Conference League
Dommer: Anastasios Papapetrou, Grækenland
Tor 13. feb kl. 21.00
Parken
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.90
Odds fra maj 5, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Når man kigger på bundlinjen efter første halvdel af sæsonen må der fin tilfredshed hos FC København, som overvintrerede på Superligaens førsteplads og sikrede videre avancement i Conference League.
Med det sagt, var efteråret ikke ligefrem en dans på roser for hovedstadsklubben, der sjældent imponerede spillemæssigt og som især her i Conference League diskede op med flere virkelig skuffende præstationer.
FCK vandt blot to af seks kampe i ligaspillet mod ellers forholdvis overkommelige modstandere, så der er ingen tvivl om, at niveauet skal hæves markant, hvis der for alvor skal blive tale om et europæisk eventyr i denne sæson.
Ikke alt var fryd og gammen for Superligaens førerhold i 2024, men både spil og præstationer blev altså bedre og bedre som efteråret skred frem. Udmærket illustreret ved en flot afsluttende stime på ni ligakampe i rap uden nederlag.
Siden sidst har københavnerne hentet nyt blod til målmandsposten i form af Diant Ramaj, som skal forsøge at udgøre en mere sikker sidste skanse end Nathan Trott og Theo Sander formåede i efteråret.
Som tilfældet har været det i stort set hele sæsonen er FCK hårdt ramt på skadesfronten, og til dette opgør er Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Rasmus Falk, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius alle ude. Samme er karantæneramte Kevin Diks.
FC Heidenheim:
Det er ikke fordi, at Heidenheim bare er gået fra oprykning til oprykning sæson efter sæson, men det er alligevel imponerende, hvordan den lille tyske klub på de seneste 20 år er strøget fra den femtebedste række helt frem til Bundesligaen.
Kulminationen kom i sommeren 2023, hvor Heidenheim med snæver margin vandt 2. Bundesliga, og i sidste sæson fulgte de trop med en fremragende ottendeplads i den bedste række.
Det har altså været med pil op i en del sæsoner efterhånden, men her i 24/25 er det igen blevet hverdag for sensationsholdet med en foreløbig skuffende sæson.
Heidenheim står noteret for blot en enkelt sejr i de seneste 16 Bundesliga-kampe, mens det i Conference League også begyndte at gå nedad bakke i slutningen af efteråret med kun ét point i de sidste tre kampe efter en ellers flot start på turneringen med lutter sejre i de tre første runder.
Gæsterne solgte forud for sæsonen ud af en god del af profilerne i form af blandt andre Dincki, Beste og Kleindienst, og det har utvivlsomt sat sit præg på præstationerne for tyskerne, som aktuelt kæmper for overlevelse i Bundesligaen.
Niklas Dorsch er ude med en skade, og så er den nye lejesvend fra Bayern München, Frans Krätzig, ikke registreret til at spille Conference League.
Karantæner:
FC København: Kevin Diks
FC Heidenheim: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattson, Robert – Claesson
FC Heidenheim: (4-5-1): Muller – Theuerkauf, Gimber, Mainka, Traore – Scienza, Wanner, Kerber, Schoppner, Conteh – Breunig
Dom:
FCK er klare favoritter i torsdagens playoff-kamp mod Heidenheim, men indtil videre har løverne altså haft svært ved at indfri forventningerne i Conference League.
Denne gang kommer københavnerne tilmed fra en lang vinterpause, hvorfor det må forventes, at der lige skal bankes lidt rust af.
Gæsterne har blot scoret 25 mål i 20 ligakampe, mens fem af deres seks kampe her i turneringen er gået under 2.5 mål, så det er svært at forestille sig, at vi har et festfyrværkeri af et opgør i vente med tanke på, at FCK også har haft deres problemer med effektiviteten foran mål.
1-0 til FCK.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 5, 2026 22:14 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER