Efter en skidt start på denne sæsons Champions League har Real Madrid med to sejre i træk over Inter bragt sig i en gunstig position til at komme videre til ottendedelsfinalerne.
Efter at have vundet 3-2 hjemme på Bernabeu mod Christian Eriksens Inter tog spanierne til Milano onsdag aften og snuppede en sejr på 2-0. Eriksen fik de sidste fire minutter plus tillægstid på banen.
Det efterlader italienerne med bare to point, mens Real Madrid kommer på syv point med to runder igen.
Nederlaget kan Inter i høj grad takke sig selv for.
Inter havde hårdt brug for en sejr for at holde sig til i kampen om en af de to pladser, som giver videre avancement fra gruppen. Men italienerne gjorde det meget svært for sig selv.
Der var ikke spillet meget mere end fem minutter, før Nicolo Barella begik et klodset straffespark på Nacho, som var søgt med frem i feltet.
I Sergio Ramos’ fravær fik Eden Hazard chancen fra straffesparkspletten, og han sendte sikkert gæsterne i front.
Antonio Contes mandskab virkede noget ude af balance i defensiven, og spanierne var to gange inden for kort tid tæt på at fordoble føringen.
Først måtte den ene opstander stoppe et skudforsøg fra Lucas Vazquez, mens Ferland Mendy noget uforståeligt forsøgte en tværaflevering i feltet, da han ellers var alene igennem til afslutning.
Inter levede i kampen, men efter 33 minutter viste Arturo Vidal sig fra sin mest tåbelige side og gjorde arbejdsbetingelserne unødigt svære for holdkammeraterne.
Den iltre chilener følte sig snydt for et straffespark, men allerede inden dommeren havde haft mulighed for at lade VAR-systemet efterse situationen, farede Vidal hen og brokkede sig højlydt til dommeren.
Det gav et gult kort, som normalt tager toppen af hidsigheden på en spiller ved sine fulde fem, men Vidal gik blot endnu tættere på ophavsmanden og råbte ham ind i hovedet. To gule kort på fem sekunder og marchordre til midtbanemotoren.
Det begyndte for alvor at se svært ud for Inter, da matchvinderen fra det omvendte opgør på Bernabeu, Rodrygo, gjorde en flot entre efter sin indskiftning i 59. minut.
Han havde været på banen i omkring et minut, da Lucas Vazquez chippede bolden til bagstolpen, hvor den unge brasilianer helflugtede 2-0-scoringen ind.
Ivan Perisic kom frem til Inters bedste reduceringsmulighed, men Thibaut Courtois dykkede ned og reddede forsøget fra kroaten.
Tidligere onsdag vandt Borussia Mönchengladbach hjemme med hele 4-0 over Shakhtar Donetsk. Det sender tyskerne i front af gruppen med otte point. Shakhtar har fire point på tredjepladsen.
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
Superligaboss om FCK: Pas på med det
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
