Schmeichels Celtic smadrer FCM-bøddel

Celtic var overlegne og vandt Champions League-hjemmekampen over Slovan Bratislava med 5-1.



Den skotske storklub Celtic og landsholdsmålmand Kasper Schmeichel lægger fra land i Champions Leagues nye ligafase med tre point og storspil.

Hjemme på Celtic Park i Glasgow blev der uddelt klø til gæsterne fra Slovan Bratislava. De skotske fodboldmestre vandt 5-1 over slovakkerne, der slog FC Midtjylland i den afgørende kvalifikationsrunde om en plads i ligafasen.

Kasper Schmeichel fik dermed et glædeligt gensyn med Europas bedste klubturnering, som han deltager i for blot anden gang i karrieren.

I 2016/17-sæsonen vogtede han buret i otte ud af Leicesters ti kampe i turneringen, og han stod blandt andet to brandkampe mod FC København.

Slovan Bratislava ydede så begrænset modstand, at Schmeichel kunne øjne et rent bur i sit Champions League-comeback, men han kunne intet stille op ved slovakkernes flotte reduceringsmål i anden halvleg.

Celtic scorede første gang i det 17. minut, da Liam Scales headede bolden i mål efter et af holdets mange hjørnespark.

Straks efter pausen kom skotterne på 2-0, da japaneren Kyogo Furuhashi skubbede bolden ind i et tomt mål fra få meters afstand.

I det 55. minut fik Celtic så tilkendt et straffespark, og det omsatte nyindkøbet Arne Engels til 3-0.

Kampen synes helt lukket, men fem minutter senere fik den lidt liv, da østrigeren Kevin Wimmer drejede bolden op i målhjørnet med ydersiden uden chance for Kasper Schmeichel.

Daizen Maeda øgede til 4-1 efter 70 minutters spil, og til sidst kunne indskiftede Adam Idah gøre det til 5-1.

Mens Kasper Schmeichel åbnede turneringen med en sejr, gik det lige modsat for en anden landsholdsspiller. Andreas Skov Olsen spillede hele opgøret for Club Brugge, der tabte 0-3 hjemme til Borussia Dortmund.

Indskifteren Jamie Bynoe-Gittens blev den store helt for tyskerne. Den 20-årige englænder kom ind midt i anden halvleg, og han fik nettet til at blafre i det 76. og 86. minut. I det femte tillægsminut øgede Serhou Guirassy til 3-0 på straffespark.

Casper Nielsen sad på bænken i hele kampen for Club Brugge.

I Paris lykkedes det PSG at tage en ventet hjemmesejr over Girona, men det holdt hårdt.

Gæsternes målmand, argentineren Paulo Gazzaniga, var tæt på at holde nullet efter en pragtkamp, men endte i stedet som skurk. I det 90. minut lod han et svagt skud – eller et sløjt indlæg – fra Nuno Mendes gå mellem sine hænder og ben og ind i mål. Dermed vandt PSG CL-åbneren 1-0.

/ritzau/





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Dansk målsluger skifter til topklub

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Forventer kæmpe jobtilbud

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

‘Ronaldo vinder kampen’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

– Alt for meget kaos i Horsens

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Viaplay hæver priserne

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen