Gårsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United blev en historisk aften for de danske mestre, og hjemme i stuen sad Kasper Hjulmand formentlig også og klappede i hænderne.
Ved tirsdagens landsholdsudtagelse gav Danmarks landstræner nemlig udtryk for, at han håbede på en 4-3-sejr til FC København i en kamp, hvor Manchester Uniteds danskere også fik scoret.
Det sagde landstræneren, da han tirsdag blev spurgt om Manchester Uniteds problemer med at sætte Rasmus Højlund i scene.
– Jeg tror ikke, at man siger for meget ved at sige, at de jo leder efter et sammenhængende spil, så de kan producere chancer på samlebånd. De slider rigtigt meget med det. Deres sejre har de fået på fight til sidst i kampene.
– Jeg synes bare, at Rasmus har været fantastisk i deres kampe. Det gode ved Rasmus er, at han altid efterlader en indsats. Du ved, at han har været derinde. Men ja, de leder efter spillet og rytmen. Vi håber jo ikke, at de finder den i morgen. Det må gerne blive 4-3, hvor Rasmus og Christian har scoret, men FCK vinder, lød det fra Kasper Hjulmand.
Og bortset fra en Christian Eriksen-scoring fik Kasper Hjulmand altså sin vilde drøm opfyldt onsdag aften, hvor Rasmus Højlund blev dobbelt målscorer.
Med fem scoringer i fire kampe er den 20-årige dansker nu på en delt førsteplads på topscorerlisten i Champions League i denne sæson. Rasmus Højlund deler førstepladsen med Alvaro Morata fra Atlético Madrid.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst