Rev FCM-spiller ud i første halvleg: Aldrig rart

Det er aldrig særlig rart at skifte en spiller ud i første halvleg. Men det var nu engang nødvendigt for Thomas Thomasberg i FC Midtjyllands returkamp mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.



BUDAPEST (Tipsbladet): FC Midtjylland fik en rædselsfuld start på returkampen mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.

Det ungarske mesterhold kom foran efter 17 minutter, og midtjyderne så håbløse ud i indledningen af kampen. 

Og det fik da også sine konsekvenser. 

Cheftræner Thomas Thomasberg hev nemlig Kristoffer Askildsen fra banen blot en halv time inde i kampen. 

Og det er aldrig rart at foretage så tidlig en udskiftning, fortæller cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter aftenens europæiske brag.

– Det er aldrig fedt at skifte nogen ud i første halvleg. Det sagde jeg også til ham. Men det var den udskiftning, der var mest nærliggende. Ham skal vi selvfølgelig lige have klappet på skulderen og fået videre her de næste par kampe.

Selvom om 'UIvene' kom vaklende fra start, var cheftræneren aldrig bange for, at Champions League-drømmen vil ryge i vasken. 

– Nej, jeg blev ikke bange. Men jeg synes da, det var spændende. I det sidste kvarters tid i første halvleg fik jeg fornemmelsen af, at vi godt kunne score. Og så skulle de jo op og score tre, og det fik vi jo heldigvis holdt dem fra. Den anden halvleg, vi spiller her, det er sådan man skal spille en udebanekamp. Man kan ikke undgå, at de andre kommer til chancer, men vi gjorde det rigtig godt, fortæller Thomasberg. 

I næste runde af Champions League-kvalifikationen skal Midtjylland møde de slovakiske mestre fra Slovan Bratislava.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpebud på 16-årig

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Laudrup stopper på TV 2

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller