Conference League
Dommer: Anastasios Papapetrou, Grækenland
Tor 13. feb kl. 21.00
Parken
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.90
Odds fra februar 17, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Når man kigger på bundlinjen efter første halvdel af sæsonen må der fin tilfredshed hos FC København, som overvintrerede på Superligaens førsteplads og sikrede videre avancement i Conference League.
Med det sagt, var efteråret ikke ligefrem en dans på roser for hovedstadsklubben, der sjældent imponerede spillemæssigt og som især her i Conference League diskede op med flere virkelig skuffende præstationer.
FCK vandt blot to af seks kampe i ligaspillet mod ellers forholdvis overkommelige modstandere, så der er ingen tvivl om, at niveauet skal hæves markant, hvis der for alvor skal blive tale om et europæisk eventyr i denne sæson.
Ikke alt var fryd og gammen for Superligaens førerhold i 2024, men både spil og præstationer blev altså bedre og bedre som efteråret skred frem. Udmærket illustreret ved en flot afsluttende stime på ni ligakampe i rap uden nederlag.
Siden sidst har københavnerne hentet nyt blod til målmandsposten i form af Diant Ramaj, som skal forsøge at udgøre en mere sikker sidste skanse end Nathan Trott og Theo Sander formåede i efteråret.
Som tilfældet har været det i stort set hele sæsonen er FCK hårdt ramt på skadesfronten, og til dette opgør er Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Rasmus Falk, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius alle ude. Samme er karantæneramte Kevin Diks.
FC Heidenheim:
Det er ikke fordi, at Heidenheim bare er gået fra oprykning til oprykning sæson efter sæson, men det er alligevel imponerende, hvordan den lille tyske klub på de seneste 20 år er strøget fra den femtebedste række helt frem til Bundesligaen.
Kulminationen kom i sommeren 2023, hvor Heidenheim med snæver margin vandt 2. Bundesliga, og i sidste sæson fulgte de trop med en fremragende ottendeplads i den bedste række.
Det har altså været med pil op i en del sæsoner efterhånden, men her i 24/25 er det igen blevet hverdag for sensationsholdet med en foreløbig skuffende sæson.
Heidenheim står noteret for blot en enkelt sejr i de seneste 16 Bundesliga-kampe, mens det i Conference League også begyndte at gå nedad bakke i slutningen af efteråret med kun ét point i de sidste tre kampe efter en ellers flot start på turneringen med lutter sejre i de tre første runder.
Gæsterne solgte forud for sæsonen ud af en god del af profilerne i form af blandt andre Dincki, Beste og Kleindienst, og det har utvivlsomt sat sit præg på præstationerne for tyskerne, som aktuelt kæmper for overlevelse i Bundesligaen.
Niklas Dorsch er ude med en skade, og så er den nye lejesvend fra Bayern München, Frans Krätzig, ikke registreret til at spille Conference League.
Karantæner:
FC København: Kevin Diks
FC Heidenheim: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattson, Robert – Claesson
FC Heidenheim: (4-5-1): Muller – Theuerkauf, Gimber, Mainka, Traore – Scienza, Wanner, Kerber, Schoppner, Conteh – Breunig
Dom:
FCK er klare favoritter i torsdagens playoff-kamp mod Heidenheim, men indtil videre har løverne altså haft svært ved at indfri forventningerne i Conference League.
Denne gang kommer københavnerne tilmed fra en lang vinterpause, hvorfor det må forventes, at der lige skal bankes lidt rust af.
Gæsterne har blot scoret 25 mål i 20 ligakampe, mens fem af deres seks kampe her i turneringen er gået under 2.5 mål, så det er svært at forestille sig, at vi har et festfyrværkeri af et opgør i vente med tanke på, at FCK også har haft deres problemer med effektiviteten foran mål.
1-0 til FCK.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 17, 2026 03:00 am
Ligatabel:
Seneste resultater
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Video: Her kommer AGF bagud
FCK-bænken var rasende!
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen