Thierry Henry udpeger de to Ballon d’Or-favoritter

Ifølge Thierry Henry bliver årets Champions League-finale også en duel mellem de to favoritter til at vinde Ballon d’Or-prisen, der uddeles til efteråret.



Lionel Messi vandt i november Ballon d’Or-prisen for syvende gang, men den argentinske legende er næppe i spil til at vinde prisen i år. 

I skrivende stund er det således Karim Benzema, der er bookmakernes favorit, med Mohamed Salah som nærmeste rival. Efter onsdagens Champions League-drama mellem Real Madrid og Manchester City pegede Thierry Henry dog i stedet på en anden Liverpool-spiller end Mohamed Salah som Karim Benzemas nærmeste rival.

– Det, der er ved finalen, hvilket også gør den endnu større, er at de to favoritter til at vinde Ballon d’Or er Mané og Benzema. Så det vil tilføre lidt ekstra krydderi, for jeg mener stadig, at Benzema er foran. Men hvis Mané vinder med Liverpool, og hvis de vinder the quadruple [Champions League, Premier League, FA Cup’en og Carabao Cup’en, red.], så har han en rimelig stærk sag. Og det ville være fremragende for Afrika. Men jeg peger stadig på Benzema, lød det således fra Thierry Henry i CBS Sports-studiet. 

Sadio Mané optræder da også højt på flere bookmakeres lister over Ballon d’Or-favoritter, efter at Liverpool-stjernen i februar scorede det afgørende straffespark, da Senegal vandt Africa Cup of Nations. 

Ballon d’Or-prisen er i år desuden ændret i forhold til sidste år, da prisen fra nu af uddeles på baggrund af spillernes præstationer fra sommer til sommer, i modsætning til tidligere, hvor prisen blev uddelt på baggrund af præstationerne igennem kalenderåret. I 2022 uddeles Ballon d’Or-prisen derfor allerede i efteråret.





Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afslører Brøndbys transferplaner

FC København – Lyngby BK

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

De viser interesse for Lyngby-profil