Allerede mandag hang der sorte skyer henover kæmpebraget mellem FC Midtjylland og SL Benfica i tredje kvalifikationsrunde af Champions League.
Det fortalte FC Midtjyllands kommercielle direktør, Jacob Jørgensen, til Tipsbladet, der på daværende tidspunkt ventede på en afklaring fra Viaplay Group, om de ville købe rettighederne til at vise opgøret på dansk tv.
Den kom senere samme dag, og det var nedslående nyt. Viaplay Group valgte ikke at købe rettighederne til at vise kampen på dansk tv.
Nu er der så landet en glædelig nyhed for danske fodboldfans, da Arbejdernes Landsbank, TV Midtvest og FC Midtjylland har indgået et samarbejde om at købe kampen og vise den på TV Midtvests hjemmeside.
– Helt grundlæggende så er det FC Midtjylland, der skal have æren. Det er dem, der har sat en proces igang, og på et tidspunkt spørger de, om det er noget, vi ønsker at være med i og det er der ikke noget, vi hellere vil, siger branding- og kommunikationsdirektør hos Arbejdernes Landsbank, Peter Froulund, til Tipsbladet om deres deltagelse i samarbejdet, inden han fortsætter.
– Vi vil også gerne have, at dels vores logo bliver vist, men også at rigtig mange FC Midtjylland-fans og generelt fans, der følger danske hold i Europa, får muligheden for at se den.
Processen om købet af kampen startede i dag, og så er der blevet handlet hurtigt mellem de tre samarbejdspartnere. Der er også blevet lagt et beløb for at kunne vise kampen, men den del vil Peter Froulund ikke løfte sløret for.
– Nej, det vil jeg ikke. Det er bedst sådan, men jeg kan godt forstå, at du spørger, siger han til Tipsbladet, uden at ville komme det nærmere.
FC Midtjylland tager hul på tredje kvalifikationsrunde i Champions League klokken 21.00 på Estadio da Luz mod SL Benfica. Returopgøret spilles i næste uge på MCH Arena.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
Her kan du se FC København mod FC Polissya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
MEDIE