Tipsbladet i Manchester.
Langt ude på det, der minder om en mark i Jylland, holder en af verdens største klubber til.
En almindelig mandag morgen var der ved Manchester Uniteds træningsanlæg i Carrington dog alligevel dukket en hel del fans op, som jagtede autografer fra stjernerne, når de ankom i deres millionbiler.
Tipsbladets udsendte fik efter lidt forhandlinger adgang til træningsanlægget, hvor vejen til presselokalet gik forbi trofærummet, der indeholder både Champions League- og Premier League-trofæer.
Cheftræner Erik ten Hag var flankeret af den portugisiske back Diogo Dalot ved pressemødet, der blev indledt med ét minuts stilhed til ære for Sir Bobby Charlton, der døde lørdag.
Netop Sir Bobby Charlton var det helt store emne på pressemødet, hvor Erik ten Hag dog også blev spurgt til Christian Eriksen, og om den danske landsholdsstjerne bare ikke er god nok til at starte i øjeblikket.
– Det er han helt sikkert. Han har en rolle i alle vores kampe, og man ser hans vigtighed, når han er på banen. Han har en stor betydning for vores hold, fordi han skaber ting og det er en fantastisk spiller, som er meget vigtig for vores trup, lød det fra Erik ten Hag.
Hollænderen, der talte i et nærmest uhørt lavt stemmeleje under pressemødet, blev herefter spurgt, hvorfor Eriksen alligevel ikke spiller mere.
– Vi har rigtigt mange gode spillere. Vi har ikke en trup med kun 11 spillere. Vi har en trup med stor intern konkurrence. I bagkæden har vi lidt problemer, men på midtbanen er der kæmpe konkurrence i vores trup, lød den korfattede forklaring fra Erik ten Hag.
Tirsdagens kamp mellem Manchester United og FC København sparkes i gang klokken 21.00 på Old Trafford.
LIVE
VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Zanka ville spille gratis for FC København
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Sønderjyske køber ny cheftræner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
USA – Australien
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker