Den skotske storklub Celtic og landsholdsmålmand Kasper Schmeichel lægger fra land i Champions Leagues nye ligafase med tre point og storspil.
Hjemme på Celtic Park i Glasgow blev der uddelt klø til gæsterne fra Slovan Bratislava. De skotske fodboldmestre vandt 5-1 over slovakkerne, der slog FC Midtjylland i den afgørende kvalifikationsrunde om en plads i ligafasen.
Kasper Schmeichel fik dermed et glædeligt gensyn med Europas bedste klubturnering, som han deltager i for blot anden gang i karrieren.
I 2016/17-sæsonen vogtede han buret i otte ud af Leicesters ti kampe i turneringen, og han stod blandt andet to brandkampe mod FC København.
Slovan Bratislava ydede så begrænset modstand, at Schmeichel kunne øjne et rent bur i sit Champions League-comeback, men han kunne intet stille op ved slovakkernes flotte reduceringsmål i anden halvleg.
Celtic scorede første gang i det 17. minut, da Liam Scales headede bolden i mål efter et af holdets mange hjørnespark.
Straks efter pausen kom skotterne på 2-0, da japaneren Kyogo Furuhashi skubbede bolden ind i et tomt mål fra få meters afstand.
I det 55. minut fik Celtic så tilkendt et straffespark, og det omsatte nyindkøbet Arne Engels til 3-0.
Kampen synes helt lukket, men fem minutter senere fik den lidt liv, da østrigeren Kevin Wimmer drejede bolden op i målhjørnet med ydersiden uden chance for Kasper Schmeichel.
Daizen Maeda øgede til 4-1 efter 70 minutters spil, og til sidst kunne indskiftede Adam Idah gøre det til 5-1.
Mens Kasper Schmeichel åbnede turneringen med en sejr, gik det lige modsat for en anden landsholdsspiller. Andreas Skov Olsen spillede hele opgøret for Club Brugge, der tabte 0-3 hjemme til Borussia Dortmund.
Indskifteren Jamie Bynoe-Gittens blev den store helt for tyskerne. Den 20-årige englænder kom ind midt i anden halvleg, og han fik nettet til at blafre i det 76. og 86. minut. I det femte tillægsminut øgede Serhou Guirassy til 3-0 på straffespark.
Casper Nielsen sad på bænken i hele kampen for Club Brugge.
I Paris lykkedes det PSG at tage en ventet hjemmesejr over Girona, men det holdt hårdt.
Gæsternes målmand, argentineren Paulo Gazzaniga, var tæt på at holde nullet efter en pragtkamp, men endte i stedet som skurk. I det 90. minut lod han et svagt skud – eller et sløjt indlæg – fra Nuno Mendes gå mellem sine hænder og ben og ind i mål. Dermed vandt PSG CL-åbneren 1-0.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG