Sprudlende Barcelona ydmyger Dortmund

Barcelona var flyvende mod Dortmund, og med en 4-0-sejr har klubben det ene ben i semifinalen.



Der var klasseforskel, da FC Barcelona onsdag aften tog imod Borussia Dortmund.

I den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler var de spanske værter i forrygende spillehumør og savede tyskerne midtover med 4-0.

Særligt fronttrioen bestående af Raphinha, Robert Lewandowski og Lamine Yamal viste intern forståelse på et højt plan, og de stod for kampens fire scoringer.

Med sejren har Barcelona mildt sagt det ene ben i semifinalerne, og det er altså helt fortjent.

Barcelona-spillerne kom væltende ud af omklædningsrummet som en flok vilde tyre og overrumplede Dortmund fuldstændig i kampens første minutter.

Lamine Yamal og Robert Lewandowski testede Gregor Kobel i Dortmund-målet, og gæsterne anede ikke deres levende råd.

Dortmund fik dog redet stormen af, og kampen satte sig en smule. Men efter 25 minutter slog Barcelona alligevel til.

Inigo Martinez headede en bold ind foran mål, hvor Pau Cubarsi kom først frem til den og prikkede den i retning mod mål.

Bolden var stensikkert gået i mål, og Cubarsi fejrede målet som sit. Men Raphinha havde lidt selvisk smidt sig frem og prikket til den, inden den krydsede stregen, og angriberen blev noteret for scoringen.

Dortmund havde dog ikke mistet modet og bed fra sig i halvlegens afslutning. Serhou Guirassy kom tættest på lige før pausefløjt, da han fik bolden i feltet og sparkede forbi fra en fri position.

Efter pausen var der igen klasseforskel i hjemmeholdets favør. Kort inde i halvlegen scorede Barcelona efter et mønsterangreb.

Yamal smed en høj bold afsted mod stolpen, hvor Raphinha steg op og headede på tværs til Lewandowski, som så let som ingenting kunne stange bolden i det tomme mål.

Lige så smukt var det små 20 minutter senere. Lamal sendte en dyb aflevering afsted mod Fermin Lopez, som opdagede at Lewandowski havde taget et perfekt løb ind i feltet. Polakken fik den og scorede nemt.

Ren fodbold-ABC.

Det sidste søm blev slået i kisten efter 77 minutter, da Barcelona slog kontra. Med en millimeterpræcis aflevering fra Raphinha blev Lamal spillet helt fri, og med en fræk tåhyler overrumplede han Kobel i kassen.

/ritzau/






Bekræfter kæmpebud




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Næste sæson skal vi i Europa



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

– Neestrup kan blive næste landstræner

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen