Reddede kæmpebrag: FCM skal have al æren

Viaplay Group ville ikke betale for at vise FC Midtjyllands brag mod Benfica, men nu kan danske fans alligevel se opgøret, da Arbejdernes Landsbank, TV Midtvest og FC Midtjylland har indgået et samarbejde.



Allerede mandag hang der sorte skyer henover kæmpebraget mellem FC Midtjylland og SL Benfica i tredje kvalifikationsrunde af Champions League.

Det fortalte FC Midtjyllands kommercielle direktør, Jacob Jørgensen, til Tipsbladet, der på daværende tidspunkt ventede på en afklaring fra Viaplay Group, om de ville købe rettighederne til at vise opgøret på dansk tv.

Den kom senere samme dag, og det var nedslående nyt. Viaplay Group valgte ikke at købe rettighederne til at vise kampen på dansk tv.

Nu er der så landet en glædelig nyhed for danske fodboldfans, da Arbejdernes Landsbank, TV Midtvest og FC Midtjylland har indgået et samarbejde om at købe kampen og vise den på TV Midtvests hjemmeside.

– Helt grundlæggende så er det FC Midtjylland, der skal have æren. Det er dem, der har sat en proces igang, og på et tidspunkt spørger de, om det er noget, vi ønsker at være med i og det er der ikke noget, vi hellere vil, siger branding- og kommunikationsdirektør hos Arbejdernes Landsbank, Peter Froulund, til Tipsbladet om deres deltagelse i samarbejdet, inden han fortsætter.

– Vi vil også gerne have, at dels vores logo bliver vist, men også at rigtig mange FC Midtjylland-fans og generelt fans, der følger danske hold i Europa, får muligheden for at se den.

Processen om købet af kampen startede i dag, og så er der blevet handlet hurtigt mellem de tre samarbejdspartnere. Der er også blevet lagt et beløb for at kunne vise kampen, men den del vil Peter Froulund ikke løfte sløret for.

– Nej, det vil jeg ikke. Det er bedst sådan, men jeg kan godt forstå, at du spørger, siger han til Tipsbladet, uden at ville komme det nærmere.

FC Midtjylland tager hul på tredje kvalifikationsrunde i Champions League klokken 21.00 på Estadio da Luz mod SL Benfica. Returopgøret spilles i næste uge på MCH Arena.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Positive forhandlinger med Nartey



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!