Tid: Lørdag klokken 21.00
Sted: Estadio Jose Alvalade, Lissabon
TV: 3+
Holdnyt:
Manchester City
Pep Guardiolas mandskab har haft en svær sæson i Premier League, hvor man sluttede langt efter Liverpool, og de detroniserede mestre blev også elimineret fra FA Cup’en af Arsenal. Til gengæld så det overbevisende ud, da City i sidste uge sendte Real Madrid ud af Champions League efter en 2-1-sejr på Etihad Stadium.
Manchester City må klare sig uden den skadesramte Sergio Agüero, og dermed bliver der genvalg til Gabriel Jesus, der blev matchvinder mod Real Madrid.
Guardiolas mandskab tabte i sidste sæson på hjemmebane til Lyon i Champions League, men må forventes at snuppe sejren i Lissabon. City har dog tidligere vist gummiben i Europa, hvor man er blevet slået ud af undertippede hold som Monaco og Tottenham.
Lyon
Lyon sluttede på syvendepladsen i den forgangne Ligue 1-sæson, men franskmændene formåede at levere overraskelsen mod Juventus, hvor man gik videre på reglen om udebanemål. Og det var ikke ufortjent, at Lyon snuppede kvartfinalepladsen.
Joachim Andersen startede på bænken mod Juventus, og det forventes ikke, at danskeren starter inde mod Manchester City.
Forventede startopstillinger:
Manchester City (4-3-3): Ederson – Walker, Fernandinho, Laporte, Cancelo – De Bruyne, Rodri, Gündogan – Foden, Jesus, Sterling
Lyon (3-5-2): Lopes – Denayer, Marcelo, Marcal – Dubois, Caqueret, Guimaraes, Aouar, Cornet – Dembele, Depay
Bud på resultat:
Lyons sejr over Juventus var imponerende, men Torino-klubben er inde i en svær periode. Guardiolas mandskab så til gengæld stærke ud mod Real Madrid, og bør tage semifinalepladsen. Buddet herfra lyder på en 2-0-sejr til Manchester City.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
