Forrygende sejr: Young Boys sætter United på plads

Jesse Lingard kostede Manchester United det ene point, klubben var på vej imod i CL-opgøret mod Young Boys.



Cristiano Ronaldo spillede igen en hovedrolle, men det var slet ikke nok til sejr for Manchester United.

I Champions League-opgøret mod Young Boys begik Jesse Lingard en fejl i kampens sidste sekunder, og det betød, at schweizerne løb med en 2-1-sejr.

Opgøret i gruppe F forløb langtfra planmæssigt for de engelske gæster, selv om den portugisiske megastjerne lynede efter 13 minutter.

Allerede efter 35 minutter blev Aaron Wan-Bissaka udvist, og det tvang United langt tilbage på banen.

Schweizerne pressede voldsomt hårdt på i anden halvleg, og United-spillerne kunne ganske enkelt ikke stå imod, selv om de flere gange forsøgte at trække tid og tempo ud af kampen.

Young Boys udlignede og scorede så det afgørende mål dybt inde i overtiden, da Jesse Lingard koksede en tilbagelægning og spillede Jordan Siebatcheu helt fri. Angriberen passerede uden problemer David de Gea.

Det lignede en ny helterolle til Cristiano Ronaldo, men den fortælling blev ødelagt.

I weekenden fik portugiseren med to scoringer mod Newcastle et formidabelt comeback i klubben, hvor hans karriere tog fart, og målnæsen er fortsat mere end intakt.

Allerede i 13. minut var klubbens hjemvendte omdrejningspunkt på pletten.

Efter et indlæg fra landsmanden Bruno Fernandes løb han i ryggen på en forsvarsspiller og sendte bolden mellem benene på Young Boys-keeperen.

Derefter forsvandt intensiteten for en stund, men efter 35 minutter opstod der kampafgørende drama. Aaron Wan-Bissaka stemplede Christopher Martins Pereira på anklen og fik rødt kort.

Derefter havde Young Boys’ Christian Fassnachten en stor chance, men United red den indledende storm af.

I anden halvleg kom Young Boys imidlertid ud med fornyet energi og tro på comeback. United trak sig langt tilbage på banen, og allerede efter 64 minutter fik Raphaël Varane gult kort for at trække tiden.

Uniteds højdepunkt kom, da Cristiano Ronaldo appellerede for et straffespark, som han ikke fik. Derefter stod der Young Boys på det hele, og efter 66 minutter var der bingo.

Nicolas Moumi Ngamaleu stak en lang tå frem til et indlæg fra højre og prikkede bolden mod mål, hvor David de Gea ikke havde en chance for at reagere.

Keeperen var også prisgivet fire minutter inde i overtiden, da Jordan Siebatcheu scorede sejrsmålet for Young Boys efter helkikseren fra Jesse Lingard.

I tirsdagens anden tidlige kamp mellem Sevilla og Red Bull Salzburg i gruppe G endte det 1-1. Der var ellers gode muligheder for flere mål. Første halvleg bød på hele fire straffespark, hvoraf blot de to altså blev udnyttet.

Rasmus Nissen spillede hele kampen for Salzburg, mens Thomas Delaney blev skiftet ind for Sevilla efter første halvleg.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Her er din landsholdstrup, Riemer!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

– En gigantisk nedtur!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Vild spådom om FC Midtjylland

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’