Sprudlende Barcelona ydmyger Dortmund

Barcelona var flyvende mod Dortmund, og med en 4-0-sejr har klubben det ene ben i semifinalen.



Der var klasseforskel, da FC Barcelona onsdag aften tog imod Borussia Dortmund.

I den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler var de spanske værter i forrygende spillehumør og savede tyskerne midtover med 4-0.

Særligt fronttrioen bestående af Raphinha, Robert Lewandowski og Lamine Yamal viste intern forståelse på et højt plan, og de stod for kampens fire scoringer.

Med sejren har Barcelona mildt sagt det ene ben i semifinalerne, og det er altså helt fortjent.

Barcelona-spillerne kom væltende ud af omklædningsrummet som en flok vilde tyre og overrumplede Dortmund fuldstændig i kampens første minutter.

Lamine Yamal og Robert Lewandowski testede Gregor Kobel i Dortmund-målet, og gæsterne anede ikke deres levende råd.

Dortmund fik dog redet stormen af, og kampen satte sig en smule. Men efter 25 minutter slog Barcelona alligevel til.

Inigo Martinez headede en bold ind foran mål, hvor Pau Cubarsi kom først frem til den og prikkede den i retning mod mål.

Bolden var stensikkert gået i mål, og Cubarsi fejrede målet som sit. Men Raphinha havde lidt selvisk smidt sig frem og prikket til den, inden den krydsede stregen, og angriberen blev noteret for scoringen.

Dortmund havde dog ikke mistet modet og bed fra sig i halvlegens afslutning. Serhou Guirassy kom tættest på lige før pausefløjt, da han fik bolden i feltet og sparkede forbi fra en fri position.

Efter pausen var der igen klasseforskel i hjemmeholdets favør. Kort inde i halvlegen scorede Barcelona efter et mønsterangreb.

Yamal smed en høj bold afsted mod stolpen, hvor Raphinha steg op og headede på tværs til Lewandowski, som så let som ingenting kunne stange bolden i det tomme mål.

Lige så smukt var det små 20 minutter senere. Lamal sendte en dyb aflevering afsted mod Fermin Lopez, som opdagede at Lewandowski havde taget et perfekt løb ind i feltet. Polakken fik den og scorede nemt.

Ren fodbold-ABC.

Det sidste søm blev slået i kisten efter 77 minutter, da Barcelona slog kontra. Med en millimeterpræcis aflevering fra Raphinha blev Lamal spillet helt fri, og med en fræk tåhyler overrumplede han Kobel i kassen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Frygter Christian Eriksen-problem

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Aston Villa – Nottingham Forest

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’