Cristiano Ronaldo spillede igen en hovedrolle, men det var slet ikke nok til sejr for Manchester United.
I Champions League-opgøret mod Young Boys begik Jesse Lingard en fejl i kampens sidste sekunder, og det betød, at schweizerne løb med en 2-1-sejr.
Opgøret i gruppe F forløb langtfra planmæssigt for de engelske gæster, selv om den portugisiske megastjerne lynede efter 13 minutter.
Allerede efter 35 minutter blev Aaron Wan-Bissaka udvist, og det tvang United langt tilbage på banen.
Schweizerne pressede voldsomt hårdt på i anden halvleg, og United-spillerne kunne ganske enkelt ikke stå imod, selv om de flere gange forsøgte at trække tid og tempo ud af kampen.
Young Boys udlignede og scorede så det afgørende mål dybt inde i overtiden, da Jesse Lingard koksede en tilbagelægning og spillede Jordan Siebatcheu helt fri. Angriberen passerede uden problemer David de Gea.
Det lignede en ny helterolle til Cristiano Ronaldo, men den fortælling blev ødelagt.
I weekenden fik portugiseren med to scoringer mod Newcastle et formidabelt comeback i klubben, hvor hans karriere tog fart, og målnæsen er fortsat mere end intakt.
Allerede i 13. minut var klubbens hjemvendte omdrejningspunkt på pletten.
Efter et indlæg fra landsmanden Bruno Fernandes løb han i ryggen på en forsvarsspiller og sendte bolden mellem benene på Young Boys-keeperen.
Derefter forsvandt intensiteten for en stund, men efter 35 minutter opstod der kampafgørende drama. Aaron Wan-Bissaka stemplede Christopher Martins Pereira på anklen og fik rødt kort.
Derefter havde Young Boys’ Christian Fassnachten en stor chance, men United red den indledende storm af.
I anden halvleg kom Young Boys imidlertid ud med fornyet energi og tro på comeback. United trak sig langt tilbage på banen, og allerede efter 64 minutter fik Raphaël Varane gult kort for at trække tiden.
Uniteds højdepunkt kom, da Cristiano Ronaldo appellerede for et straffespark, som han ikke fik. Derefter stod der Young Boys på det hele, og efter 66 minutter var der bingo.
Nicolas Moumi Ngamaleu stak en lang tå frem til et indlæg fra højre og prikkede bolden mod mål, hvor David de Gea ikke havde en chance for at reagere.
Keeperen var også prisgivet fire minutter inde i overtiden, da Jordan Siebatcheu scorede sejrsmålet for Young Boys efter helkikseren fra Jesse Lingard.
I tirsdagens anden tidlige kamp mellem Sevilla og Red Bull Salzburg i gruppe G endte det 1-1. Der var ellers gode muligheder for flere mål. Første halvleg bød på hele fire straffespark, hvoraf blot de to altså blev udnyttet.
Rasmus Nissen spillede hele kampen for Salzburg, mens Thomas Delaney blev skiftet ind for Sevilla efter første halvleg.
/ritzau/
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Manchester United rasende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
