Sprudlende Barcelona ydmyger Dortmund

Barcelona var flyvende mod Dortmund, og med en 4-0-sejr har klubben det ene ben i semifinalen.



Der var klasseforskel, da FC Barcelona onsdag aften tog imod Borussia Dortmund.

I den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler var de spanske værter i forrygende spillehumør og savede tyskerne midtover med 4-0.

Særligt fronttrioen bestående af Raphinha, Robert Lewandowski og Lamine Yamal viste intern forståelse på et højt plan, og de stod for kampens fire scoringer.

Med sejren har Barcelona mildt sagt det ene ben i semifinalerne, og det er altså helt fortjent.

Barcelona-spillerne kom væltende ud af omklædningsrummet som en flok vilde tyre og overrumplede Dortmund fuldstændig i kampens første minutter.

Lamine Yamal og Robert Lewandowski testede Gregor Kobel i Dortmund-målet, og gæsterne anede ikke deres levende råd.

Dortmund fik dog redet stormen af, og kampen satte sig en smule. Men efter 25 minutter slog Barcelona alligevel til.

Inigo Martinez headede en bold ind foran mål, hvor Pau Cubarsi kom først frem til den og prikkede den i retning mod mål.

Bolden var stensikkert gået i mål, og Cubarsi fejrede målet som sit. Men Raphinha havde lidt selvisk smidt sig frem og prikket til den, inden den krydsede stregen, og angriberen blev noteret for scoringen.

Dortmund havde dog ikke mistet modet og bed fra sig i halvlegens afslutning. Serhou Guirassy kom tættest på lige før pausefløjt, da han fik bolden i feltet og sparkede forbi fra en fri position.

Efter pausen var der igen klasseforskel i hjemmeholdets favør. Kort inde i halvlegen scorede Barcelona efter et mønsterangreb.

Yamal smed en høj bold afsted mod stolpen, hvor Raphinha steg op og headede på tværs til Lewandowski, som så let som ingenting kunne stange bolden i det tomme mål.

Lige så smukt var det små 20 minutter senere. Lamal sendte en dyb aflevering afsted mod Fermin Lopez, som opdagede at Lewandowski havde taget et perfekt løb ind i feltet. Polakken fik den og scorede nemt.

Ren fodbold-ABC.

Det sidste søm blev slået i kisten efter 77 minutter, da Barcelona slog kontra. Med en millimeterpræcis aflevering fra Raphinha blev Lamal spillet helt fri, og med en fræk tåhyler overrumplede han Kobel i kassen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCK-boss åben for lejeaftaler

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Snød FC København for keeper

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fransk klub overvejer Victor Bak

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’