Rev FCM-spiller ud i første halvleg: Aldrig rart

Det er aldrig særlig rart at skifte en spiller ud i første halvleg. Men det var nu engang nødvendigt for Thomas Thomasberg i FC Midtjyllands returkamp mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.



BUDAPEST (Tipsbladet): FC Midtjylland fik en rædselsfuld start på returkampen mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.

Det ungarske mesterhold kom foran efter 17 minutter, og midtjyderne så håbløse ud i indledningen af kampen. 

Og det fik da også sine konsekvenser. 

Cheftræner Thomas Thomasberg hev nemlig Kristoffer Askildsen fra banen blot en halv time inde i kampen. 

Og det er aldrig rart at foretage så tidlig en udskiftning, fortæller cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter aftenens europæiske brag.

– Det er aldrig fedt at skifte nogen ud i første halvleg. Det sagde jeg også til ham. Men det var den udskiftning, der var mest nærliggende. Ham skal vi selvfølgelig lige have klappet på skulderen og fået videre her de næste par kampe.

Selvom om 'UIvene' kom vaklende fra start, var cheftræneren aldrig bange for, at Champions League-drømmen vil ryge i vasken. 

– Nej, jeg blev ikke bange. Men jeg synes da, det var spændende. I det sidste kvarters tid i første halvleg fik jeg fornemmelsen af, at vi godt kunne score. Og så skulle de jo op og score tre, og det fik vi jo heldigvis holdt dem fra. Den anden halvleg, vi spiller her, det er sådan man skal spille en udebanekamp. Man kan ikke undgå, at de andre kommer til chancer, men vi gjorde det rigtig godt, fortæller Thomasberg. 

I næste runde af Champions League-kvalifikationen skal Midtjylland møde de slovakiske mestre fra Slovan Bratislava.





LIVE

TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

FCM-flop i chokskifte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Argentinsk træner kræver forbedringer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

PSG meldes enig med Barca-profil

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Et kæmpestort skifte’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Diant Ramaj forhandler om et skifte