Efter en skidt start på denne sæsons Champions League har Real Madrid med to sejre i træk over Inter bragt sig i en gunstig position til at komme videre til ottendedelsfinalerne.
Efter at have vundet 3-2 hjemme på Bernabeu mod Christian Eriksens Inter tog spanierne til Milano onsdag aften og snuppede en sejr på 2-0. Eriksen fik de sidste fire minutter plus tillægstid på banen.
Det efterlader italienerne med bare to point, mens Real Madrid kommer på syv point med to runder igen.
Nederlaget kan Inter i høj grad takke sig selv for.
Inter havde hårdt brug for en sejr for at holde sig til i kampen om en af de to pladser, som giver videre avancement fra gruppen. Men italienerne gjorde det meget svært for sig selv.
Der var ikke spillet meget mere end fem minutter, før Nicolo Barella begik et klodset straffespark på Nacho, som var søgt med frem i feltet.
I Sergio Ramos’ fravær fik Eden Hazard chancen fra straffesparkspletten, og han sendte sikkert gæsterne i front.
Antonio Contes mandskab virkede noget ude af balance i defensiven, og spanierne var to gange inden for kort tid tæt på at fordoble føringen.
Først måtte den ene opstander stoppe et skudforsøg fra Lucas Vazquez, mens Ferland Mendy noget uforståeligt forsøgte en tværaflevering i feltet, da han ellers var alene igennem til afslutning.
Inter levede i kampen, men efter 33 minutter viste Arturo Vidal sig fra sin mest tåbelige side og gjorde arbejdsbetingelserne unødigt svære for holdkammeraterne.
Den iltre chilener følte sig snydt for et straffespark, men allerede inden dommeren havde haft mulighed for at lade VAR-systemet efterse situationen, farede Vidal hen og brokkede sig højlydt til dommeren.
Det gav et gult kort, som normalt tager toppen af hidsigheden på en spiller ved sine fulde fem, men Vidal gik blot endnu tættere på ophavsmanden og råbte ham ind i hovedet. To gule kort på fem sekunder og marchordre til midtbanemotoren.
Det begyndte for alvor at se svært ud for Inter, da matchvinderen fra det omvendte opgør på Bernabeu, Rodrygo, gjorde en flot entre efter sin indskiftning i 59. minut.
Han havde været på banen i omkring et minut, da Lucas Vazquez chippede bolden til bagstolpen, hvor den unge brasilianer helflugtede 2-0-scoringen ind.
Ivan Perisic kom frem til Inters bedste reduceringsmulighed, men Thibaut Courtois dykkede ned og reddede forsøget fra kroaten.
Tidligere onsdag vandt Borussia Mönchengladbach hjemme med hele 4-0 over Shakhtar Donetsk. Det sender tyskerne i front af gruppen med otte point. Shakhtar har fire point på tredjepladsen.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
AGF – Viborg FF
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Alexander Lind revser Superliga-profil
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
