Allerede mandag hang der sorte skyer henover kæmpebraget mellem FC Midtjylland og SL Benfica i tredje kvalifikationsrunde af Champions League.
Det fortalte FC Midtjyllands kommercielle direktør, Jacob Jørgensen, til Tipsbladet, der på daværende tidspunkt ventede på en afklaring fra Viaplay Group, om de ville købe rettighederne til at vise opgøret på dansk tv.
Den kom senere samme dag, og det var nedslående nyt. Viaplay Group valgte ikke at købe rettighederne til at vise kampen på dansk tv.
Nu er der så landet en glædelig nyhed for danske fodboldfans, da Arbejdernes Landsbank, TV Midtvest og FC Midtjylland har indgået et samarbejde om at købe kampen og vise den på TV Midtvests hjemmeside.
– Helt grundlæggende så er det FC Midtjylland, der skal have æren. Det er dem, der har sat en proces igang, og på et tidspunkt spørger de, om det er noget, vi ønsker at være med i og det er der ikke noget, vi hellere vil, siger branding- og kommunikationsdirektør hos Arbejdernes Landsbank, Peter Froulund, til Tipsbladet om deres deltagelse i samarbejdet, inden han fortsætter.
– Vi vil også gerne have, at dels vores logo bliver vist, men også at rigtig mange FC Midtjylland-fans og generelt fans, der følger danske hold i Europa, får muligheden for at se den.
Processen om købet af kampen startede i dag, og så er der blevet handlet hurtigt mellem de tre samarbejdspartnere. Der er også blevet lagt et beløb for at kunne vise kampen, men den del vil Peter Froulund ikke løfte sløret for.
– Nej, det vil jeg ikke. Det er bedst sådan, men jeg kan godt forstå, at du spørger, siger han til Tipsbladet, uden at ville komme det nærmere.
FC Midtjylland tager hul på tredje kvalifikationsrunde i Champions League klokken 21.00 på Estadio da Luz mod SL Benfica. Returopgøret spilles i næste uge på MCH Arena.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
Brøndby fyrer Steve Cooper
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL