Thierry Henry udpeger de to Ballon d’Or-favoritter

Ifølge Thierry Henry bliver årets Champions League-finale også en duel mellem de to favoritter til at vinde Ballon d’Or-prisen, der uddeles til efteråret.



Lionel Messi vandt i november Ballon d’Or-prisen for syvende gang, men den argentinske legende er næppe i spil til at vinde prisen i år. 

I skrivende stund er det således Karim Benzema, der er bookmakernes favorit, med Mohamed Salah som nærmeste rival. Efter onsdagens Champions League-drama mellem Real Madrid og Manchester City pegede Thierry Henry dog i stedet på en anden Liverpool-spiller end Mohamed Salah som Karim Benzemas nærmeste rival.

– Det, der er ved finalen, hvilket også gør den endnu større, er at de to favoritter til at vinde Ballon d’Or er Mané og Benzema. Så det vil tilføre lidt ekstra krydderi, for jeg mener stadig, at Benzema er foran. Men hvis Mané vinder med Liverpool, og hvis de vinder the quadruple [Champions League, Premier League, FA Cup’en og Carabao Cup’en, red.], så har han en rimelig stærk sag. Og det ville være fremragende for Afrika. Men jeg peger stadig på Benzema, lød det således fra Thierry Henry i CBS Sports-studiet. 

Sadio Mané optræder da også højt på flere bookmakeres lister over Ballon d’Or-favoritter, efter at Liverpool-stjernen i februar scorede det afgørende straffespark, da Senegal vandt Africa Cup of Nations. 

Ballon d’Or-prisen er i år desuden ændret i forhold til sidste år, da prisen fra nu af uddeles på baggrund af spillernes præstationer fra sommer til sommer, i modsætning til tidligere, hvor prisen blev uddelt på baggrund af præstationerne igennem kalenderåret. I 2022 uddeles Ballon d’Or-prisen derfor allerede i efteråret.





FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FC Midtjylland forlænger med stort talent

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Tyrkiet – USA

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Lufter vild Ronaldo-teori

Et skridt tættere Englands største stadion

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tjekkiet – Mexico