Gårsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United blev en historisk aften for de danske mestre, og hjemme i stuen sad Kasper Hjulmand formentlig også og klappede i hænderne.
Ved tirsdagens landsholdsudtagelse gav Danmarks landstræner nemlig udtryk for, at han håbede på en 4-3-sejr til FC København i en kamp, hvor Manchester Uniteds danskere også fik scoret.
Det sagde landstræneren, da han tirsdag blev spurgt om Manchester Uniteds problemer med at sætte Rasmus Højlund i scene.
– Jeg tror ikke, at man siger for meget ved at sige, at de jo leder efter et sammenhængende spil, så de kan producere chancer på samlebånd. De slider rigtigt meget med det. Deres sejre har de fået på fight til sidst i kampene.
– Jeg synes bare, at Rasmus har været fantastisk i deres kampe. Det gode ved Rasmus er, at han altid efterlader en indsats. Du ved, at han har været derinde. Men ja, de leder efter spillet og rytmen. Vi håber jo ikke, at de finder den i morgen. Det må gerne blive 4-3, hvor Rasmus og Christian har scoret, men FCK vinder, lød det fra Kasper Hjulmand.
Og bortset fra en Christian Eriksen-scoring fik Kasper Hjulmand altså sin vilde drøm opfyldt onsdag aften, hvor Rasmus Højlund blev dobbelt målscorer.
Med fem scoringer i fire kampe er den 20-årige dansker nu på en delt førsteplads på topscorerlisten i Champions League i denne sæson. Rasmus Højlund deler førstepladsen med Alvaro Morata fra Atlético Madrid.
LIVE
LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
AVIS