Reddede kæmpebrag: FCM skal have al æren

Viaplay Group ville ikke betale for at vise FC Midtjyllands brag mod Benfica, men nu kan danske fans alligevel se opgøret, da Arbejdernes Landsbank, TV Midtvest og FC Midtjylland har indgået et samarbejde.



Allerede mandag hang der sorte skyer henover kæmpebraget mellem FC Midtjylland og SL Benfica i tredje kvalifikationsrunde af Champions League.

Det fortalte FC Midtjyllands kommercielle direktør, Jacob Jørgensen, til Tipsbladet, der på daværende tidspunkt ventede på en afklaring fra Viaplay Group, om de ville købe rettighederne til at vise opgøret på dansk tv.

Den kom senere samme dag, og det var nedslående nyt. Viaplay Group valgte ikke at købe rettighederne til at vise kampen på dansk tv.

Nu er der så landet en glædelig nyhed for danske fodboldfans, da Arbejdernes Landsbank, TV Midtvest og FC Midtjylland har indgået et samarbejde om at købe kampen og vise den på TV Midtvests hjemmeside.

– Helt grundlæggende så er det FC Midtjylland, der skal have æren. Det er dem, der har sat en proces igang, og på et tidspunkt spørger de, om det er noget, vi ønsker at være med i og det er der ikke noget, vi hellere vil, siger branding- og kommunikationsdirektør hos Arbejdernes Landsbank, Peter Froulund, til Tipsbladet om deres deltagelse i samarbejdet, inden han fortsætter.

– Vi vil også gerne have, at dels vores logo bliver vist, men også at rigtig mange FC Midtjylland-fans og generelt fans, der følger danske hold i Europa, får muligheden for at se den.

Processen om købet af kampen startede i dag, og så er der blevet handlet hurtigt mellem de tre samarbejdspartnere. Der er også blevet lagt et beløb for at kunne vise kampen, men den del vil Peter Froulund ikke løfte sløret for.

– Nej, det vil jeg ikke. Det er bedst sådan, men jeg kan godt forstå, at du spørger, siger han til Tipsbladet, uden at ville komme det nærmere.

FC Midtjylland tager hul på tredje kvalifikationsrunde i Champions League klokken 21.00 på Estadio da Luz mod SL Benfica. Returopgøret spilles i næste uge på MCH Arena.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Houston, vi har et kortproblem

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Klar transfermelding

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Algeriet

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Portugal – DR Congo

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Jeg får så ondt i maven over det

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’