Rev FCM-spiller ud i første halvleg: Aldrig rart

Det er aldrig særlig rart at skifte en spiller ud i første halvleg. Men det var nu engang nødvendigt for Thomas Thomasberg i FC Midtjyllands returkamp mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.



BUDAPEST (Tipsbladet): FC Midtjylland fik en rædselsfuld start på returkampen mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.

Det ungarske mesterhold kom foran efter 17 minutter, og midtjyderne så håbløse ud i indledningen af kampen. 

Og det fik da også sine konsekvenser. 

Cheftræner Thomas Thomasberg hev nemlig Kristoffer Askildsen fra banen blot en halv time inde i kampen. 

Og det er aldrig rart at foretage så tidlig en udskiftning, fortæller cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter aftenens europæiske brag.

– Det er aldrig fedt at skifte nogen ud i første halvleg. Det sagde jeg også til ham. Men det var den udskiftning, der var mest nærliggende. Ham skal vi selvfølgelig lige have klappet på skulderen og fået videre her de næste par kampe.

Selvom om 'UIvene' kom vaklende fra start, var cheftræneren aldrig bange for, at Champions League-drømmen vil ryge i vasken. 

– Nej, jeg blev ikke bange. Men jeg synes da, det var spændende. I det sidste kvarters tid i første halvleg fik jeg fornemmelsen af, at vi godt kunne score. Og så skulle de jo op og score tre, og det fik vi jo heldigvis holdt dem fra. Den anden halvleg, vi spiller her, det er sådan man skal spille en udebanekamp. Man kan ikke undgå, at de andre kommer til chancer, men vi gjorde det rigtig godt, fortæller Thomasberg. 

I næste runde af Champions League-kvalifikationen skal Midtjylland møde de slovakiske mestre fra Slovan Bratislava.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Monsterbud på vej

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Tysk VM-chok



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026