Gårsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United blev en historisk aften for de danske mestre, og hjemme i stuen sad Kasper Hjulmand formentlig også og klappede i hænderne.
Ved tirsdagens landsholdsudtagelse gav Danmarks landstræner nemlig udtryk for, at han håbede på en 4-3-sejr til FC København i en kamp, hvor Manchester Uniteds danskere også fik scoret.
Det sagde landstræneren, da han tirsdag blev spurgt om Manchester Uniteds problemer med at sætte Rasmus Højlund i scene.
– Jeg tror ikke, at man siger for meget ved at sige, at de jo leder efter et sammenhængende spil, så de kan producere chancer på samlebånd. De slider rigtigt meget med det. Deres sejre har de fået på fight til sidst i kampene.
– Jeg synes bare, at Rasmus har været fantastisk i deres kampe. Det gode ved Rasmus er, at han altid efterlader en indsats. Du ved, at han har været derinde. Men ja, de leder efter spillet og rytmen. Vi håber jo ikke, at de finder den i morgen. Det må gerne blive 4-3, hvor Rasmus og Christian har scoret, men FCK vinder, lød det fra Kasper Hjulmand.
Og bortset fra en Christian Eriksen-scoring fik Kasper Hjulmand altså sin vilde drøm opfyldt onsdag aften, hvor Rasmus Højlund blev dobbelt målscorer.
Med fem scoringer i fire kampe er den 20-årige dansker nu på en delt førsteplads på topscorerlisten i Champions League i denne sæson. Rasmus Højlund deler førstepladsen med Alvaro Morata fra Atlético Madrid.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW