Thierry Henry udpeger de to Ballon d’Or-favoritter

Ifølge Thierry Henry bliver årets Champions League-finale også en duel mellem de to favoritter til at vinde Ballon d’Or-prisen, der uddeles til efteråret.



Lionel Messi vandt i november Ballon d’Or-prisen for syvende gang, men den argentinske legende er næppe i spil til at vinde prisen i år. 

I skrivende stund er det således Karim Benzema, der er bookmakernes favorit, med Mohamed Salah som nærmeste rival. Efter onsdagens Champions League-drama mellem Real Madrid og Manchester City pegede Thierry Henry dog i stedet på en anden Liverpool-spiller end Mohamed Salah som Karim Benzemas nærmeste rival.

– Det, der er ved finalen, hvilket også gør den endnu større, er at de to favoritter til at vinde Ballon d’Or er Mané og Benzema. Så det vil tilføre lidt ekstra krydderi, for jeg mener stadig, at Benzema er foran. Men hvis Mané vinder med Liverpool, og hvis de vinder the quadruple [Champions League, Premier League, FA Cup’en og Carabao Cup’en, red.], så har han en rimelig stærk sag. Og det ville være fremragende for Afrika. Men jeg peger stadig på Benzema, lød det således fra Thierry Henry i CBS Sports-studiet. 

Sadio Mané optræder da også højt på flere bookmakeres lister over Ballon d’Or-favoritter, efter at Liverpool-stjernen i februar scorede det afgørende straffespark, da Senegal vandt Africa Cup of Nations. 

Ballon d’Or-prisen er i år desuden ændret i forhold til sidste år, da prisen fra nu af uddeles på baggrund af spillernes præstationer fra sommer til sommer, i modsætning til tidligere, hvor prisen blev uddelt på baggrund af præstationerne igennem kalenderåret. I 2022 uddeles Ballon d’Or-prisen derfor allerede i efteråret.







LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Jagter dansk erstatning

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Scorer vanvittig løn i Premier League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

USA – Belgien

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”