Rev FCM-spiller ud i første halvleg: Aldrig rart

Det er aldrig særlig rart at skifte en spiller ud i første halvleg. Men det var nu engang nødvendigt for Thomas Thomasberg i FC Midtjyllands returkamp mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.



BUDAPEST (Tipsbladet): FC Midtjylland fik en rædselsfuld start på returkampen mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.

Det ungarske mesterhold kom foran efter 17 minutter, og midtjyderne så håbløse ud i indledningen af kampen. 

Og det fik da også sine konsekvenser. 

Cheftræner Thomas Thomasberg hev nemlig Kristoffer Askildsen fra banen blot en halv time inde i kampen. 

Og det er aldrig rart at foretage så tidlig en udskiftning, fortæller cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter aftenens europæiske brag.

– Det er aldrig fedt at skifte nogen ud i første halvleg. Det sagde jeg også til ham. Men det var den udskiftning, der var mest nærliggende. Ham skal vi selvfølgelig lige have klappet på skulderen og fået videre her de næste par kampe.

Selvom om 'UIvene' kom vaklende fra start, var cheftræneren aldrig bange for, at Champions League-drømmen vil ryge i vasken. 

– Nej, jeg blev ikke bange. Men jeg synes da, det var spændende. I det sidste kvarters tid i første halvleg fik jeg fornemmelsen af, at vi godt kunne score. Og så skulle de jo op og score tre, og det fik vi jo heldigvis holdt dem fra. Den anden halvleg, vi spiller her, det er sådan man skal spille en udebanekamp. Man kan ikke undgå, at de andre kommer til chancer, men vi gjorde det rigtig godt, fortæller Thomasberg. 

I næste runde af Champions League-kvalifikationen skal Midtjylland møde de slovakiske mestre fra Slovan Bratislava.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

City med vildt rekordbud

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff