Priske jubler: Det er meget interessant

Brian Priske er stor tilhænger af Champions Leagues nye ligaformat.



Ændringen blev heftigt debatteret, men seks kampe inde i Champions Leagues nye ligaformat ligner det en stor succes.

Klubberne mødes på kryds og tværs, og med to kampe tilbage af ligaspillet er det kun Liverpool og FC Barcelona, der endnu er sikre på kvalifikation til ottendedelsfinalerne i foråret.

Det har også Brian Priske noteret sig. Han var ellers skeptisk over for ændringen i begyndelsen, fortæller Feyenoord-træneren på et pressemøde.

– Da jeg først hørte, at UEFA ville ændre formatet, tænkte jeg også: hvorfor? Vi har noget, der fungerer rigtig godt, og jeg tror, at mange mennesker kunne lide formatet med gruppespillet.

– Men da jeg begyndte at tænke over det og så de første par kampe, tænkte jeg også: Okay, det her er faktisk ret interessant, for det er meget uforudsigeligt. Man ved ikke, hvad der kommer til at ske, og hvor mange point man har brug for. Hver kamp har sit eget liv, og det er det, man får ud af det.

En fordel for de små

I toppen af Champions League finder man som bekendt Liverpool, FC Barcelona og andre store klubber som Arsenal og Inter.

Men også – i Champions League-sammenhæng – mindre klubber som Brest, Lille og Aston Villa har klaret sig rigtig godt, og Brian Priske ser en fordel for netop dem ved den nye struktur.

– De mindre klubber føler, at de har en chance. Hver eneste kamp er en mulighed for at gå ud og præstere og måske have den lille smule held og de små marginaler. Det kan være, at modstanderen får et rødt kort, og det kan hjælpe dig.

– Så jeg synes, at formatet er meget, meget interessant. Forhåbentlig for fansene over hele Europa, men også for klubberne. Jeg synes, det er et rigtig godt format. Vi snakker her før jul, og der mangler stadig to kampe, og der er vist kun et par hold, som har kvalificeret sig.

– Fra vores eget synspunkt havde det været rart, at vi allerede var videre, men det er også derfor, at vi er i sporten. Det er fantastisk og uforudsigeligt, og vi ved, at vi har mulighed for at udrette gode ting.

Feyenoord ligger i øjeblikket på 18. pladsen med ti point.






Brøndby-stjerne på vej til Tyskland


Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Nu kan han spille for FC København

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Målkongen Biereth på vild liste

Falske Brøndby-rygter i omløb

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Stor hæder til Suzuki

De vil købe FC Midtjylland-profil

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Her er Superligaens bedste stadion

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Nordfransk point i Sydfrankrig

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste