alt for få indlæg, men de gange det skete, var også der, hvor FCK’erne var farligst, så det gælder om at få nogle hjørnespark, nogle frisparksindlæg og nogle indkast fra Claudemir, for så er Antonsson, »Zanka,« Grønkjær og N’Doye i overtal i feltet i forhold til Puyol og Pique.
Xavi, en af de varmeste kandidater til Guldbolden, blev skiftet ud i 2. halvleg af ydmygelsen af Sevilla, men sagde efterfølgende, at han godt kunne have spillet hele kampen. Xavi har haft store problemer med anklerne den sidste måneds tid og må og og til spares. Er lige et stykke fra sit normale altdominerende selv på midtbanen, og det er ikke sikkert, at han starter inde.
Opstilling:
FC København (4-4-1-1): Wiland – Pospech, Jørgensen, Antonsson, Wendt – Bolanos, Kvist, Claudemir, Vingaard – Grønkjær – N’Doye
Skader: Bergvold, Nørregaard
Karantæner: Ingen
FC Barcelona (4-3-3): Valdés – Alves, Piqué, Puyol, Abidal – Iniesta, Busquets, Keita – Pedro, Messi, Villa
Skader: Jeffren, Milito
Karantæner: Pinto
Taktiske bemærkninger:
I Barcelona satsede FCK overraskende offensivt med en 4-4-2-opstilling, der nu ikke blev den store succes, så mon ikke cheftræner Solbakken vender tilbage til sin europæiske 4-4-1-1 med Grønkjær i den frie rolle, også fordi Cesar Santin har været ankelskadet de seneste dage og næppe er klar til en startplads. Desuden er Sølvi Ottesen næppe heller helt klar til de hurtige Barca-folk, så unge »Zanka« holder forsvarspladsen. Ellers handler det om, at FCK får skubbet midtbanen nogle meter frem, så Kvist og Claudemir ikke står lige foran forsvaret og giver Barcelona mulighed for at belejre feltet, som de gjorde på Camp Nou. Og så kan 16-årige Zohore igen være en spændende joker til sidst.
Pep Guardiola har i perioder af de seneste kampe eksperimenteret med en mere asymmetrisk og offensiv 3-4-3-opstilling, hvor Dani Alves har udgangspunkt højere oppe som højrekant i stedet for back. Det gør Alves’ og Barcelonas spil endnu mere offensivt og er med til at åbne modstandernes forsvar op. Opstillingen bliver dog mest brugt på hjemmebane og mod modstandere, hvor Barcelona føler sig klart overlegen. Måske de starter mere forsigtigt mod FCK. Messi virker farligst inde på midten i en tilbagetrukken position, så han bliver en »falsk centerforward«, som det hedder i spansk presse.
Dom:
Det bliver svært, meget svært for de danske mestre, der måske godt kan score men næppe får point ud af anstrengelserne, selv om Barcelona har spillet otte af de seneste 10 europæiske udekampe uafgjort. For i Parken vinder de 3-1.
LIVE
TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED