Vildt: Dét skulle Liverpool betale for Mbappé

Liverpool skulle have den helt store pengepung op ad lommen, hvis de skulle have købt verdensstjernen i sommer. Det nåede dog aldrig så langt.



Efter nogle hektiske måneder er der efterhånden kommet en smule ro på omkring Kylian Mbappé.

Franskmanden har ellers i denne sæson været rygtet heftigt væk fra Paris Saint-Germain, og han bliver det til tider stadig. Døren til et PSG-exit blev dog åbnet i sommer, skriver det anerkendte medie The Athletic.

Døren blev dog kun åbnet for én klub, og det var Liverpool. For Real Madrid, der ellers har været den klub, som han primært har været rygtet til, var den smækket og låst. 

– I Juli, havde Antero Henrique, der arbejder som konsulent for PSG, åbnet døren for et skifte, men ikke til Real Madrid. Han (Mbappé) måtte kun tage til Liverpool, og PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi og Henrique krævede 400 millioner euro for det. Den mulighed afviste Mbappé, skriver The Athletic. 

Det har ellers været beskrevet, at der har været en forbindelse mellem Mbappé og Liverpool, fordi at Mbappés mor er Liverpool-fan. Det lader dog ikke til at være nok årsag til, at verdensstjernen skal tage turen til Merseyside. 

En anden grund til, at det er svært at forestille Mbappé i Liverpool-trøjen, er prisen. Klubben er ikke i nærheden af at kunne betale den slags summer for spillere, og lige nu lader det til, at Liverpool har fokus rettet kraftigt mod Jude Bellingham. Her kan prisen og konkurrencen med Real Madrid også være sig for besværlig. 

The Athletic skriver yderligere, at det er svært at forestille sig Mbappé væk fra PSG. Her nævnes det, at Real Madrid er den eneste klub, der kan lokke ham, er Real Madrid, og forholdet mellem de to klubber virker ikke til at hjælpe på et megaskifte.





Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på