Cristiano Ronaldo spillede igen en hovedrolle, men det var slet ikke nok til sejr for Manchester United.
I Champions League-opgøret mod Young Boys begik Jesse Lingard en fejl i kampens sidste sekunder, og det betød, at schweizerne løb med en 2-1-sejr.
Opgøret i gruppe F forløb langtfra planmæssigt for de engelske gæster, selv om den portugisiske megastjerne lynede efter 13 minutter.
Allerede efter 35 minutter blev Aaron Wan-Bissaka udvist, og det tvang United langt tilbage på banen.
Schweizerne pressede voldsomt hårdt på i anden halvleg, og United-spillerne kunne ganske enkelt ikke stå imod, selv om de flere gange forsøgte at trække tid og tempo ud af kampen.
Young Boys udlignede og scorede så det afgørende mål dybt inde i overtiden, da Jesse Lingard koksede en tilbagelægning og spillede Jordan Siebatcheu helt fri. Angriberen passerede uden problemer David de Gea.
Det lignede en ny helterolle til Cristiano Ronaldo, men den fortælling blev ødelagt.
I weekenden fik portugiseren med to scoringer mod Newcastle et formidabelt comeback i klubben, hvor hans karriere tog fart, og målnæsen er fortsat mere end intakt.
Allerede i 13. minut var klubbens hjemvendte omdrejningspunkt på pletten.
Efter et indlæg fra landsmanden Bruno Fernandes løb han i ryggen på en forsvarsspiller og sendte bolden mellem benene på Young Boys-keeperen.
Derefter forsvandt intensiteten for en stund, men efter 35 minutter opstod der kampafgørende drama. Aaron Wan-Bissaka stemplede Christopher Martins Pereira på anklen og fik rødt kort.
Derefter havde Young Boys’ Christian Fassnachten en stor chance, men United red den indledende storm af.
I anden halvleg kom Young Boys imidlertid ud med fornyet energi og tro på comeback. United trak sig langt tilbage på banen, og allerede efter 64 minutter fik Raphaël Varane gult kort for at trække tiden.
Uniteds højdepunkt kom, da Cristiano Ronaldo appellerede for et straffespark, som han ikke fik. Derefter stod der Young Boys på det hele, og efter 66 minutter var der bingo.
Nicolas Moumi Ngamaleu stak en lang tå frem til et indlæg fra højre og prikkede bolden mod mål, hvor David de Gea ikke havde en chance for at reagere.
Keeperen var også prisgivet fire minutter inde i overtiden, da Jordan Siebatcheu scorede sejrsmålet for Young Boys efter helkikseren fra Jesse Lingard.
I tirsdagens anden tidlige kamp mellem Sevilla og Red Bull Salzburg i gruppe G endte det 1-1. Der var ellers gode muligheder for flere mål. Første halvleg bød på hele fire straffespark, hvoraf blot de to altså blev udnyttet.
Rasmus Nissen spillede hele kampen for Salzburg, mens Thomas Delaney blev skiftet ind for Sevilla efter første halvleg.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
– Han virker frustreret!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
