Ændringen blev heftigt debatteret, men seks kampe inde i Champions Leagues nye ligaformat ligner det en stor succes.
Klubberne mødes på kryds og tværs, og med to kampe tilbage af ligaspillet er det kun Liverpool og FC Barcelona, der endnu er sikre på kvalifikation til ottendedelsfinalerne i foråret.
Det har også Brian Priske noteret sig. Han var ellers skeptisk over for ændringen i begyndelsen, fortæller Feyenoord-træneren på et pressemøde.
– Da jeg først hørte, at UEFA ville ændre formatet, tænkte jeg også: hvorfor? Vi har noget, der fungerer rigtig godt, og jeg tror, at mange mennesker kunne lide formatet med gruppespillet.
– Men da jeg begyndte at tænke over det og så de første par kampe, tænkte jeg også: Okay, det her er faktisk ret interessant, for det er meget uforudsigeligt. Man ved ikke, hvad der kommer til at ske, og hvor mange point man har brug for. Hver kamp har sit eget liv, og det er det, man får ud af det.
En fordel for de små
I toppen af Champions League finder man som bekendt Liverpool, FC Barcelona og andre store klubber som Arsenal og Inter.
Men også – i Champions League-sammenhæng – mindre klubber som Brest, Lille og Aston Villa har klaret sig rigtig godt, og Brian Priske ser en fordel for netop dem ved den nye struktur.
– De mindre klubber føler, at de har en chance. Hver eneste kamp er en mulighed for at gå ud og præstere og måske have den lille smule held og de små marginaler. Det kan være, at modstanderen får et rødt kort, og det kan hjælpe dig.
– Så jeg synes, at formatet er meget, meget interessant. Forhåbentlig for fansene over hele Europa, men også for klubberne. Jeg synes, det er et rigtig godt format. Vi snakker her før jul, og der mangler stadig to kampe, og der er vist kun et par hold, som har kvalificeret sig.
– Fra vores eget synspunkt havde det været rart, at vi allerede var videre, men det er også derfor, at vi er i sporten. Det er fantastisk og uforudsigeligt, og vi ved, at vi har mulighed for at udrette gode ting.
Feyenoord ligger i øjeblikket på 18. pladsen med ti point.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
INTERVIEW