Gårsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United blev en historisk aften for de danske mestre, og hjemme i stuen sad Kasper Hjulmand formentlig også og klappede i hænderne.
Ved tirsdagens landsholdsudtagelse gav Danmarks landstræner nemlig udtryk for, at han håbede på en 4-3-sejr til FC København i en kamp, hvor Manchester Uniteds danskere også fik scoret.
Det sagde landstræneren, da han tirsdag blev spurgt om Manchester Uniteds problemer med at sætte Rasmus Højlund i scene.
– Jeg tror ikke, at man siger for meget ved at sige, at de jo leder efter et sammenhængende spil, så de kan producere chancer på samlebånd. De slider rigtigt meget med det. Deres sejre har de fået på fight til sidst i kampene.
– Jeg synes bare, at Rasmus har været fantastisk i deres kampe. Det gode ved Rasmus er, at han altid efterlader en indsats. Du ved, at han har været derinde. Men ja, de leder efter spillet og rytmen. Vi håber jo ikke, at de finder den i morgen. Det må gerne blive 4-3, hvor Rasmus og Christian har scoret, men FCK vinder, lød det fra Kasper Hjulmand.
Og bortset fra en Christian Eriksen-scoring fik Kasper Hjulmand altså sin vilde drøm opfyldt onsdag aften, hvor Rasmus Højlund blev dobbelt målscorer.
Med fem scoringer i fire kampe er den 20-årige dansker nu på en delt førsteplads på topscorerlisten i Champions League i denne sæson. Rasmus Højlund deler førstepladsen med Alvaro Morata fra Atlético Madrid.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE