Schmeichels Celtic smadrer FCM-bøddel

Celtic var overlegne og vandt Champions League-hjemmekampen over Slovan Bratislava med 5-1.



Den skotske storklub Celtic og landsholdsmålmand Kasper Schmeichel lægger fra land i Champions Leagues nye ligafase med tre point og storspil.

Hjemme på Celtic Park i Glasgow blev der uddelt klø til gæsterne fra Slovan Bratislava. De skotske fodboldmestre vandt 5-1 over slovakkerne, der slog FC Midtjylland i den afgørende kvalifikationsrunde om en plads i ligafasen.

Kasper Schmeichel fik dermed et glædeligt gensyn med Europas bedste klubturnering, som han deltager i for blot anden gang i karrieren.

I 2016/17-sæsonen vogtede han buret i otte ud af Leicesters ti kampe i turneringen, og han stod blandt andet to brandkampe mod FC København.

Slovan Bratislava ydede så begrænset modstand, at Schmeichel kunne øjne et rent bur i sit Champions League-comeback, men han kunne intet stille op ved slovakkernes flotte reduceringsmål i anden halvleg.

Celtic scorede første gang i det 17. minut, da Liam Scales headede bolden i mål efter et af holdets mange hjørnespark.

Straks efter pausen kom skotterne på 2-0, da japaneren Kyogo Furuhashi skubbede bolden ind i et tomt mål fra få meters afstand.

I det 55. minut fik Celtic så tilkendt et straffespark, og det omsatte nyindkøbet Arne Engels til 3-0.

Kampen synes helt lukket, men fem minutter senere fik den lidt liv, da østrigeren Kevin Wimmer drejede bolden op i målhjørnet med ydersiden uden chance for Kasper Schmeichel.

Daizen Maeda øgede til 4-1 efter 70 minutters spil, og til sidst kunne indskiftede Adam Idah gøre det til 5-1.

Mens Kasper Schmeichel åbnede turneringen med en sejr, gik det lige modsat for en anden landsholdsspiller. Andreas Skov Olsen spillede hele opgøret for Club Brugge, der tabte 0-3 hjemme til Borussia Dortmund.

Indskifteren Jamie Bynoe-Gittens blev den store helt for tyskerne. Den 20-årige englænder kom ind midt i anden halvleg, og han fik nettet til at blafre i det 76. og 86. minut. I det femte tillægsminut øgede Serhou Guirassy til 3-0 på straffespark.

Casper Nielsen sad på bænken i hele kampen for Club Brugge.

I Paris lykkedes det PSG at tage en ventet hjemmesejr over Girona, men det holdt hårdt.

Gæsternes målmand, argentineren Paulo Gazzaniga, var tæt på at holde nullet efter en pragtkamp, men endte i stedet som skurk. I det 90. minut lod han et svagt skud – eller et sløjt indlæg – fra Nuno Mendes gå mellem sine hænder og ben og ind i mål. Dermed vandt PSG CL-åbneren 1-0.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

FC København – FC Fredericia

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Millionregn over FC Midtjylland

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Topchef får nyt job i FCK



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afslører vild transfer-historie

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Benhård Brian Riemer-melding

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Randers FC – Silkeborg IF

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

“Ingen er uerstattelige”

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Så blev det officielt

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig