Manchester United har ikke fået en særligt overbevisende start på sæsonen, og ifølge lokalavisen Manchester Evening News har Manchester United-ledelsen nu taget kontakt til den tidligere Tottenham-cheftræner Mauricio Pochettino.
Manchester United tabte onsdag med 2-1 til Istanbul Basaksehir, og dermed har Ole Gunnar Solskjærs tropper nu tabt fire af klubbens seneste ni kampe i Premier League og Champions League. I søndags blev det således også til 1-0-nederlag mod Arsenal på Old Trafford.
Solskjærs tropper ligger aktuelt på 15. pladsen i Premier League-tabellen.
Skæbnekamp på lørdag
Manchester Evening News skriver, at Manchester Uniteds ledelse har kontaktet Mauricio Pochettinos repræsentanter som et resultat af de røde djævles skuffende resultater. Et nederlag til Everton på lørdag kan således betyde, at Manchester United ryger helt ned på 17. pladsen i Premier League.
Manchester United har tabt tre af klubbens hidtil seks ligakampe i denne sæson, og ikke siden 1989/90-sæsonen har de røde djævle tabt fire af sæsonens syv første kampe. Der er således tilsyneladende lagt op til en skæbnekamp for Solskjær, når Manchester United på lørdag gæster Everton, der ligger på fjerdepladsen.
Efter Everton-kampen venter der en landskampspause, og Manchester Evening News peger på, at storklubber ofte bruger netop disse pauser til at få losset cheftræneren på porten.
Presset Solskjær
Ole Gunnar Solskjær nægtede efter nederlaget til Istanbul Basaksehir at udtale sig om sin jobsikkerhed, mens Mauricio Pochettino tidligere på ugen meldte ud, at han er klar til at blive cheftræner igen.
Manchester Evening News skriver, at Manchester United kontaktede Ole Gunnar Solskjær i oktober 2018, med henblik på, at nordmanden skulle afløse José Mourinho, der endte med at blive fyret i december 2018.
Og noget tyder altså på, at Solskjær lige præcis ikke når at få to år som cheftræner for Manchester United.
Rangeret: De fem mest sandsynlige destinationer for Pochettino
United have made an approach to Mauricio Pochettino. Still a reluctance to sack Solskjaer so soon in the season but there’s an acceptance they need to have a replacement lined up #mufc https://t.co/Sz6BnvX6qc
— Samuel Luckhurst (@samuelluckhurst) November 5, 2020
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
