Vildt: Dét skulle Liverpool betale for Mbappé

Liverpool skulle have den helt store pengepung op ad lommen, hvis de skulle have købt verdensstjernen i sommer. Det nåede dog aldrig så langt.



Efter nogle hektiske måneder er der efterhånden kommet en smule ro på omkring Kylian Mbappé.

Franskmanden har ellers i denne sæson været rygtet heftigt væk fra Paris Saint-Germain, og han bliver det til tider stadig. Døren til et PSG-exit blev dog åbnet i sommer, skriver det anerkendte medie The Athletic.

Døren blev dog kun åbnet for én klub, og det var Liverpool. For Real Madrid, der ellers har været den klub, som han primært har været rygtet til, var den smækket og låst. 

– I Juli, havde Antero Henrique, der arbejder som konsulent for PSG, åbnet døren for et skifte, men ikke til Real Madrid. Han (Mbappé) måtte kun tage til Liverpool, og PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi og Henrique krævede 400 millioner euro for det. Den mulighed afviste Mbappé, skriver The Athletic. 

Det har ellers været beskrevet, at der har været en forbindelse mellem Mbappé og Liverpool, fordi at Mbappés mor er Liverpool-fan. Det lader dog ikke til at være nok årsag til, at verdensstjernen skal tage turen til Merseyside. 

En anden grund til, at det er svært at forestille Mbappé i Liverpool-trøjen, er prisen. Klubben er ikke i nærheden af at kunne betale den slags summer for spillere, og lige nu lader det til, at Liverpool har fokus rettet kraftigt mod Jude Bellingham. Her kan prisen og konkurrencen med Real Madrid også være sig for besværlig. 

The Athletic skriver yderligere, at det er svært at forestille sig Mbappé væk fra PSG. Her nævnes det, at Real Madrid er den eneste klub, der kan lokke ham, er Real Madrid, og forholdet mellem de to klubber virker ikke til at hjælpe på et megaskifte.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Københavns talenter gør rent bord

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Frankrig – Irak

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekord-Messi sparker Argentina videre

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Panama – Kroatien

Her kan du se Norge mod Senegal

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Et skridt tættere Englands største stadion

Norge – Senegal

England – Ghana

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris