Lionel Messi vandt i november Ballon d’Or-prisen for syvende gang, men den argentinske legende er næppe i spil til at vinde prisen i år.
I skrivende stund er det således Karim Benzema, der er bookmakernes favorit, med Mohamed Salah som nærmeste rival. Efter onsdagens Champions League-drama mellem Real Madrid og Manchester City pegede Thierry Henry dog i stedet på en anden Liverpool-spiller end Mohamed Salah som Karim Benzemas nærmeste rival.
– Det, der er ved finalen, hvilket også gør den endnu større, er at de to favoritter til at vinde Ballon d’Or er Mané og Benzema. Så det vil tilføre lidt ekstra krydderi, for jeg mener stadig, at Benzema er foran. Men hvis Mané vinder med Liverpool, og hvis de vinder the quadruple [Champions League, Premier League, FA Cup’en og Carabao Cup’en, red.], så har han en rimelig stærk sag. Og det ville være fremragende for Afrika. Men jeg peger stadig på Benzema, lød det således fra Thierry Henry i CBS Sports-studiet.
Sadio Mané optræder da også højt på flere bookmakeres lister over Ballon d’Or-favoritter, efter at Liverpool-stjernen i februar scorede det afgørende straffespark, da Senegal vandt Africa Cup of Nations.
Ballon d’Or-prisen er i år desuden ændret i forhold til sidste år, da prisen fra nu af uddeles på baggrund af spillernes præstationer fra sommer til sommer, i modsætning til tidligere, hvor prisen blev uddelt på baggrund af præstationerne igennem kalenderåret. I 2022 uddeles Ballon d’Or-prisen derfor allerede i efteråret.
Benzema 🆚 Mane.
— CBS Sports Golazo ⚽️ (@CBSSportsGolazo) May 4, 2022
Thierry Henry believes the #UCL final is a battle between the two Ballon d’Or favorites. 🏆 pic.twitter.com/ZZoZjjAfMd
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
USA – Bosnien-Hercegovina
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
