Real Madrid straffede Inters dumheder

Inter og især Arturo Vidal dummede sig i afgørende situationer, og det kostede et nederlag på 0-2 til Real Madrid.



Efter en skidt start på denne sæsons Champions League har Real Madrid med to sejre i træk over Inter bragt sig i en gunstig position til at komme videre til ottendedelsfinalerne.

Efter at have vundet 3-2 hjemme på Bernabeu mod Christian Eriksens Inter tog spanierne til Milano onsdag aften og snuppede en sejr på 2-0. Eriksen fik de sidste fire minutter plus tillægstid på banen.

Det efterlader italienerne med bare to point, mens Real Madrid kommer på syv point med to runder igen.

Nederlaget kan Inter i høj grad takke sig selv for.

Inter havde hårdt brug for en sejr for at holde sig til i kampen om en af de to pladser, som giver videre avancement fra gruppen. Men italienerne gjorde det meget svært for sig selv.

Der var ikke spillet meget mere end fem minutter, før Nicolo Barella begik et klodset straffespark på Nacho, som var søgt med frem i feltet.

I Sergio Ramos’ fravær fik Eden Hazard chancen fra straffesparkspletten, og han sendte sikkert gæsterne i front.

Antonio Contes mandskab virkede noget ude af balance i defensiven, og spanierne var to gange inden for kort tid tæt på at fordoble føringen.

Først måtte den ene opstander stoppe et skudforsøg fra Lucas Vazquez, mens Ferland Mendy noget uforståeligt forsøgte en tværaflevering i feltet, da han ellers var alene igennem til afslutning.

Inter levede i kampen, men efter 33 minutter viste Arturo Vidal sig fra sin mest tåbelige side og gjorde arbejdsbetingelserne unødigt svære for holdkammeraterne.

Den iltre chilener følte sig snydt for et straffespark, men allerede inden dommeren havde haft mulighed for at lade VAR-systemet efterse situationen, farede Vidal hen og brokkede sig højlydt til dommeren.

Det gav et gult kort, som normalt tager toppen af hidsigheden på en spiller ved sine fulde fem, men Vidal gik blot endnu tættere på ophavsmanden og råbte ham ind i hovedet. To gule kort på fem sekunder og marchordre til midtbanemotoren.

Det begyndte for alvor at se svært ud for Inter, da matchvinderen fra det omvendte opgør på Bernabeu, Rodrygo, gjorde en flot entre efter sin indskiftning i 59. minut.

Han havde været på banen i omkring et minut, da Lucas Vazquez chippede bolden til bagstolpen, hvor den unge brasilianer helflugtede 2-0-scoringen ind.

Ivan Perisic kom frem til Inters bedste reduceringsmulighed, men Thibaut Courtois dykkede ned og reddede forsøget fra kroaten.

Tidligere onsdag vandt Borussia Mönchengladbach hjemme med hele 4-0 over Shakhtar Donetsk. Det sender tyskerne i front af gruppen med otte point. Shakhtar har fire point på tredjepladsen.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Tæt på utrolig kamprekord

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

FC Midtjylland – FC København

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Hylder Manchester United-stjerne

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Brøndby IF – Randers FC

Tror på overraskelse i startopstilling

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp