Manchester United har ikke fået en særligt overbevisende start på sæsonen, og ifølge lokalavisen Manchester Evening News har Manchester United-ledelsen nu taget kontakt til den tidligere Tottenham-cheftræner Mauricio Pochettino.
Manchester United tabte onsdag med 2-1 til Istanbul Basaksehir, og dermed har Ole Gunnar Solskjærs tropper nu tabt fire af klubbens seneste ni kampe i Premier League og Champions League. I søndags blev det således også til 1-0-nederlag mod Arsenal på Old Trafford.
Solskjærs tropper ligger aktuelt på 15. pladsen i Premier League-tabellen.
Skæbnekamp på lørdag
Manchester Evening News skriver, at Manchester Uniteds ledelse har kontaktet Mauricio Pochettinos repræsentanter som et resultat af de røde djævles skuffende resultater. Et nederlag til Everton på lørdag kan således betyde, at Manchester United ryger helt ned på 17. pladsen i Premier League.
Manchester United har tabt tre af klubbens hidtil seks ligakampe i denne sæson, og ikke siden 1989/90-sæsonen har de røde djævle tabt fire af sæsonens syv første kampe. Der er således tilsyneladende lagt op til en skæbnekamp for Solskjær, når Manchester United på lørdag gæster Everton, der ligger på fjerdepladsen.
Efter Everton-kampen venter der en landskampspause, og Manchester Evening News peger på, at storklubber ofte bruger netop disse pauser til at få losset cheftræneren på porten.
Presset Solskjær
Ole Gunnar Solskjær nægtede efter nederlaget til Istanbul Basaksehir at udtale sig om sin jobsikkerhed, mens Mauricio Pochettino tidligere på ugen meldte ud, at han er klar til at blive cheftræner igen.
Manchester Evening News skriver, at Manchester United kontaktede Ole Gunnar Solskjær i oktober 2018, med henblik på, at nordmanden skulle afløse José Mourinho, der endte med at blive fyret i december 2018.
Og noget tyder altså på, at Solskjær lige præcis ikke når at få to år som cheftræner for Manchester United.
Rangeret: De fem mest sandsynlige destinationer for Pochettino
United have made an approach to Mauricio Pochettino. Still a reluctance to sack Solskjaer so soon in the season but there’s an acceptance they need to have a replacement lined up #mufc https://t.co/Sz6BnvX6qc
— Samuel Luckhurst (@samuelluckhurst) November 5, 2020
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
