Thierry Henry udpeger de to Ballon d’Or-favoritter

Ifølge Thierry Henry bliver årets Champions League-finale også en duel mellem de to favoritter til at vinde Ballon d’Or-prisen, der uddeles til efteråret.



Lionel Messi vandt i november Ballon d’Or-prisen for syvende gang, men den argentinske legende er næppe i spil til at vinde prisen i år. 

I skrivende stund er det således Karim Benzema, der er bookmakernes favorit, med Mohamed Salah som nærmeste rival. Efter onsdagens Champions League-drama mellem Real Madrid og Manchester City pegede Thierry Henry dog i stedet på en anden Liverpool-spiller end Mohamed Salah som Karim Benzemas nærmeste rival.

– Det, der er ved finalen, hvilket også gør den endnu større, er at de to favoritter til at vinde Ballon d’Or er Mané og Benzema. Så det vil tilføre lidt ekstra krydderi, for jeg mener stadig, at Benzema er foran. Men hvis Mané vinder med Liverpool, og hvis de vinder the quadruple [Champions League, Premier League, FA Cup’en og Carabao Cup’en, red.], så har han en rimelig stærk sag. Og det ville være fremragende for Afrika. Men jeg peger stadig på Benzema, lød det således fra Thierry Henry i CBS Sports-studiet. 

Sadio Mané optræder da også højt på flere bookmakeres lister over Ballon d’Or-favoritter, efter at Liverpool-stjernen i februar scorede det afgørende straffespark, da Senegal vandt Africa Cup of Nations. 

Ballon d’Or-prisen er i år desuden ændret i forhold til sidste år, da prisen fra nu af uddeles på baggrund af spillernes præstationer fra sommer til sommer, i modsætning til tidligere, hvor prisen blev uddelt på baggrund af præstationerne igennem kalenderåret. I 2022 uddeles Ballon d’Or-prisen derfor allerede i efteråret.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spanien – Kap Verde

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Belgien – Egypten

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Blæst bagover af 18-årig

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel