Barcelona tabte tirsdag aften med ydmygende 0-3 mod Bayern München, hvor tyskerne end ikke foldede sig helt ud. Det er en kamp, som de nu får mange hug for – og den catalanske sportsavis Sport holder ikke igen.
I deres karaktergivning til hver enkel Barcelona-spiller er der særligt fire spillere, som skiller sig usædvanligt skidt ud. På deres skala, der går fra 1-10 er det meget sjældent, at der bliver høje og lave bedømmelser.
Men denne gang blev der givet karakteren 3 til både Luuk de Jong, Memphis Depay, Sergio Busquets og Sergi Roberto. Her kunne sidstnævnte også mærke tilskuernes opfattelse af ham, da han blev pebet fra banen.
For Busquets blev det påpeget, at han blev helt overvundet på midtbanen, og ikke evnede at holde på bolden, når der var brug for det.
Endelig blev det bemærket ved de to nye hollændere, at det var første gang, at Memphis Depay forsvandt ud af en kamp, hvor Upamecano i Bayern-forsvaret lukkede helt ned for ham. Endnu værre var det givetvis for Luuk de Jong, som spillede sin første kamp for Barcelona.
– Meget skuffende debut af hollænderen. Han er lige kommet og var kun i stand til at sende nogle bolde afsted – og han mislykkedes med at komme igennem den defensive mur hver eneste gang, lyder dommen.
Barcelonas tilstand er desuden noget, som chokerer Preben Elkjær meget efter nederlaget til Bayern. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
