Cristiano Ronaldo spillede igen en hovedrolle, men det var slet ikke nok til sejr for Manchester United.
I Champions League-opgøret mod Young Boys begik Jesse Lingard en fejl i kampens sidste sekunder, og det betød, at schweizerne løb med en 2-1-sejr.
Opgøret i gruppe F forløb langtfra planmæssigt for de engelske gæster, selv om den portugisiske megastjerne lynede efter 13 minutter.
Allerede efter 35 minutter blev Aaron Wan-Bissaka udvist, og det tvang United langt tilbage på banen.
Schweizerne pressede voldsomt hårdt på i anden halvleg, og United-spillerne kunne ganske enkelt ikke stå imod, selv om de flere gange forsøgte at trække tid og tempo ud af kampen.
Young Boys udlignede og scorede så det afgørende mål dybt inde i overtiden, da Jesse Lingard koksede en tilbagelægning og spillede Jordan Siebatcheu helt fri. Angriberen passerede uden problemer David de Gea.
Det lignede en ny helterolle til Cristiano Ronaldo, men den fortælling blev ødelagt.
I weekenden fik portugiseren med to scoringer mod Newcastle et formidabelt comeback i klubben, hvor hans karriere tog fart, og målnæsen er fortsat mere end intakt.
Allerede i 13. minut var klubbens hjemvendte omdrejningspunkt på pletten.
Efter et indlæg fra landsmanden Bruno Fernandes løb han i ryggen på en forsvarsspiller og sendte bolden mellem benene på Young Boys-keeperen.
Derefter forsvandt intensiteten for en stund, men efter 35 minutter opstod der kampafgørende drama. Aaron Wan-Bissaka stemplede Christopher Martins Pereira på anklen og fik rødt kort.
Derefter havde Young Boys’ Christian Fassnachten en stor chance, men United red den indledende storm af.
I anden halvleg kom Young Boys imidlertid ud med fornyet energi og tro på comeback. United trak sig langt tilbage på banen, og allerede efter 64 minutter fik Raphaël Varane gult kort for at trække tiden.
Uniteds højdepunkt kom, da Cristiano Ronaldo appellerede for et straffespark, som han ikke fik. Derefter stod der Young Boys på det hele, og efter 66 minutter var der bingo.
Nicolas Moumi Ngamaleu stak en lang tå frem til et indlæg fra højre og prikkede bolden mod mål, hvor David de Gea ikke havde en chance for at reagere.
Keeperen var også prisgivet fire minutter inde i overtiden, da Jordan Siebatcheu scorede sejrsmålet for Young Boys efter helkikseren fra Jesse Lingard.
I tirsdagens anden tidlige kamp mellem Sevilla og Red Bull Salzburg i gruppe G endte det 1-1. Der var ellers gode muligheder for flere mål. Første halvleg bød på hele fire straffespark, hvoraf blot de to altså blev udnyttet.
Rasmus Nissen spillede hele kampen for Salzburg, mens Thomas Delaney blev skiftet ind for Sevilla efter første halvleg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED
