Sprudlende Barcelona ydmyger Dortmund

Barcelona var flyvende mod Dortmund, og med en 4-0-sejr har klubben det ene ben i semifinalen.



Der var klasseforskel, da FC Barcelona onsdag aften tog imod Borussia Dortmund.

I den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler var de spanske værter i forrygende spillehumør og savede tyskerne midtover med 4-0.

Særligt fronttrioen bestående af Raphinha, Robert Lewandowski og Lamine Yamal viste intern forståelse på et højt plan, og de stod for kampens fire scoringer.

Med sejren har Barcelona mildt sagt det ene ben i semifinalerne, og det er altså helt fortjent.

Barcelona-spillerne kom væltende ud af omklædningsrummet som en flok vilde tyre og overrumplede Dortmund fuldstændig i kampens første minutter.

Lamine Yamal og Robert Lewandowski testede Gregor Kobel i Dortmund-målet, og gæsterne anede ikke deres levende råd.

Dortmund fik dog redet stormen af, og kampen satte sig en smule. Men efter 25 minutter slog Barcelona alligevel til.

Inigo Martinez headede en bold ind foran mål, hvor Pau Cubarsi kom først frem til den og prikkede den i retning mod mål.

Bolden var stensikkert gået i mål, og Cubarsi fejrede målet som sit. Men Raphinha havde lidt selvisk smidt sig frem og prikket til den, inden den krydsede stregen, og angriberen blev noteret for scoringen.

Dortmund havde dog ikke mistet modet og bed fra sig i halvlegens afslutning. Serhou Guirassy kom tættest på lige før pausefløjt, da han fik bolden i feltet og sparkede forbi fra en fri position.

Efter pausen var der igen klasseforskel i hjemmeholdets favør. Kort inde i halvlegen scorede Barcelona efter et mønsterangreb.

Yamal smed en høj bold afsted mod stolpen, hvor Raphinha steg op og headede på tværs til Lewandowski, som så let som ingenting kunne stange bolden i det tomme mål.

Lige så smukt var det små 20 minutter senere. Lamal sendte en dyb aflevering afsted mod Fermin Lopez, som opdagede at Lewandowski havde taget et perfekt løb ind i feltet. Polakken fik den og scorede nemt.

Ren fodbold-ABC.

Det sidste søm blev slået i kisten efter 77 minutter, da Barcelona slog kontra. Med en millimeterpræcis aflevering fra Raphinha blev Lamal spillet helt fri, og med en fræk tåhyler overrumplede han Kobel i kassen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Klar melding fra Thomas Gravesen

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere