Rev FCM-spiller ud i første halvleg: Aldrig rart

Det er aldrig særlig rart at skifte en spiller ud i første halvleg. Men det var nu engang nødvendigt for Thomas Thomasberg i FC Midtjyllands returkamp mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.



BUDAPEST (Tipsbladet): FC Midtjylland fik en rædselsfuld start på returkampen mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.

Det ungarske mesterhold kom foran efter 17 minutter, og midtjyderne så håbløse ud i indledningen af kampen. 

Og det fik da også sine konsekvenser. 

Cheftræner Thomas Thomasberg hev nemlig Kristoffer Askildsen fra banen blot en halv time inde i kampen. 

Og det er aldrig rart at foretage så tidlig en udskiftning, fortæller cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter aftenens europæiske brag.

– Det er aldrig fedt at skifte nogen ud i første halvleg. Det sagde jeg også til ham. Men det var den udskiftning, der var mest nærliggende. Ham skal vi selvfølgelig lige have klappet på skulderen og fået videre her de næste par kampe.

Selvom om 'UIvene' kom vaklende fra start, var cheftræneren aldrig bange for, at Champions League-drømmen vil ryge i vasken. 

– Nej, jeg blev ikke bange. Men jeg synes da, det var spændende. I det sidste kvarters tid i første halvleg fik jeg fornemmelsen af, at vi godt kunne score. Og så skulle de jo op og score tre, og det fik vi jo heldigvis holdt dem fra. Den anden halvleg, vi spiller her, det er sådan man skal spille en udebanekamp. Man kan ikke undgå, at de andre kommer til chancer, men vi gjorde det rigtig godt, fortæller Thomasberg. 

I næste runde af Champions League-kvalifikationen skal Midtjylland møde de slovakiske mestre fra Slovan Bratislava.





TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Belgien – Iran

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vil smadre transferrekord

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyskland – Elfenbenskysten