Priske jubler: Det er meget interessant

Brian Priske er stor tilhænger af Champions Leagues nye ligaformat.



Ændringen blev heftigt debatteret, men seks kampe inde i Champions Leagues nye ligaformat ligner det en stor succes.

Klubberne mødes på kryds og tværs, og med to kampe tilbage af ligaspillet er det kun Liverpool og FC Barcelona, der endnu er sikre på kvalifikation til ottendedelsfinalerne i foråret.

Det har også Brian Priske noteret sig. Han var ellers skeptisk over for ændringen i begyndelsen, fortæller Feyenoord-træneren på et pressemøde.

– Da jeg først hørte, at UEFA ville ændre formatet, tænkte jeg også: hvorfor? Vi har noget, der fungerer rigtig godt, og jeg tror, at mange mennesker kunne lide formatet med gruppespillet.

– Men da jeg begyndte at tænke over det og så de første par kampe, tænkte jeg også: Okay, det her er faktisk ret interessant, for det er meget uforudsigeligt. Man ved ikke, hvad der kommer til at ske, og hvor mange point man har brug for. Hver kamp har sit eget liv, og det er det, man får ud af det.

En fordel for de små

I toppen af Champions League finder man som bekendt Liverpool, FC Barcelona og andre store klubber som Arsenal og Inter.

Men også – i Champions League-sammenhæng – mindre klubber som Brest, Lille og Aston Villa har klaret sig rigtig godt, og Brian Priske ser en fordel for netop dem ved den nye struktur.

– De mindre klubber føler, at de har en chance. Hver eneste kamp er en mulighed for at gå ud og præstere og måske have den lille smule held og de små marginaler. Det kan være, at modstanderen får et rødt kort, og det kan hjælpe dig.

– Så jeg synes, at formatet er meget, meget interessant. Forhåbentlig for fansene over hele Europa, men også for klubberne. Jeg synes, det er et rigtig godt format. Vi snakker her før jul, og der mangler stadig to kampe, og der er vist kun et par hold, som har kvalificeret sig.

– Fra vores eget synspunkt havde det været rart, at vi allerede var videre, men det er også derfor, at vi er i sporten. Det er fantastisk og uforudsigeligt, og vi ved, at vi har mulighed for at udrette gode ting.

Feyenoord ligger i øjeblikket på 18. pladsen med ti point.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job