Optakt: FC København – Barcelona

Selv om Barca sjældent vinder ude i Europa og FCK har en fordel i luftspillet tegner det meget svært for de danske mestre i Champions League-braget.



Status:
Før den første kamp på Camp Nou var der en tro på, at FCK kunne levere miraklet, for formen var i top med en udradering af OB som seneste resultat af en lang og imponerende stribe, der også indeholdt en udesejr over Panathinaikos i Champions League-gruppen. Denne gang er formen knap så skarp, for siden 0-2 nederlaget i Barcelona er FCK med et reservepræget mandskab røget ud af pokalturneringen til AC Horsens, mens det i lørdags blev til en overraskende sen og kneben 3-2 sejr over Lyngby i Parken. Så selv om der er fordel af hjemmebane tegner opgaven mindst lige så svær som for 13 dage siden, selv om 38.000 højlydte tilhængere utvivlsomt vil yde en støtte, der løfter FCK’erne et par procent eller fem.

Mens FCK havde store problemer med at skrabe en 3-2-sejr i land over oprykkerne Lyngby, fejede Barcelona Sevilla af banen med 5-0. Sevillas hold er mellem de fem bedste i Spanien, og hvis nu fodbold altid var et logisk spil, så venter der FCK en ordentlig øretæve i Parken. Sådan behøver det nu ikke at gå. Barcelona ramte meget tæt på topniveauet på Camp Nou lørdag aften, men har som oftest ikke været helt deroppe at ringe og har nøjedes med smalle sejre. Dog er det et særdeles dårligt varsel, at David Villa kom ud af sin måltørke, da venstrebenet lynede to gange. Med en skadesfri førsteholdstrup – kun den normale hyppige 2. holdsspiller Jeffren er skadet – og moralen høj er det en frygtindgydende modstander, der kommer til København. Kun fløjtesynderen Pinto må blive hjemme med karantæne.

Nøglespillere:
Det er nok yderst tvivlsomt, om FCK-forsvaret kan holde stand mod Messi, Villa og resten af stjernevrimlen, så hvis de danske mestre skal have point, skal der også scores mål, og her viste Dame N’Doye på Camp Nou, at han har den internationale klasse til at overvinde Carles Puyol i en-mod-en situationer.

Lionel Messi. David Villa er kommet i gang, men det har Messi hele tiden været. Den lille argentiner er ustoppelig og scorer nærmest mål efter behag. I den første kamp på Camp Nou var han et uhyggeligt bekendtskab for FCK-forsvaret og kan blive det igen, når han sætter i løb mod målet med bolden klistret til fødderne.

X-faktor:
Der er kun et punkt, hvor FCK har en decideret fordel i forhold til Barcelona på det rent spillemæssige, og det er i luftspillet. I udekampen blev det dog til alt for få indlæg, men de gange det skete, var også der, hvor FCK’erne var farligst, så det gælder om at få nogle hjørnespark, nogle frisparksindlæg og nogle indkast fra Claudemir, for så er Antonsson, »Zanka,« Grønkjær og N’Doye i overtal i feltet i forhold til Puyol og Pique.

Xavi, en af de varmeste kandidater til Guldbolden, blev skiftet ud i 2. halvleg af ydmygelsen af Sevilla, men sagde efterfølgende, at han godt kunne have spillet hele kampen. Xavi har haft store problemer med anklerne den sidste måneds tid og må og og til spares. Er lige et stykke fra sit normale altdominerende selv på midtbanen, og det er ikke sikkert, at han starter inde.

Opstilling:
FC København (4-4-1-1): Wiland – Pospech, Jørgensen, Antonsson, Wendt – Bolanos, Kvist, Claudemir, Vingaard – Grønkjær – N’Doye
Skader: Bergvold, Nørregaard
Karantæner: Ingen

FC Barcelona (4-3-3): Valdés – Alves, Piqué, Puyol, Abidal – Iniesta, Busquets, Keita – Pedro, Messi, Villa
Skader: Jeffren, Milito
Karantæner: Pinto

Taktiske bemærkninger:
I Barcelona satsede FCK overraskende offensivt med en 4-4-2-opstilling, der nu ikke blev den store succes, så mon ikke cheftræner Solbakken vender tilbage til sin europæiske 4-4-1-1 med Grønkjær i den frie rolle, også fordi Cesar Santin har været ankelskadet de seneste dage og næppe er klar til en startplads. Desuden er Sølvi Ottesen næppe heller helt klar til de hurtige Barca-folk, så unge »Zanka« holder forsvarspladsen. Ellers handler det om, at FCK får skubbet midtbanen nogle meter frem, så Kvist og Claudemir ikke står lige foran forsvaret og giver Barcelona mulighed for at belejre feltet, som de gjorde på Camp Nou. Og så kan 16-årige Zohore igen være en spændende joker til sidst.

Pep Guardiola har i perioder af de seneste kampe eksperimenteret med en mere asymmetrisk og offensiv 3-4-3-opstilling, hvor Dani Alves har udgangspunkt højere oppe som højrekant i stedet for back. Det gør Alves’ og Barcelonas spil endnu mere offensivt og er med til at åbne modstandernes forsvar op. Opstillingen bliver dog mest brugt på hjemmebane og mod modstandere, hvor Barcelona føler sig klart overlegen. Måske de starter mere forsigtigt mod FCK. Messi virker farligst inde på midten i en tilbagetrukken position, så han bliver en »falsk centerforward«, som det hedder i spansk presse.

Dom:
Det bliver svært, meget svært for de danske mestre, der måske godt kan score men næppe får point ud af anstrengelserne, selv om Barcelona har spillet otte af de seneste 10 europæiske udekampe uafgjort. For i Parken vinder de 3-1.





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her skal Sepp Piontek begraves

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Chok: Dortmund ude af Champions League

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Giver VM-garanti

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Ekspert med dyster FCK-dom

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’