Conference League
Dommer: Anastasios Papapetrou, Grækenland
Tor 13. feb kl. 21.00
Parken
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.90
Odds fra januar 27, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Når man kigger på bundlinjen efter første halvdel af sæsonen må der fin tilfredshed hos FC København, som overvintrerede på Superligaens førsteplads og sikrede videre avancement i Conference League.
Med det sagt, var efteråret ikke ligefrem en dans på roser for hovedstadsklubben, der sjældent imponerede spillemæssigt og som især her i Conference League diskede op med flere virkelig skuffende præstationer.
FCK vandt blot to af seks kampe i ligaspillet mod ellers forholdvis overkommelige modstandere, så der er ingen tvivl om, at niveauet skal hæves markant, hvis der for alvor skal blive tale om et europæisk eventyr i denne sæson.
Ikke alt var fryd og gammen for Superligaens førerhold i 2024, men både spil og præstationer blev altså bedre og bedre som efteråret skred frem. Udmærket illustreret ved en flot afsluttende stime på ni ligakampe i rap uden nederlag.
Siden sidst har københavnerne hentet nyt blod til målmandsposten i form af Diant Ramaj, som skal forsøge at udgøre en mere sikker sidste skanse end Nathan Trott og Theo Sander formåede i efteråret.
Som tilfældet har været det i stort set hele sæsonen er FCK hårdt ramt på skadesfronten, og til dette opgør er Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Rasmus Falk, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius alle ude. Samme er karantæneramte Kevin Diks.
FC Heidenheim:
Det er ikke fordi, at Heidenheim bare er gået fra oprykning til oprykning sæson efter sæson, men det er alligevel imponerende, hvordan den lille tyske klub på de seneste 20 år er strøget fra den femtebedste række helt frem til Bundesligaen.
Kulminationen kom i sommeren 2023, hvor Heidenheim med snæver margin vandt 2. Bundesliga, og i sidste sæson fulgte de trop med en fremragende ottendeplads i den bedste række.
Det har altså været med pil op i en del sæsoner efterhånden, men her i 24/25 er det igen blevet hverdag for sensationsholdet med en foreløbig skuffende sæson.
Heidenheim står noteret for blot en enkelt sejr i de seneste 16 Bundesliga-kampe, mens det i Conference League også begyndte at gå nedad bakke i slutningen af efteråret med kun ét point i de sidste tre kampe efter en ellers flot start på turneringen med lutter sejre i de tre første runder.
Gæsterne solgte forud for sæsonen ud af en god del af profilerne i form af blandt andre Dincki, Beste og Kleindienst, og det har utvivlsomt sat sit præg på præstationerne for tyskerne, som aktuelt kæmper for overlevelse i Bundesligaen.
Niklas Dorsch er ude med en skade, og så er den nye lejesvend fra Bayern München, Frans Krätzig, ikke registreret til at spille Conference League.
Karantæner:
FC København: Kevin Diks
FC Heidenheim: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattson, Robert – Claesson
FC Heidenheim: (4-5-1): Muller – Theuerkauf, Gimber, Mainka, Traore – Scienza, Wanner, Kerber, Schoppner, Conteh – Breunig
Dom:
FCK er klare favoritter i torsdagens playoff-kamp mod Heidenheim, men indtil videre har løverne altså haft svært ved at indfri forventningerne i Conference League.
Denne gang kommer københavnerne tilmed fra en lang vinterpause, hvorfor det må forventes, at der lige skal bankes lidt rust af.
Gæsterne har blot scoret 25 mål i 20 ligakampe, mens fem af deres seks kampe her i turneringen er gået under 2.5 mål, så det er svært at forestille sig, at vi har et festfyrværkeri af et opgør i vente med tanke på, at FCK også har haft deres problemer med effektiviteten foran mål.
1-0 til FCK.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated januar 27, 2026 03:46 am
Ligatabel:
Seneste resultater

Ons, 28 jan ![]() ![]() | 20:00 |
Fre, 23 jan ![]() 3 ![]() 2 | |
Tir, 20 jan ![]() (1.5 xG) 1 ![]() (2.24 xG) 1 |
Ons, 14 jan ![]() 4 ![]() 4 (2) |
Lør, 10 jan ![]() 1 ![]() 1 |
Lør, 13 dec ![]() 2 ![]() 0 |

Søn, 1 feb ![]() ![]() | 16:30 |
Lør, 24 jan ![]() (0.91 xG) 0 ![]() (1.31 xG) 3 | |
Lør, 17 jan ![]() (1.13 xG) 1 ![]() (1.04 xG) 1 |
Tir, 13 jan ![]() (1.04 xG) 2 ![]() (1.45 xG) 1 |
Lør, 10 jan ![]() (1.65 xG) 2 ![]() (2.42 xG) 2 |
Søn, 21 dec ![]() (1.16 xG) 0 ![]() (3.66 xG) 4 |
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED











