Forrygende sejr: Young Boys sætter United på plads

Jesse Lingard kostede Manchester United det ene point, klubben var på vej imod i CL-opgøret mod Young Boys.



Cristiano Ronaldo spillede igen en hovedrolle, men det var slet ikke nok til sejr for Manchester United.

I Champions League-opgøret mod Young Boys begik Jesse Lingard en fejl i kampens sidste sekunder, og det betød, at schweizerne løb med en 2-1-sejr.

Opgøret i gruppe F forløb langtfra planmæssigt for de engelske gæster, selv om den portugisiske megastjerne lynede efter 13 minutter.

Allerede efter 35 minutter blev Aaron Wan-Bissaka udvist, og det tvang United langt tilbage på banen.

Schweizerne pressede voldsomt hårdt på i anden halvleg, og United-spillerne kunne ganske enkelt ikke stå imod, selv om de flere gange forsøgte at trække tid og tempo ud af kampen.

Young Boys udlignede og scorede så det afgørende mål dybt inde i overtiden, da Jesse Lingard koksede en tilbagelægning og spillede Jordan Siebatcheu helt fri. Angriberen passerede uden problemer David de Gea.

Det lignede en ny helterolle til Cristiano Ronaldo, men den fortælling blev ødelagt.

I weekenden fik portugiseren med to scoringer mod Newcastle et formidabelt comeback i klubben, hvor hans karriere tog fart, og målnæsen er fortsat mere end intakt.

Allerede i 13. minut var klubbens hjemvendte omdrejningspunkt på pletten.

Efter et indlæg fra landsmanden Bruno Fernandes løb han i ryggen på en forsvarsspiller og sendte bolden mellem benene på Young Boys-keeperen.

Derefter forsvandt intensiteten for en stund, men efter 35 minutter opstod der kampafgørende drama. Aaron Wan-Bissaka stemplede Christopher Martins Pereira på anklen og fik rødt kort.

Derefter havde Young Boys’ Christian Fassnachten en stor chance, men United red den indledende storm af.

I anden halvleg kom Young Boys imidlertid ud med fornyet energi og tro på comeback. United trak sig langt tilbage på banen, og allerede efter 64 minutter fik Raphaël Varane gult kort for at trække tiden.

Uniteds højdepunkt kom, da Cristiano Ronaldo appellerede for et straffespark, som han ikke fik. Derefter stod der Young Boys på det hele, og efter 66 minutter var der bingo.

Nicolas Moumi Ngamaleu stak en lang tå frem til et indlæg fra højre og prikkede bolden mod mål, hvor David de Gea ikke havde en chance for at reagere.

Keeperen var også prisgivet fire minutter inde i overtiden, da Jordan Siebatcheu scorede sejrsmålet for Young Boys efter helkikseren fra Jesse Lingard.

I tirsdagens anden tidlige kamp mellem Sevilla og Red Bull Salzburg i gruppe G endte det 1-1. Der var ellers gode muligheder for flere mål. Første halvleg bød på hele fire straffespark, hvoraf blot de to altså blev udnyttet.

Rasmus Nissen spillede hele kampen for Salzburg, mens Thomas Delaney blev skiftet ind for Sevilla efter første halvleg.

/ritzau/





FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Går langt ned i løn

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Raser over Rasmus Højlund-episode

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Bach Bak i svime over Uhre

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Mareridt for FC Augsburg

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start